Granice nowoczesnych możliwości

Intel RealSense: Czas na smartfony

Writer

Inicjatywa wyszła od firmy Google. Pod szyldem Project Tango, Google we współpracy z Intelem testuje Intel RealSense w swych urządzeniach z systemem operacyjnym Android: tabletach – co nie wydaje się niczym niezwykłym – i właśnie w smartfonach.

Pomysł w pierwszej chwili wydaje się ekscentryczny, ze względu na ograniczenia wymuszone małym rozmiarem telefonu. Nie można zamontować systemu sensorów z przodu, by śledziły aktywność użytkownika – po prostu się tam nie zmieszczą. Można je za to wmontować w tylną ściankę obudowy. To pozwala na przykład skanować przestrzeń i obiekty, co może mieć wiele zastosowań: od praktycznych, jak tworzenie cyfrowych modeli lokali, których kupno bierze się pod uwagę – by na spokojnie potem im się przyjrzeć – po czysto rozrywkowe.

Podczas berlińskich targów IFA 2015 można było podziwiać, jak telefon z Project Tango wykorzystuje do zabawy pracownik Intela. Smartfon, podpięty pod plastikowy karabin, służył za czujnik położenia tej broni. To z kolei pozwalało celować nią we wrogów z gry wideo wyświetlanej na ekranie. Gdy gracz „strzelał”, widać było na monitorze smugi lasera, tak jakby rzeczywiście pochodziły z wymierzonej w najeźdźców z kosmosu plastikowej lufy.

P1040457

Skanowanie przestrzeni smartfonem wydaje się mieć także bardziej praktyczne perspektywy. Pozwoli na przykład mapować ofertę w sklepie, by lepiej się jej potem przyjrzeć. Lub choćby po to, by precyzyjnie ocenić rozmiary. Bo niby po co zastanawiać się nad kupnem ładnego stolika, skoro z pomiarów wiadomo, że się nie zmieści w jadalni, gdyż ma zbyt długi blat.

Project Tango to na obecnym etapie wciąż duża niewiadoma, ale warto się tej inicjatywie uważnie przypatrywać. Kto wie, czy na naszych oczach nie rodzi się nowy standard.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story