Granice nowoczesnych możliwości

Intel RealSense: Czym jest?

Writer

Kamera Intel RealSense jest tak mała i lekka, że można ją łatwo wmontować w obudowę ekranu notebooka, tabletu, a nawet smartfona. Nie potrzebuje do pracy wiele energii, nie jest też szczególnie kosztowna. Cena zatem, podobnie jak rozmiary, ciężar i pobór prądu, również nie będzie przeszkodą w ekspansji tej technologii. A gdy na drugiej szali położyć wszelkie korzyści, jakie RealSense zapewnia użytkownikom, sukces wydaje się przesądzony. Intel RealSense, dziś wydający się zaawansowaną technologią odległej przyszłości, jest tak naprawdę standardem bardzo nam bliskiego jutra. Wkrótce w sklepach pojawi się wiele wyposażonych w to rozwiązanie urządzeń, zapowiedzianych przez tak renomowanych producentów, jak Asus, Acer, Lenovo, HP czy Dell. Dobrze zatem już dziś wiedzieć, co to dla nas oznacza.

Intel RealSense to tak naprawdę zintegrowany system sensorów. Składają się nań dwie kamery: tradycyjna i działająca w podczerwieni, wykrywająca powracające, odbite od obiektów promieniowanie w tym paśmie, emitowane przez sąsiadujący z kamerami laserowy projektor. To pozwala precyzyjnie skanować przestrzeń, postrzegając jej głębię.

Zestaw uzupełnia mikrofon zdolny lokalizować w przestrzeni źródło dźwięku.

P1040922

 

Kamera bliskiego pola

W notebookach, tabletach i urządzeniach 2w1 z technologią Intel RealSense, które już trafiły na rynek lub właśnie zmierzają do sklepów, zamontowana jest przednia kamera F200 (F jak Front). Jej zadaniem jest przede wszystkim obserwować użytkownika: gesty rąk, dłoni lub palców, ruchy głowy, gałek ocznych, mimikę twarzy. Każdy taki gest lub grymas może bowiem oznaczać komendę, którą komputer musi wykonać. Kamera F200 działa w zasięgu mniej więcej od 20 cm do 120 cm, w rozdzielczości Full HD (1920×1080). Jest bardzo precyzyjna, potrafi śledzić równolegle do 22 punktów wyznaczających kształt dłoni, i to w przypadku obu rąk naraz. Bez problemu odróżnia twarze, rejestrując 78 punktów kluczowych, co wystarcza, by zidentyfikować malujące się na obliczu emocje. F200 jest nawet w stanie rozpoznać użytkownika po tęczówce.

 

Kamera dalekiego zasięgu

Lada dzień pojawią się w sprzedaży urządzenia przenośne z procesorami Intel Core M szóstej generacji wyposażone w tylną kamerę Intel RealSense: R200 (R jak Rear). Tak jak F200, rejestruje ona obraz w rozdzielczości Full HD, potrafi przy tym jednak skanować przestrzeń na dalsze odległości. Z największą precyzją działa do odległości dwóch metrów, ale bez trudu zauważy też na przykład przeciwległą ścianę oraz stojącą przy niej szafę. Przeznaczeniem kamery R200 jest mapowanie pomieszczeń (lub otwartych przestrzeni) i znajdujących się w nich obiektów – na przykład po to, by tworzyć ich trójwymiarowe plany lub dokładne kopie na potrzeby systemów wirtualnej rzeczywistości. Można nią także kręcić filmy (do 60 klatek na sekundę) i robić zdjęcia, a potem modyfikować je na sposoby dostępne jedynie w technologii Intel RealSense. R200 montowana będzie głównie po drugiej stronie ekranu w urządzeniach 2w1.

 

Kamera Intel RealSense Snapshot

Ta kamera, o oznaczeniu R100, służy głównie do robienia zdjęć. Pozwala między innymi na zmianę obszaru głębi ostrości już po wykonaniu zdjęcia lub transformacje dwuwymiarowych kadrów w iluzje scen przestrzennych – zabiegi niemożliwe do wykonania w przypadku fotografii wykonanych tradycyjnym aparatem fotograficznym.

Kamery Intel RealSense są także sprzedawane oddzielnie.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story