Technologie pomocnicze

Intel RealSense: Pomoc sparaliżowanym

Writer

Precyzja sensorów Intel RealSense otwiera nowe perspektywy przed osobami niepełnosprawnymi, mającymi władzę już tylko – choćby i niepełną – nad mięśniami głowy lub zaledwie mimiką. Komputerowe systemy rozpoznawania jako komend prostych gestów (na przykład mrugnięć powieką) oferowane są na rynku od lat, ale z powodu nierzadko wysokich cen lub ograniczonych możliwości nie spełniały oczekiwań wszystkich zainteresowanych. Intel RealSense jest natomiast rozwiązaniem zarówno przystępnym cenowo, jak i niezwykle dokładnym – o precyzji sensorów świadczy choćby możliwość identyfikowania osób na podstawie struktury tęczówki.

Dla wielu chorych oznacza to nadzieję, na którą dotąd nie mogli liczyć. Tak proste, a zarazem przydatne mechanizmy, jak możliwość przewracania stron cyfrowej książki ruchami gałek ocznych lub drgnieniem kącika ust – bo nawet najdrobniejsze sygnały mogą być wychwycone przez system, jeśli został tak zaprogramowany – dla licznych osób oznaczają radykalną poprawę jakości życia.

 

Prof. Stephen Hawking, jeden z największych autorytetów w dziedzinie fizyki, korzysta z pomocy firmy Intel już od ćwierćwiecza. Wkrótce osoby sparaliżowane lub z ciężkim niedowładem wymuszającym poruszanie się na wózkach inwalidzkich będą mogły liczyć na łatwiej dostępne technologie sterowania gestami lub głosem dzięki tanim i precyzyjnym sensorom Intel RealSense.

 

Nie tylko widzi, ale i słyszy

Z pewnością możemy się z czasem spodziewać wielu aplikacji stworzonych z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych. Intel udostępnia bowiem programistom zainteresowanym potencjałem Intel RealSense pakiet niezbędnych narzędzi oraz wymaganą pomoc merytoryczną. Na razie to dopiero początek drogi, ale na jedną z możliwości Intel RealSense – zwykle niesłusznie pozostającą w cieniu – warto już teraz zwrócić szczególną uwagę. Zachwycając się precyzją sensorów optycznych, łatwo zapominamy, że obok nich znajduje się czuły mikrofon, zdolny między innymi określić pozycję źródła dźwięku.

Intel RealSense jest zatem systemem kompletnym. Pozwala na wydawanie komputerowi komend nie tylko gestami, ale i głosem. Istnieją już dedykowane temu rozwiązaniu programy, jak choćby gry wideo, sterowane wyłącznie wypowiadanymi rozkazami.

 

Robota dla robota

Osoby niepełnosprawne mogą też liczyć na pomoc innego rodzaju. Sztaby inżynierów pracują w pocie czoła nad doskonaleniem wyposażonych w Intel RealSense robotów. Dziś pełnią one głównie funkcję kurierów, donoszących drinki gościom hoteli sieci Starwood i InterContinental (robot Relay firmy Savioke), ale z czasem, gdy wraz z wyższą SI zyskają większą autonomię, staną się uniwersalnymi pomocnikami osób chorych, starych i sparaliżowanych.

Podczas CES 2015 mogliśmy podziwiać na scenie robota Ava 500 skonstruowanego przez firmę iRobot – tę samą, która wypuściła na rynek autonomiczny odkurzacz Roomba. W zgrabnym omijaniu przeszkód pomagał Avie 500 Intel RealSense.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Zdrowie

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story