Granice nowoczesnych możliwości

Intel RealSense: Skanowanie przestrzeni

Writer

Widzieliście film „Prometeusz” Ridleya Scotta? Preludium do cyklu „Obcy” o śmiertelnie groźnych, przerażających ksenomorfach? Jest tam scena, w której astronauci próbują ustalić kształt tajemniczego labiryntu tuneli na odległej planecie. W tym celu wypuszczają drony, które skanują ściany tuneli czerwonym światłem laserów. Zebrane dane posłużą do stworzenia cyfrowego modelu obiektu.

Skanowanie przestrzeni w filmie "Prometeusz" Ridleya Scotta, w celu stworzenia trójwymiarowej mapy obiektu.
Skanowanie przestrzeni w filmie “Prometeusz” Ridleya Scotta, w celu stworzenia trójwymiarowej mapy obiektu.

W dużym uproszczeniu, scena ta obrazuje zasadę działania Intel RealSense.

Modele z nowej linii urządzeń 2w1, wyposażone nie tylko w superwydajne procesory Intel Core M szóstej generacji, ale także w obdarzony supermocami skaner przestrzeni Intel RealSense typu R200, mogą nam służyć między innymi do mapowania wnętrz. Co daje rozmaite, bardzo interesujące możliwości.

Powiedzmy, że pracujemy w agencji handlu nieruchomościami. Tradycyjny tryb prezentowania klientom mieszkań, które być może zechcieliby kupić, jest kłopotliwy dla wszystkich zainteresowanych stron. Owszem, niemało już widać na zdjęciach, ale ani one, ani tradycyjny plan architektoniczny obiektu nie pozwalają w pełni poczuć, jak to byłoby w takim miejscu żyć. Jak funkcjonalne jest dane mieszkanie, jakie sprawia wrażenie w środku.

O ileż szybciej i prościej byłoby zeskanować te wnętrza tylną kamerą wyjętego z podręcznej torby urządzenia 2w1. A potem zaprezentować je klientowi, tak aby mógł się po nim swobodnie przejść i dokładnie rozejrzeć. Owszem, wirtualnie, na ekranie, a z czasem być może w trójwymiarowej wirtualnej rzeczywistości, oglądanej w goglach VR typu Oculus Rift.

09-immersive

Taki pomiar mógłby także precyzyjnie zweryfikować deklarowaną wielkość powierzchni i kubatury wystawionych na sprzedaż pomieszczeń.

Przestrzenna mapa obiektu może także znacznie ułatwić życie dekoratorom wnętrz, a nawet samym lokatorom. Brak pewności, czy szafa z IKEI zmieści się w przedpokoju lub czy komoda nie pogryzie się z wystrojem jadalni? Wystarczy zeskanować nie tylko mieszkanie, ale i mebel, który miałby w nim stanąć, po czym sprawdzić na ekranie, czy do siebie pasują.

Intel RealSense otwiera także szanse przed inicjatywą o wiele cenniejszą. Dzięki tej technologii wreszcie można się zmierzyć z ideą stworzenia cyfrowego muzeum arcydzieł architektury. Zabytkowe obiekty można by bowiem mapować nie tylko we wnętrzach, ale i na zewnątrz. Wystarczy do tego wykorzystać drony – notabene, właśnie dzięki sensorom Intel RealSense, zdolne już do automatycznej, bezkolizyjnej nawigacji w przestrzeni zabudowanej.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story