Granice nowoczesnych możliwości

Intel RealSense: Wygodna autoryzacja zamiast haseł

Writer

Znacie te przyprawiające o ciarki sztuczki z kartami, w których ktoś za sprawą chyba jakiejś magii wie, że ta ostatnia nieodkryta karta na stole to Dama Pik? Trick, gdy już się go pozna, okazuje się banalnie prosty. Ale jeszcze łatwiej jest odgadnąć czyjeś hasło do komputera. Brzydkie słowo na cztery litery, ciąg cyfr od jedynki w górę, zdrobniałe imię psa albo dziecka – a jeśli żadne z nich, to pewnie hasło jest zapisane gdzieś obok na wierzchu, „żeby nie zapomnieć”. Ewentualnie takie samo, jak do skrzynki mailowej, co już łatwiej da się podejrzeć w dogodnej chwili przez ramię.

Hasła to zło, którego należy unikać.

A gdyby tak hasłem była po prostu twarz? Własnej twarzy raczej się nie da zapomnieć, nawet w ten jakże bolesny poranek po hucznym weselu najlepszego przyjaciela. Można w takich szczególnych chwilach łatwo zapomnieć własnego imienia, a nawet imienia uroczo serdecznej, świeżo zapoznanej na weselu druhny, ale twarz jest – mimo opuchlizn – zasadniczo ta sama.

Firma Intel również wyszła z takiego założenia (być może po intensywnych testach na weselach). Intel True Key to rozwiązanie, które zastępuje wszystkie hasła, raz na zawsze. Nie trzeba niczego pamiętać. Wystarczy pokazać swoją twarz. Intel RealSense precyzyjnie określa położenie 78 punktów kluczowych na naszej twarzy, o rozkładzie tak unikalnym, jak unikane są odciski palców. Lub struktura tęczówki, którą notabene Intel RealSense też jest w stanie bezbłędnie odróżnić.

Tym samym tropem podążyła firma Microsoft. Jedną z funkcji systemu Windows 10 jest właśnie system logowania się oparty na identyfikacji twarzy (ewentualnie tęczówki lub odcisków palców), zwany Windows Hello. W pełni kompatybilny z technologią Intel RealSense. Jeśli zatem przymierzacie się do kupna notebooka lub urządzenia 2w1 z Windows 10 i Intel RealSense, możecie śmiało zapomnieć o tym, jak wabi się wasz pies.

Komputer to wybaczy. Za psa nie ręczymy.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story