Zdrowie

Intel RealSense: Zamiast oczu

Writer

Jak zauważył podczas swego wystąpienia na CES 2015 prezes firmy Intel Brian Krzanich, liczba osób niewidomych wynosi aż 39 milionów. Niedowidzących żyje wśród nas jeszcze więcej: około 250 milionów. Wytresowanie psa przewodnika jest bardzo drogie i mało kto z potrzebujących może liczyć na takie wsparcie. Jak zatem pomóc pozostałym?

Rozwiązaniem jest wykorzystanie zestawu sensorów Intel RealSense jako czujników wykrywających przeszkody.

Intel przedstawił na CES 2015 prototyp takiego rozwiązania. Intel RealSense, po wykryciu niebezpiecznej bariery na kursie kolizyjnym, wysyła sygnał do urządzenia, które zaczyna wibrować. Tym silniej, im bliżej do przeszkody. Niewidomy wie zatem, że powinien zachować ostrożność. Czujnik potrafi dokładnie umiejscowić przeszkodę w przestrzeni, i te informacje również przekazywane są użytkownikowi za pomocą wibracji. Wszystko to dzieje się dyskretnie, bez alarmowania osób postronnych. Jeśli jednak niewidomy sobie tego życzy, może także aktywować alarm dźwiękowy.

To oczywiście zaledwie pierwszy krok i łatwo przewidzieć, w jakim kierunku ta szlachetna inicjatywa będzie rozwijana. Intel RealSense już dziś potrafi rozpoznawać ludzi po twarzach, niewidomy będzie więc z czasem informowany o tym, że w pobliżu jest znana mu osoba. System identyfikacji na pewno nie ograniczy się do osób, rozpoznawane będą także obiekty. Prostym zadaniem wydaje się także zaimplementowanie mechanizmu automatycznego odczytywania pisma i transkrypcji na mowę, co umożliwi niewidomym „czytanie” na przykład szyldów mijanych sklepów. Słuchawka lub pałąk przekazujący dźwięki bezpośrednio przez kości czaszki pozwoli systemowi z Intel RealSense pełnić te funkcje dyskretnie.

Ubranie dla osób niewidzących, z czujnikami i sygnalizatorami wibracyjnymi.
Ubranie dla osób niewidomych i niedowidzących, z czujnikami i sygnalizatorami wibracyjnymi.

Intel przewiduje również wykorzystywanie w roli „psów przewodników” robotów i dronów, oczywiście wyposażonych w sensory Intel RealSense.

– Skoro obdarzamy widzeniem komputery i tablety, dlaczego mielibyśmy nie wykorzystać tej samej technologii, by pomóc odzyskać wzrok ludziom? – komentuje Rajiv Mongia, dyrektor sekcji RealSense Interaction Design Group.

Ale to jeszcze nie wszystko. Dodatkowe oczy przydadzą się nie tylko osobom niedowidzącym, ale także zdrowym – w sytuacjach, gdy takie wsparcie jest rzeczywiście potrzebne. Inżynierowie Intela dają przykład rowerzysty, który nie zawsze, nawet mimo lusterka, jest świadomy, że z tyłu zbliża się do niego niebezpiecznie jakiś pojazd. Patrząca czujnie do tyłu druga para oczu w postaci Intel RealSense mogłaby go o tym ostrzec, na przykład wibracjami.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Zdrowie

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story