Zdrowie

Intel w walce z chorobą Parkinsona

Dlaczego jest to dobra wiadomość dla każdego – także dla Ciebie i mnie? Bo Parkinson jest plagą, której ofiarą może paść każdy. To druga po Alzheimerze najczęściej występująca choroba neurologiczna. Zmagali się z nią m.in. Jan Paweł II, Bob Hoskins, Johnny Cash, Muhammad Ali, jak i zmarły niedawno tragicznie amerykański aktor Robin Williams. Obecnie żyje na świecie około pięciu milionów osób cierpiących z powodu występującej w Parkinsonie postępującej degeneracji mózgu. Niestety, mimo powszechności tego schorzenia, nasza medyczna wiedza na jego temat jest wciąż bardzo uboga. Pomoc, jakiej udzieli lekarzom Intel, może to zmienić.

Potęga big data

Park_Grove

Intel zapewni lekarzom wsparcie na tych obszarach, gdzie jest niekwestionowaną potęgą – pomoże zebrać dane, przetworzyć je i poddać analizie big data, by wykryć wzorce. To umożliwi naukowcom i lekarzom śledzenie postępu choroby i głębsze jej zrozumienie, co w efekcie powinno wyraźnie przyspieszyć prace nad znalezieniem lekarstwa.

Szansa na przełom po dwóch wiekach

„Prawie 200 lat po tym, jak choroba Parkinsona została po raz pierwszy opisana przez dra Jamesa Parkinsona w 1817 roku, wciąż mierzymy jej postęp subiektywnie – w dużej mierze w identyczny sposób, jak dwa wieki temu” — powiedział dr Todd Sherer, CEO Fundacji Michaela J. Foxa. Niestety, zwykle wciąż mija wiele – zbyt wiele – czasu, zanim na podstawie objawów lekarz dokona prawidłowej diagnozy. Objawy te to między innymi powolność ruchów, drżenie, zła jakość snu. Gdy są wyraźne, niedobór dopaminy w organizmie chorego, wytwarzanej przez neurony istoty czarnej, w Parkinsonie podlegające zwyrodnieniom, sięga już 70-80 proc.

Big_Data_Analytics_Platform

Zbieranie danych 24 godziny na dobę

Intel, jako lider w pracach nad elektroniką ubieralną – ang. wearables – pomoże wyposażyć pacjentów w urządzenia monitorujące ich stan i w odpowiednie oprogramowanie. Noszone na ciele czujniki będą zbierać i przekazywać dane w czasie rzeczywistym, 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Dane będą na bieżąco przesyłane do „chmury” Intela, gdzie ten ogrom informacji – ponad 300 obserwacji na sekundę u każdego pacjenta! — zostanie poddany kompleksowej analizie. To spore wyzwanie, bo każde urządzenie będzie transmitować około 1 GB danych każdego dnia. To obrazuje, jak szczegółowy i dokładny będzie monitoring stanu zdrowia chorego. I nie ma w tym zaskoczenia. W walce o wielkie cele trzeba działać z rozmachem.

harnesss

“Istotny wpływ na opracowywanie leków, diagnostykę i leczenie Parkinsona”

Z czasem platforma analityczna big data Intela będzie przechowywać także inne rodzaje danych: m.in. informacje o pacjencie, genomie i badaniach klinicznych. Wykorzysta tak zaawansowane techniki, jak uczenie maszynowe i analizę graficzną, by zaoferować jeszcze dokładniejsze modele rozwoju choroby.

„Analiza danych, urządzenia do noszenia na ciele oraz dane z innych źródeł mają potencjał, aby przekształcić naszą zdolność do zbierania informacji i obiektywnego pomiaru rzeczywistych doświadczeń pacjenta z chorobą, co wywrze istotny wpływ na opracowywanie leków, diagnostykę i leczenie Parkinsona” – uważa dr Todd Sherer.

devices

Już wiemy, że to działa

O tym, że to świetna idea, wiemy już dzięki grupie testowej, którą Intel i Fundacja Michaela J. Foxa zaprosiły w tym roku do udziału w badaniach pilotażowych. Celem była ocena przydatności i dokładności urządzeń do noszenia na ciele w monitorowaniu funkcji fizjologicznych pacjentów oraz możliwości wykorzystania platformy big data do zbierania i analizowania danych. Uczestnicy badania (16 pacjentów z chorobą Parkinsona i dziewięciu wolontariuszy jako grupa kontrolna) nosili urządzenia podczas dwóch wizyt w placówce medycznej oraz nieprzerwanie w domu przez cztery dni.

Park_monit

W grupie tej był 46-letni Bret Parker z Nowego Jorku: „Wielu lekarzy zaleca pacjentom prowadzenie dziennika ułatwiającego śledzenie postępu choroby Parkinsona. W tej kwestii nie jestem współpracującym pacjentem. Zwracam uwagę na swoją chorobę, ale to nie wszystko, czym żyję. Urządzenia do noszenia na ciele wykonują monitoring za mnie, w dodatku tak, że tego w ogóle nie zauważam, a badanie pozwoliło mi wziąć aktywny udział w procesie opracowywania lekarstwa”.

Aplikacja mobilna na horyzoncie

analytics

Jeszcze w tym roku Intel i Fundacja Michaela J. Foxa wprowadzą nową aplikację mobilną, która umożliwi pacjentom przesyłanie informacji o ilości przyjętych leków oraz raportowanie samopoczucia.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Zdrowie

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story