Styl życia

Inteligentne zakupy: cyfrowa rewolucja w sklepach

Sabine Berger Autorin, Hemd & Hoodie

Sklepy coraz częściej wykorzystują technologie cyfrowe, aby wspomóc klientów podczas „inteligentnych” zakupów.

Od wielu lat internet nieodwracalnie zmienia sposób, w jaki robimy zakupy. Wyrastające jak grzyby po deszczu nowe sklepy internetowe i spersonalizowane reklamy nie są jedynymi oznakami cyfryzacji branży. Klasyczne sklepy również odkrywają możliwości technologii sieciowych i chcą użyć ich, aby przekształcić tradycyjną sprzedaż detaliczną w inteligentną i spersonalizowaną usługę.

Na przykład brytyjska sieć sklepów sprzedających leki i kosmetyki, Boots zapowiedziała premierę nowej wersji swojej aplikacji pod koniec roku. Będzie ona korzystać z usług opartych na lokalizacji. Po wejściu do sklepu Boots użytkownicy mający smartfona z aplikacją otrzymają powiadomienie push z ofertami na podstawie ich poprzednich zakupów zapisanych w aplikacji.

 

Cienka granica między usługą i prywatnością

Nowa wersja aplikacji Boots ma zapewnić klientom wygodniejsze, bardziej spersonalizowane oraz – oczywiście – bardziej kuszące zakupy. Jednak firma zdaje sobie sprawę, że granica między lepszą obsługą klienta a przeciążeniem informacją jest niezwykle cienka. Bardzo ważna jest też ochrona danych.

„Nie będziemy bombardować naszych klientów informacjami ani niepokoić tym, że wiemy, że są w sklepie”, mówi Vicky Dring, starsza menedżer produktu w firmie Boots.

Aplikacje oferują klientom detalicznym coraz większe korzyści.
Aplikacje oferują klientom detalicznym coraz większe korzyści. Zdjęcie: Google Play – Boots – montaż

Nie znamy jednak dalszych szczegółów dotyczących działania usługi. Potencjalni użytkownicy mogą na przykład zastanawiać się, czy przed skorzystaniem z usługi zostaną zapytani o zgodę, a może zostanie automatycznie uruchomiona wraz z aktualizacją aplikacji? Nie podano również dokładnych informacji co do tego, w jakiej odległości od sklepu aplikacja będzie w stanie wykryć użytkownika. Dobrze byłoby wiedzieć, czy klienci otrzymają powiadomienia nawet wtedy, gdy przechodzą obok sklepu lub czekają na pobliskim przystanku.

 

Klient, czyli żywe hasło

Przy cyfryzacji systemów płatności dużym problemem jest ochrona prywatności i danych osobowych. Producenci nieustannie tworzą nowe procesy zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa, aby promować wykorzystanie innowacyjnych technologii. Brytyjska sieć supermarketów Costcutter od niedawna używa w oddziale na Uniwersytecie Brunel w Londynie systemu, który umożliwia płatność przez skanowanie palca.

Opracowana przez firmę Sthaler technologia skanowania Fingopay odczytuje układ naczyń krwionośnych w palcu za pomocą światła podczerwonego. Dane biometryczne są połączone z informacjami o koncie użytkownika, co pozwala dokonywać płatności przez zeskanowanie palca. Proces ma być znacznie bezpieczniejszy niż tradycyjny odczyt odcisków. Od kilku lat z sukcesem wykorzystują go klienci biznesowi, tacy jak bank Barclays. Costcutter rozważa przyszłe wykorzystanie tego skanera w innych oddziałach. Firma Sthaler stwierdziła, że prowadzi poważne rozmowy z innymi sieciami supermarketów.

Fingopay pozwala dokonywać płatności z wykorzystaniem unikalnego ułożenia naczyń krwionośnych.
Fingopay pozwala dokonywać płatności z wykorzystaniem unikalnego ułożenia naczyń krwionośnych. Zdjęcie: Fingopay – (montaż)

Firma Intel stoi na czele nadchodzącej rewolucji w tradycyjnych sklepach dzięki szerokiej gamie technologii dla handlu detalicznego – począwszy od mobilnych urządzeń dla punktów sprzedaży po kompleksowe platformy IT łączące dane z czujników w sklepach z najnowszymi narzędziami analitycznymi. Jedna z nich to autonomiczny robot do inwentaryzacji Tally. Porusza się między regałami, sprawdza stan zapasów, wykrywa nieprawidłowo umiejscowione produkty i niepoprawne etykiety cenowe. Inteligentna łączność umożliwia połączenie cyfrowej i fizycznej sprzedaży oraz sprawia, że zakupy stają się wygodniejsze i bardziej spersonalizowane.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story