STEM

Inteligentny gips i Intel Edison

W pierwszym w Turcji „Kreatywnym Centrum Badań i Rozwoju” – laboratorium Internetu przedmiotów – firma Intel podjęła badania nad metodą rewolucyjnego leczenia porażenia mózgowego. Co kryje się za tą rewolucją? Drukarka 3D, platforma Intel Edison i kreatywny umysł, których połączenie odkryje nowe możliwości leczenia porażenia mózgowego, zwanego też paraliżem mózgu.

Genialny projekt Karaşahina

Zaprojektowany przez projektanta przemysłowego międzynarodowej sławy, Deniza Karaşahina, Inteligentny gips może być dostosowywany do indywidualnych potrzeb dzięki technologiom drukowania 3D i jest modelowym przykładem innowacji osiągniętych dzięki interdyscyplinarnym badaniom XXI wieku.

 

Wbrew powszechnemu przekonaniu, gips medyczny i szyny stosuje się nie tylko w przypadku złamań, ale także przy chorobach neurologicznych układu nerwowego. Inteligentny gips przypomina o tym drugim, mniej znanym zastosowaniu, gdyż idealnie nadaje się do chronienia stawów wykrzywionych skurczami, gwarantując pacjentom spokój i wygodę.

Dzięki wielokrotnie nagradzanej konstrukcji Inteligentny gips umożliwia przenikanie powietrza do unieruchomionego miejsca, przez co skóra może oddychać, co zapobiega swędzeniu i nieprzyjemnemu zapachowi, pojawiającym się w przypadku tradycyjnego gipsu i szyn. Pacjenci nie muszą już zmagać się z uciążliwym swędzeniem spowodowanym brakiem dostępu powietrza ani wsuwać niczego pod gips, żeby się podrapać. Pacjenci noszący Inteligentny gips mogą brać prysznic, a nawet pływać bez obaw o odkształcenia. Właśnie w ten sposób Inteligentny gips zapewnia swobodę ruchu, eliminując zasadniczy problem kontaktu z wodą charakterystyczny dla tradycyjnego gipsu i szyn. Warto wspomnieć, że ten genialny projekt przyniósł Denizowi Karaşahinowi pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie A’ Design Award.

 

Intel Edison pozwala lekarzom na więcej

Dzięki wykorzystaniu technologii Intel Edison Inteligentny gips pozwala monitorować i ostrzegać pacjenta, a także śledzić proces gojenia. To właśnie funkcja dokonywania pomiarów jest iskierką nadziei dla pacjentów z porażeniem mózgowym.

Inteligentny gips umożliwia wykonywanie pomiarów mimowolnych skurczy w przedramieniu spowodowanych porażeniem mózgowym, kiedyś praktycznie niemożliwych do śledzenia. Teraz można natychmiastowo sprawdzić smartfonem pomiary skurczów, co pozwoli lekarzom na zdiagnozowanie pacjenta przez Internet.

Smart_plaster_5

Dzięki zastosowaniom Inteligentnego gipsu oraz czujnikom ruchu, pacjent z porażeniem mózgowym, któremu zalecono na przykład pływanie, może regularnie ćwiczyć w celu okresowego porównania ciśnienia wywołanego pronacją stopy i badać, w jakim stopniu pływanie zapobiega jego skurczom. Inteligentny gips otwiera drzwi nowym metodom leczenia, pozwalając na opracowywanie zupełnie nowych rozwiązań dla pacjentów cierpiących na porażenie mózgowe. Dzięki oddychającej konstrukcji, znajdzie zastosowania w wielu formach leczenia, m.in. przyspieszając gojenie.

Smart_plaster_7

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Zdrowie

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story