Rozrywka

Interaktywne słuchowisko BBC dla wirtualnych asystentów

Sabine Berger Autorin, Hemd & Hoodie

Dzięki staraniom BBC umiejętności wirtualnych asystentów, takich jak na przykład Alexa, wykroczą wkrótce poza odpowiadanie na proste pytania.

Nasze interakcje z inteligentnymi głośnikami, takimi jak Alexa czy Google Home, nie są szczególnie ekscytujące i oscylują w granicach prognozy pogody oraz artykułów na Wikipedii. Jednak BBC ma zamiar tchnąć w te systemy nowe życie. Dział badawczo-rozwojowy BBC opracował słuchowisko, w którym słuchacz może brać udział za pośrednictwem swojego głosu.

Koncepcja ta przywodzi na myśl książki z serii Choose Your Own Adventure, niesamowicie popularne w latach 80. poprzedniego stulecia. Czytelnik wpływał na rozwój fabuły, wybierając jedną z kilku opcji na końcu każdego rozdziału. Jednak słuchowisko BBC „The Inspection Chamber” nie ogranicza się do ustalonych opcji fabularnych pokroju „wejdź po schodach” lub „otwórz drzwi”.

BBC czyni słuchacza częścią historii

Słuchacz będzie mógł rozmawiać z narratorem, tym samym odgrywając czynną rolę w opowieści. „Chcieliśmy dać użytkownikom wrażenie, że wchodzą w rzeczywiste, bezpośrednie interakcje z innymi postaciami” – wyjaśniają twórcy. Jak dotąd nie ujawniono informacji o fabule dzieła, określonego przez autorów mianem „komediowego słuchowiska science-fiction”. Jednak fanów gier The Stanley Parable i Papa Sangre ucieszy fakt, że są one inspiracją dla „The Inspection Chamber”. Fabuła słuchowiska nawiązuje również między innymi do utworów Douglasa Adamsa i Franza Kafki.

Interaktywne słuchowisko BBC z premierą pod koniec roku.
Interaktywne słuchowisko BBC z premierą pod koniec roku. Ilustracja: Wikipedia – Galactic Cafe

Interaktywne słuchowisko powstało we współpracy z agencją Rosina Sound, specjalizującą się w materiałach audio. Rosina Sound pomogła BBC opracować techniczne podłoże projektu – „silnik historii”, dzięki któremu powinno być możliwe przeniesienie słuchowiska na inne urządzenia, takie jak głośnik Cortana firmy Harman Kardon lub HomePod firmy Apple. Słuchowisko będzie miało premierę na urządzeniach Amazon Echo i Google Home pod koniec roku.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Rozrywka

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story