Internet przedmiotów: inteligentna planeta połączona w jedną sieć

Internet przedmiotów w służbie relacji międzyludzkich

PSFK Labs iQ Content Partner

Dotyk, smak, słuch, wzrok i węch – to podstawowe narzędzia umożliwiające nam gromadzenie informacji o otaczającym nas świecie oraz postrzeganie zjawisk, jakie w nim zachodzą. Dziś jednak w niespotykanym wcześniej stopniu pomagają nam w tym zadaniu nowoczesne technologie. Dzięki nim możemy z większą szczegółowością odbierać sygnały z naszego najbliższego (i nieco bardziej odległego) otoczenia.

W ciągu zaledwie kilku dekad Internet pozwolił ludziom na całym świecie na rozwój, wymianę informacji, reagowanie, komentowanie i współpracę. Nadchodzące lata będą stały pod znakiem Internetu przedmiotów, łączącego ludzi w sposób coraz bardziej intuicyjny i niezauważalny.

LUNAR_Moondust_1-web

Do 2020 r. do Internetu podłączanych będzie 250 nowych przedmiotów… na sekundę.

Według szacunków firmy Cisco Systems liczba przedmiotów podłączanych obecnie do Internetu wynosi około 100 sztuk na sekundę. Do roku 2020 wartość ta będzie bliższa 250, dając wynik na poziomie 21,6 miliona przedmiotów każdego dnia.

Również generowane przez nie dane mogą okazać się wysoce użyteczne dla każdego z nas – cały świat „przedmiotów” pozostaje bowiem w rękach ich użytkowników. Rozwijająca się w niezwykłym tempie sieć współpracujących ze sobą urządzeń otworzy przed nami m.in. nowe możliwości współpracy.

Nieocenioną rolę w powstającym ekosystemie urządzeń pełnią rozwiązania mobilne i przeznaczone do noszenia na ciele. To właśnie one rejestrują i przekazują nam istotne informacje we właściwym czasie i właściwych kontekstach, ułatwiając przepływ informacji pomiędzy użytkownikiem a jego otoczeniem. Systemy te nieustannie monitorują szereg różnych danych, takich jak lokalizacja czy poziom aktywności, udostępniając uprzednio zatwierdzone informacje zaufanym grupom współpracowników i tworząc sieć połączeń opartą na współpracy i wzajemnym wsparciu.

Aplikacja Highlight

W ostatnich latach byliśmy świadkami niezwykłej popularności aplikacji mobilnych, takich jak Highlight, która stawia na synchronizację urządzeń mobilnych z profilami społecznościowymi i wykorzystuje wbudowany moduł GPS telefonu lub tabletu, aby informować nas o obecności w pobliżu osób, z którymi możemy zechcieć nawiązać kontakt.

Podobne usługi mogą okazać się pomocne w nawiązywaniu kontaktów zawodowych, rekrutowaniu potencjalnych pracowników (lub znajdowaniu pracy) czy też w nawiązywaniu nowych znajomości niezwiązanych z miejscem pracy. Dzięki nim możemy łatwiej poznać ciekawe osoby w nowym mieście lub przekazać innym użytkownikom informacje o sobie, gdy zmienimy szkołę lub uczelnię.

Projekt Wizz


Projekt autorstwa studia Lunar Design o nazwie Wizz to zawieszka w kształcie kamienia, wibrująca po otrzymaniu sygnałów z serwisów społecznościowych oraz treści z używanych przez nas aplikacji – np. kolejek w listach odtwarzania serwisów Netflix lub iTunes. Delikatne wibracje mają naśladować uczucie „motyli w brzuchu” odczuwane wraz z pojawieniem się bliskiej nam osoby w zasięgu naszego wzroku. To zdecydowanie lepszy sposób na przełamywanie lodów, niż sypanie utartymi tekstami, powtarzanymi do znudzenia, ilekroć nawiązujemy nowe znajomości.

Alert Shirt

Kolejny przykład mariażu nowoczesnych czujników i technologii haptycznej może stanowić koszulka Alert Shirt, zaprojektowana przez firmę We:eX (Wearable Experiments), obecną od dłuższego czasu na rynku elektroniki noszonej.

Bridging_meaningful_connections_within_the_002

Ta sportowa koszulka pozwala noszącej ją osobie odczuwać w czasie rzeczywistym emocje towarzyszące ulubionym sportowcom. Adrenalina związana ze zdobyciem bazy w baseballu, kopnięcie piłki na wagę zwycięstwa w meczu czy też wibracje sygnalizujące uderzenie kijem hokejowym – wszystko to możemy dziś odczuć na własnej skórze. Być może w tym przypadku lepiej kibicować zawodnikom sportów mniej kontaktowych…

Inteligentne śpioszki Mimo

Czujniki wbudowane w nasze ubrania i gadżety (a także w różne elementy naszego otoczenia) będą w coraz większym stopniu pomagać nam dbać o zdrowie i bezpieczeństwo naszych najbliższych – zwłaszcza tych, którzy wymagają dodatkowej opieki i uwagi. Mimo to niezwykłe śpioszki, które na bieżąco przesyłają rodzicom dane na temat parametrów pracy organizmu dziecka.

Bridging_meaningful_connections_within_the_003

Dla starszych dzieci przeznaczone jest natomiast urządzenie o nazwie hereO. To niewielka opaska informująca opiekunów o wejściu dzieci na zdefiniowany uprzednio teren, taki jak dom czy szkoła, oraz o jego opuszczeniu.

Spoglądając na drugi koniec spektrum wiekowego, szybko dojdziemy do smutnego wniosku, że również starsze pokolenia mogą wymagać dodatkowej opieki, przekraczającej zwykle możliwości członków rodziny. Mówi o tym choćby Michael Wolf, autor książki „Here’s Why Elder Care May Be The Next Billion Dollar Technology Opportunity” (w wolnym tłumaczeniu: „Powody, dla których opieka nad starszymi osobami może być kolejną, wartą miliardy dolarów gałęzią technologii”) w wywiadzie udzielonym niedawno czasopismu Forbes.

Odkąd sięgamy pamięcią, zawsze liczyliśmy na pomoc innych osób. Nasze rodziny, plemiona, wioski i całe narody powstawały w oparciu o poczucie wspólnego celu i wzajemnej odpowiedzialności. Po dziś dzień niemalejące znaczenie w tym procesie odgrywa komunikacja.

Celem nowoczesnego podejścia do modelu świadomości zbiorowej jest wzmacnianie i rozszerzanie dostępnych kanałów komunikacji oraz opracowywanie nowych możliwości tworzenia cennych relacji z innymi ludźmi.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story