Pościg za wydajnością

Acer V3-371 – pracowity i rozrywkowy

Writer

Jeśli chcesz wykorzystywać komputer przenośny nie tylko jako narzędzie pracy, ale także jako centrum rozrywki, na pewno już wiesz, że jego moc obliczeniowa musi być ponadprzeciętna. Co więcej, sam procesor, nawet bardzo wydajny, to przy takim wyzwaniu zaledwie połowa sukcesu. Programy wymagające przetwarzania złożonych obrazów – jak gry komputerowe, odtwarzacze filmów lub edytory wideo – do szybkiej, płynnej pracy potrzebują także wydajnych układów graficznych.

Jeszcze nie tak dawno w kategorii komputerów przenośnych satysfakcjonujące działanie programów mocno obciążających układy graficzne zapewniały tylko dodatkowe akceleratory. Sytuacja zaczęła ulegać zmianie, gdy Intel rozpoczął produkcję procesorów zintegrowanych z układem graficznym. Okazało się wtedy, że można zapewnić satysfakcjonującą wydajność komputera w grach i multimediach przy summa summarum niższej cenie i mniejszym zużyciu prądu niż w przypadku tandemu: procesor + dodatkowa karta graficzna.

Debiutujący właśnie na naszym rynku Acer V3-371 jest dobrym przykładem efektywności i opłacalności takiego rozwiązania. To pierwszy dostępny w Polsce komputer, pracujący na systemie Windows, z układem graficznym Intel Iris 6100, wbudowanym w procesor Intel Core i5-5257U – bardzo szybkim, gwarantującym zauważalnie płynniejsze działanie programów. Na wydajność omawianego laptopa wpływa korzystnie także zastosowanie 8 GB RAM i nośnika SSD.

 

Szybsze działanie, większe możliwości

Intel Iris 6100 zapewnia większy komfort w każdym programie, który przetwarza obrazy. Płynniej będą działały na przykład:

  • programy do wideokonferencji;
  • programy do montażu wideo;
  • programy do obróbki fotografii;
  • gry komputerowe;
  • programy do odtwarzania filmów, nawet w rozdzielczości 4K (przy wykorzystaniu zewnętrznego ekranu, na przykład telewizora – ekran laptopa Acer V3-371 ma rozdzielczość Full HD);
  • programy wymagające/umożliwiające pracę na kilku ekranach (do trzech włącznie).

 

Przykładowo, w porównaniu do popularnego, wysoko ocenianego zintegrowanego układu graficznego Intel HD Graphics 5500 nowy Intel Iris 6100 zapewnia:

– o ok. 20 proc. wyższą wydajność w programach do obróbki wideo (pomiary w Quick Sync Video, CyberLink MediaEspresso Full HD);

– o ok. 50 proc. wyższą wydajność w grach komputerowych (pomiary w 3DMark Fire Strike).

 

Zagrasz we wszystko

Amatorzy komputerowej rozrywki chętnie poświęcają wolny czas na gry. Specjalnie przystosowane do gier komputery, z dodatkowym kartami graficznymi, mają zwykle wysokie ceny. Intel Iris 6100 w połączeniu z procesorem Intel Core i5-5257U zapewnia jednak tak dużą wydajność, że bynajmniej nie kosztujący fortuny laptop Acer V3-371 sprawdzi się nawet w tak wymagających grach, jak: “Battlefield 4”, “Dragon Age: Inquisition”, “Call of Duty: Advanced Warfare”, “Titanfall” czy “FIFA 2015”. Oczywiście nie zawsze w pełnej feerii efektów specjalnych, ale z satysfakcjonującą płynnością, bez powodów do zaciskania zębów.

Można się o tym łatwo przekonać, bez ryzyka kupowania kota w worku. Jaką wydajność w poszczególnych grach komputerowych gwarantuje Intel Iris 6100 z procesorem Intel Core i5-5257U, można sprawdzić tutaj.

 

Dobry obraz, dobry dźwięk

Szybka elektronika to nie wszystko. W grach i programach multimedialnych ważny jest też ekran zdolny wyświetlić bogactwo detali – i takim właśnie ekranem, o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) przy przekątnej 13,3 cala, dysponuje Acer V3-371. Warto podkreślić, że jest to ekran matowy, odblaski nie powinny zatem degradować wyświetlanego obrazu.

Istotna jest też jakość dźwięku. Omawiany laptop obsługuje technologię Dolby Home Theater v4, co oznacza, że dźwięk jest czysty i bez zniekształceń, także przy wysokim poziomie głośności, a dialogi w filmach zawsze brzmią wyraźnie. Możliwa jest emulacja dźwięku przestrzennego (również na słuchawkach) w ramach zamiany standardu stereo na Dolby 5.1 lub Dolby 7.1, podłączenie zestawu kina domowego przez HDMI, korzystanie z zaawansowanego equalizera.

 

Szczegółowe informacje

Pełną listę wykorzystanych podzespołów, dostępne konfiguracje i ceny sprawdzisz na stronach partnerów handlowych firmy Intel: X-kom.pl i Media Markt.
Sprawdź ofertę MediaMarkt.pl

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story