Technologia w służbie oświaty

ISEF – by pokochać naukę

Writer

Organizowany przez Intel konkurs ISEF to impreza jedyna w swoim rodzaju. Skierowany do utalentowanych, zainteresowanych nauką uczniów, angażuje co roku miliony młodych, ambitnych osób z całego świata. Najlepsi z nich, zwycięzcy lokalnych lokalnych eliminacji, zapraszani są na wielki finał, gdzie prezentują swoje naukowe idee i konstrukcje. Nowe metody leczenia chorób, w tym nawet raka, rewolucyjne zastosowania znanych technologii, odkrywcze idee w matematyce, bezcenne inicjatywy ekologiczne, etc., etc. – lista wyróżnionych projektów jest długa, nauka ma przecież bowiem różne oblicza.

Za każdym razem impreza ta odbywa się gdzie indziej. Tym razem ma miejsce w Pittsburghu, jednym z głównych miast amerykańskiego stanu Pensylwania.

W tegorocznym finale Intel International Science and Engineering Fair o miejsca premiowane nagrodami o łącznej wartości 3,79 mln USD walczy 1698 finalistów wyłonionych z 422 konkursów. Zaprezentują 1353 wyróżnione projekty.

W tej puli jest troje Polaków: Dalia Gala z Kielc, Magda Barańska ze Strykowa oraz Krzysztof Eder z Poznania. Jakimi pomysłami młodzi naukowcy z Polski zyskali sobie uznanie jury i zwyciężyli w lokalnych konkursach, napiszemy już wkrótce, czerpiąc informacje z najlepszego możliwego źródła – od samych laureatów. Wysłannik polskiej redakcji Intel iQ jest już w drodze do Pittsburgha, skąd zda relację. Nazwiska zwycięzców finału poznamy 15 maja.

isef_s

 

Ciekawostki o ISEF 2015:

◊ Aż 495 finalistów (29 proc.) zdecydowało się na zgłoszenie swoich projektów do biura patentowego.

◊ Najmłodsi finaliści mają po 10 lat – jest ich dziesięcioro. Najwięcej jest 17-latków: 585. Najstarsi finaliści mają po 20 lat – jest ich pięcioro.

◊ Spoza USA pochodzi 629 finalistów (37 proc.)

◊ Najliczniej poza USA reprezentowany kraj to Korea Południowa. Pochodzi z niej 35 finalistów

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Edukacja

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story