Zdrowie

Jak gracze komputerowi utrzymują kondycję

Roy Graham Writer from Kill Screen

Eksperci od zdrowia i zawodowi gracze wyjaśniają, dlaczego ergonomia, systematyczne poprawianie kondycji i ćwiczenia fizyczne pomagają graczom w utrzymaniu formy i wygrywaniu turniejów.

W tradycyjnych dyscyplinach sportowych, takich jak piłka nożna czy koszykówka, urazy zdarzają się często i jest to normalne. W grach komputerowych, na przykład League of Legends, rywalizacja toczy się głównie na ekranie, jednak kondycja fizyczna okazuje się nieodzowna dla każdego zawodnika, który chce na dłużej utrzymać mistrzowski poziom.

Konieczne jest odpowiednie przygotowanie, które zrekompensuje długie godziny intensywnego skupienia i powtarzania wciąż tych samych ruchów w ciągnących się całymi dniami turniejach.

Zdjęcie: Helena Kristiansson
Zdjęcie: Helena Kristiansson

„Większość znanych mi graczy, którzy rywalizują na najwyższym poziomie, ćwiczy lub robi wszystko, aby prowadzić zdrowy tryb życia. Ci, którzy tego nie robią, zdecydowanie powinni o to zadbać, ponieważ podnosi to znacznie jakość treningu i poprawia ogólne samopoczucie” – stwierdził Samayan‘BlinG’ Kay z zespołu Team Dignitas grającego w Starcraft 2 w wywiadzie udzielonym firmie Red Bull.

Wielu graczy ćwiczy 12–14 godzin dziennie, nie zostawiając sobie wiele czasu na zdrowy posiłek i odpowiednią ilość snu. Przez taki tryb życia czołowi gracze doznają czasem nawet poważnych urazów.

W 2011 roku Lee „Flash” Young Ho przeszedł operację ścięgna. W 2014 roku Clintona „Fear” Loomisa, jednego z najlepszych graczy w DOTA 2 w Ameryce Północnej, wyeliminował z gry tzw. „łokieć tenisisty”, uraz wynikający z przeciążenia mięśni dłoni i przedramienia.

Zdjęcie: Helena Kristiansson
Zdjęcie: Helena Kristiansson

„Stałe wykonywanie nagłych ruchów przez długi czas może wywołać stan zapalny” – wyjaśnił dr Daniel Polatsch, współdyrektor Nowojorskiego Ośrodka Leczenia Chorób Dłoni i Nadgarstków (ang. New York Hand and Wrist Centre).

Polatsch leczył już wiele kontuzji wywołanych przeciążeniem dłoni i nadgarstków u profesjonalnych graczy.

„Palce są kontrolowane przez ścięgna łączące mięśnie z kością. Kiedy porusza się nimi bez przerwy, może wystąpić zapalenie, które powoduje ból i ucisk ścięgien” – dodał. Urazy te są bolesne, ale – pod warunkiem leczenia – nie są poważne.

Zdjęcie: Jeroen Weimar
Zdjęcie: Jeroen Weimar

Polatsch zdradził, że kontuzjowani gracze, którzy nie dbają o odpoczynek, mogą sobie bardziej zaszkodzić, a ból, który można wyleczyć lekami przeciwzapalnymi, może przerodzić się w stan wymagający chirurgicznego lub specjalistycznego leczenia dłoni.

Na szczęście przed kontuzjami gracze mogą się chronić. Zdaniem Polatscha tajemnica utrzymania zdrowia przy ciężkim i długotrwałym treningu tkwi w powolnym zwiększaniu obciążeń.

Wzorując się na treningu maratończyków profesjonalni gracze muszą trenować i poprawiać tolerancję i wytrzymałość organizmu stopniowo.

„Jeśli powoli zwiększasz obciążenia i dbasz o ergonomię – siedzisz na odpowiednim krześle, wyprostowany, ze stopami na podłodze – zwykle nie ma problemu” – powiedział Polatsch.

An „Balls” Van Le
An „Balls” Van Le

Codzienne ćwiczenia fizyczne są w stanie zdziałać cuda. Mogą zapewnić profesjonalnym graczom nie tylko ochronę, ale i przewagę nad przeciwnikami.

„Dobrze odżywione ścięgna są mniej narażone na urazy” – wyjaśnił Polatsch. „Dlatego podnoszenie ciężarów i ćwiczenia układu krążenia zwiększają naszą giętkość i obniżają ryzyko chronicznego przeciążenia mięśni i ścięgien”.

Wysiłek fizyczny podnosi nawet umiejętności potrzebne w grze, jak twierdzi An „Balls” Van Le, obecnie rezerwowy i były zawodnik zespołu Cloud9 grającego w League of Legends. Le systematycznie uczęszcza na siłownię, zadając kłam stereotypowemu wizerunkowi zasiedziałego w fotelu gracza. Mimo intensywnego planu treningowego i dodatkowego grania „po godzinach” Le jest na siłowni prawie codziennie.

„To daje mi dodatkową energię” – twierdzi. „Po sesji ćwiczeń fizycznych lepiej koncentruję się na grze. Mogę jaśniej myśleć”.

An „Balls” Van Le z zespołu Cloud9 rozumie znaczenie utrzymywania formy.
An „Balls” Van Le z zespołu Cloud9 rozumie znaczenie utrzymywania formy.

Jak na razie Le uniknął eliminujących z gry kontuzji nadgarstka. Uważa, że zawdzięcza to wyrobionemu na przestrzeni lat silnemu chwytowi rakiety tenisowej. Mówi, że jego aktywny styl życia nie tylko pomaga mu grać, ale pozwala mu też unikać lekarzy i uczestniczyć w większej liczbie turniejów.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Granie Styl życia Zdrowie

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story