STEM

Jak Intel spełnił życzenie Stephena Hawkinga

Profesor Stephen Hawking cieszy się ogromną sławą z powodu swoich prac związanych z teorią względności i czarnymi dziurami. Intel współpracuje z prof. Hawkingiem od 1997 roku, zapewniając pomoc przy obsłudze i ulepszaniu systemu komputerowego, który ułatwia mu interakcję ze światem. Postępująca choroba neuronu ruchowego sprawiła, że możliwości Stephena Hawkinga w zakresie komunikacji zostały ograniczone do generowania jednego słowa na minutę.

Lama Nachman, starszy inżynier i kierownik projektu w firmie Intel, współpracuje z prof. Hawkingiem przy dostrajaniu jego systemu komunikacyjnego

Prof. Stephen Hawking nie chciał zupełnie nowego systemu

System komputerowy prof. Hawkinga wykorzystuje bardzo prosty interfejs czasowy. Kursor automatycznie przesuwa się po klawiaturze ekranowej. Kiedy znany fizyk poruszy policzkiem, aktywuje czujnik podczerwieni. Powoduje to zatrzymanie kursora i wybranie klawisza lub opcji podświetlonej w danym momencie.

Nie jest to idealne rozwiązanie, a gdyby inżynierowie firmy Intel mieli zbudować nowy system pomocniczy od podstaw, prawdopodobnie wyglądałby zupełnie inaczej. System taki mógłby wykorzystywać nowoczesną technologię śledzenia ruchów oka lub metodę komunikacji opartą na elektroencefalogramie (EEG), która przekształca aktywność mózgu na proste polecenia. Niestety, prof. Stephen Hawking nie chciał zupełnie nowego systemu.

Stephen Hawking z asystentką Jeanną Lee York

„Stephen od wielu dziesięcioleci korzysta z tego samego interfejsu” — wyjaśnia Lama Nachman, starszy inżynier w dziale User Experience Research w laboratoriach Intel Labs. „Jest w tej kwestii nieugięty. Dlatego naszym zadaniem było zachowanie znajomych funkcji, a zarazem zapewnienie bardziej intuicyjnych i zaawansowanych możliwości”.

Stephen Hawking w domu

Nowe narzędzie do przewidywania słów od firmy SwiftKey

Przygotowanie znacznie ulepszonej wersji oryginalnego systemu wymagało ponad dwóch lat pracy metodą prób i błędów oraz bliskiej współpracy z prof. Hawkingiem. Lama Nachman i jej zespół napisali oprogramowanie od podstaw, dodając wiele nowych funkcji. Jednym z najważniejszych ulepszeń jest nowe narzędzie do przewidywania słów dostarczone przez firmę SwiftKey. System przypomina klawiaturę nowoczesnego smartfona i jest oparty na alternatywnych klawiaturach z pakietu SDK firmy SwiftKey dla urządzeń z systemem Android i telefonu iPhone. Uczy się od użytkownika i umożliwia automatyczne uzupełnianie wpisywanych słów. Poza tym jest w stanie przewidywać kolejne słowa w oparciu o listę najczęściej używanych fraz, znacząco minimalizując liczbę „kliknięć” wykonywanych przez prof. Hawkinga przy budowaniu słów.

Stephen Hawking i jego opiekun Pete czytają gazetę

Ponieważ nie było możliwe zmodyfikowanie interfejsu komputerowego prof. Hawkinga, Lama Nachman i jej zespół postanowili wprowadzić ulepszenia w innych obszarach. Prace rozpoczęto od obserwacji sposobu używania systemu przez prof. Hawkinga i śledzenia toku interakcji, w tym redagowania dokumentów i wiadomości e-mail, prowadzenia wykładów, przeszukiwania Internetu i czytania plików PDF. Po zidentyfikowaniu cech charakterystycznych tej interakcji inżynierowie podjęli próbę jej uproszczenia.

Lama Nachman wyjaśnia: „Jeśli często korzysta się z aplikacji Microsoft Word, tak jak Stephen Hawking, powstaje kilka zestawów najczęściej używanych funkcji — otwieranie nowego dokumentu, zapisywanie, edycja itd. Dodaliśmy do systemu wiele menu kontekstowych, dzięki czemu prof. Hawking może wybierać opcje jednym kliknięciem zamiast używać myszy, przechodzić do menu, a następnie dokonywać wyboru. W całym systemie stworzyliśmy wiele nowych opcji kontekstowych, aby przyspieszyć obsługę”.

Stephen Hawking korzystający z nowego systemu komunikacyjnego

Intel rozwija dziedzinę technologii wspomagającej

Prof. Hawking korzystał z nowego oprogramowania przez kilka miesięcy, a w tym czasie Lama Nachman i jej zespół usuwali wszelkie błędy i dopracowywali detale. Prace są już prawie ukończone. Teraz Intel planuje udostępnienie systemu społeczności open source. Ten ruch pozwoli innym osobom na wykorzystanie platformy i dalsze jej rozwijanie. Intel ma nadzieję, że ta pionierska praca wraz z prof. Hawkingiem pomoże osobom o podobnych schorzeniach i problemach komunikacyjnych, rozwijając dziedzinę technologii wspomagającej.

Stephen Hawking w swojej domowej bibliotece

Choroba neuronu ruchowego została zdiagnozowana u prof. Hawkinga, kiedy miał 21 lat. Lekarze prognozowali, że dożyje wieku maksymalnie 25 lat. Dzięki pomocy technologii prof. Stephen Hawking opiera się chorobie, a przy tym odzyskał niezależność i uporczywie walczy o zachowanie swojej tożsamości — nawet jeśli oznacza to konieczność odrzucenia niektórych nowinek technicznych.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Nauka

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story