Styl życia

Jak korzystasz ze swojego urządzenia 2w1?

Ken Kaplan Executive Editor, iQ by Intel

Popyt na mniejsze i bardziej elastyczne laptopy i tablety otworzył drzwi dla fali nowych osobistych urządzeń komputerowych, które wyglądają i działają inaczej niż komputery w przeszłości. Te nowe urządzenia cechują się innowacyjnymi konstrukcjami i możliwościami, które zmieniają sposób interakcji użytkowników z komputerami osobistymi.

Teraz zamiast pisać coraz częściej dotykamy, przekręcamy, obracamy i odłączamy komputery w zależności od potrzeb.

2-in-1-couple-dinner

Przez wiele lat komputer miał formę jednostki centralnej i monitora. Jednak ta koncepcja rozwinęła się do postaci komputerów All-in-One, w przypadku których wszystkie podzespoły są wbudowane z tyłu ekranu, co eliminuje przewody i pozwala oszczędzać miejsce.

Niektóre modele komputerów All-in-One przypominają wielkie tablety

Niektóre modele smukłych przenośnych komputerów, które są obecnie dostępne na rynku, wyglądają raczej jak duże tablety. Zmieniają one sposób korzystania z komputerów domowych. Członkowie rodziny mogą korzystać z nich w całym domu lub gromadzić się ze znajomymi, aby grać w gry planszowe na ekranie dotykowym.

Nowy gatunek urządzeń 2w1 po raz pierwszy pojawił się na rynku w 2013 r. Te nowoczesne laptopy często można składać lub obracać, wiele z nich ma ekrany, które można odłączyć od klawiatury, tworząc w ten sposób tablet.

– Urządzenia 2w1 są tak naprawdę projektowane pod kątem wszechstronności – mówi Ben Young, dyrektor działu 2 in 1 Program Office firmy Intel.

2-in-1-man-woman-working

Urządzenia 2w1 mogą pracować w trybie laptopa, tabletu, odwróconego tabletu lub namiotu w stylu komputera stacjonarnego. Laptopy ze składanym ekranem istnieją już kilkadziesiąt lat, ale nowe urządzenia 2w1 oferują nowe sposoby interakcji z komputerem – wygodniejsze i bardziej wciągające. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy służą one do czytania, rozrywki lub grania.

Firma Intel chciała się dowiedzieć, jak użytkownicy naprawdę korzystają z urządzeń 2w1, dlatego przeprowadziła badania wśród amerykańskich nabywców takich urządzeń. Wyniki tych badań z 2014 roku pokazały, że tryb laptopa był wykorzystywany przez mniej więcej dwie trzecie czasu.

Badanie obejmowało różne typy i modele urządzeń 2w1, z małymi i dużymi ekranami. Uwzględniono też modele z odłączaną klawiaturą i takie, które można złożyć w tablet.

four-2in1-modes-rv3

Badanie pokazało, że tryb laptopa był wykorzystywany przez 67–73% czasu. Tryb tabletu był wykorzystywany przez 11–31% czasu, natomiast tryb odwróconego laptopa, gdy klawiatura stanowi podstawę, a ekran można ustawić pod różnymi kątami, był używany przez 2–9% czasu. Najmniejszą popularnością cieszył się tryb namiotu, który był stosowany przez 1–7% czasu.

– Myśleliśmy, że posiadacze modeli z odłączaną klawiaturą będą używać trybu laptopa znacznie rzadziej niż użytkownicy modeli konwertowalnych – mówi Young. – Jednak dane pokazały, że tryb laptopa był wykorzystywany przez właścicieli konwertowalnych urządzeń 2w1 i urządzeń z odłączaną klawiaturą przez mniej więcej taki sam czas. Zaskakuje to, że różnica wyniosła tylko 3–4 procent.

2-in-1-woman-in-cafe

Young dodaje, że tryb laptopa był wykorzystywany średnio przez 70% czasu niezależnie od modelu, co potwierdza, że konstrukcja ze składanym ekranem jest ciągle najbardziej optymalna w większości przypadków.

– Myśląc o konwertowalnych urządzeniach 2w1 i urządzeniach z odłączaną klawiaturą i mniejszymi ekranami od 10 do 12 cali, spodziewałem się, że takie mniejsze urządzenia z odłączanymi klawiaturami będą częściej używane jako tablety i tak jest w rzeczywistości.

Badanie pokazało także, że posiadacze urządzeń 2w1 spędzają jedną trzecią czasu na wykonywaniu zadań, które nie byłyby możliwe na tradycyjnym laptopie.

– Badanie pokazuje, że użytkownicy korzystają głównie z trybu laptopa, ale też poświęcają znaczącą ilość czasu na korzystanie z komputera na nowe sposoby – dodaje Young.

Urządzenie Lenovo Yoga może być używane w trybie namiotu

Jak mówi Jason Busta, menedżer ds. analizy klientów w firmie Intel, tryb namiotu, wykorzystywany tylko przez 1–3% czasu, tak naprawdę jest promowany tylko przez jednego producenta. Jest to tryb dostępny w linii urządzeń 2w1 Lenovo Yoga.

– Urządzenia Yoga są przez 7% czasu używane w trybie namiotu – mówi Busta. – Kiedy podczas badania rozmawialiśmy z użytkownikami tych urządzeń, okazało się, że jest to zaskakująca i zachwycająca funkcja. Użytkownicy lubią na przykład oglądać filmy w trybie namiotu.

Young mówi, że podczas swoich podróży często widzi ludzi w samolotach, którzy oglądają filmy właśnie w tym trybie. Tryb namiotu sprawdza się również przy czytaniu przepisów w kuchni lub podczas grania w kreatywne gry, takie jak Minecraft.

int-dell-inspiron-2in1-16x9

Young powiedział w lutym, że 54% nabywców urządzeń 2w1 tak naprawdę rozważało zakup tabletu

– Pokazuje to, że urządzenia 2w1 podbijają serca osób, które początkowo zamierzały kupić nowy tablet – mówi Young.

Nawet jeśli istnieje zapotrzebowanie na funkcje tabletu, badanie firmy Intel wśród nabywców urządzeń 2w1 pokazało, że użytkownicy spędzają większość czasu w trybie laptopa.

– Być może zmieni się to wraz z upływem czasu w miarę pojawiania się nowych interfejsów, obsługiwanych na przykład głosem lub gestami. Będzie to kolejny sposób kontrolowania urządzenia po dotyku, klawiaturze, gładziku i myszy – twierdzi Young.

2-in-1-business-collaboration

Obecnie istnieje ponad 70 różnych konstrukcji urządzeń 2w1, ale Young uważa, że zaczyna się kształtować pewien trend.

– Jeszcze 18 miesięcy temu istniało wiele różnych konstrukcji, takich jak urządzenia z przesuwanymi i obracanymi ekranami lub urządzenie Dell Inspiron Duo ze specjalną karuzelową ramką – mówi Young. – Producenci eksperymentowali z różnymi sposobami przechodzenia z trybu laptopa do tabletu. Obecnie większość urządzeń ma zawiasy umożliwiające obracanie o 360 stopni.

Urządzenia z serii Lenovo Yoga i HP Spectre to przykłady dwóch bardziej popularnych konstrukcji z obrotowymi zawiasami 360 stopni.

HP-Spectre-2-in-1

– Dawniej sądziliśmy, że możliwość wyboru jest dobra, ale wydaje się, że zawiasy są najbardziej atrakcyjne – uważa Young.

Konstrukcje pozbawione wentylatorów to kolejny nowy trend, który śledzi Young. Od momentu ubiegłorocznej premiery procesorów Intel Core M producenci urządzeń 2w1 prezentują urządzenia z odłączanymi klawiaturami, które mają większe ekrany.

Young wskazuje, że takie nowsze urządzenia 2w1 mają żywotność baterii powyżej ośmiu godzin, czyli dwa razy dłuższą niż w przypadku czteroletniego laptopa.

Wiele osób uważa wyjątkowo smukłe urządzenie Asus Transformer Book T300 Chi za jedno z najbardziej innowacyjnych urządzeń 2w1 w historii.

– To urządzenie zapewnia największą elastyczność i dostępność cenową – mówi analityczka Helena Stone, redaktorka naczelna serwisu Chip Chick, dodając, że jest to znacznie tańsza alternatywa MacBooka Pro.

Stone mówi, że inne polecane przez nią urządzenia 2w1 to HP Spectre x360 i Lenovo Yoga 3 Pro.

lenovo-laptop-convertible-yoga-3-pro-orange-hinge-detail-5

Nowe urządzenia 2w1 z procesorami Intel Core M są cieńsze, mają wyższą wydajność i dłuższą żywotność baterii niż starsze konstrukcje.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story