STEM

Jak można zmienić świat?

Guy Grimland Writer

Omri Soceanu, Yonathan Verker, Lev Demyanenko i Gal Braun, wszyscy w wieku 27 lat, są zwycięzcami konkursu MakeItPro zorganizowanego w regionie EMEA przez Intel.  Innowacją, która przyniosła im zwycięstwo, jest urządzenie mierzące poziom cukru w krwi bez konieczności nakłuwania skóry, pomocne pacjentom cierpiącym na cukrzycę.

Większość dostępnych obecnie tego typu urządzeń kosztuje pacjenta przynajmniej 100 USD. Jak zauważył izraelski zespół, powoduje to poważne problemy w krajach trzeciego świata, w których dziesiątki milionów chorych nie mogą pozwolić sobie na podstawową terapię. Dla osób, które muszą przeżyć dzień za kilka dolarów, zakup wymaganych instrumentów lub podróż do kliniki to ogromne wyzwanie. W wyniku tego wielu pacjentów w rozwijających się krajach nie ma szans na stałą kurację. Ich stan stopniowo się pogarsza, co prowadzi do pogorszenia wzroku, amputacji kończyn, a nawet śmierci. Kolejną przeszkodą związaną z użyciem takich instrumentów jest konieczność zapewnienia regularnego zasilania – z gniazdka lub przy użyciu baterii. Stanowi to poważny problem w krajach rozwijających się i na głębokiej prowincji.

Technologia Intel® Edison została zaprojektowana w celu obniżenia barier wejścia podczas szybkiego tworzenia prototypów i przygotowywania do produkcji zintegrowanych urządzeń komputerowych – siły napędowej następnej rewolucji przemysłowej.

– Od samego początku wiedzieliśmy, że technologia Intel Edison umożliwi nam stworzenie rozwiązania o bardzo niskim poborze mocy dzięki użyciu energii słonecznej.  Oznacza to wyeliminowanie konieczności regularnej wymiany baterii lub ładowania urządzenia, dzięki czemu jest to doskonałe rozwiązanie dla krajów trzeciego świata – wyjaśnia Omri. – Dzięki temu nawet w odległej wiosce może być dostępne urządzenie do pomiaru poziomu cukru, z którego będą mogły stale korzystać wszystkie chore osoby.

IMG_7269y-1024x677

– Rozmiar jest kolejną zaletą naszego wynalazku – dodaje Jonathan. – Jako że moduł Intel Edison jest bardzo mały, a dodatkowy sprzęt nie zajmuje dużo miejsca ani nie jest specjalnie skomplikowany – to tylko kilka czujników i obudowa – możliwe jest ograniczenie kosztów produkcji do minimum. Oznacza to, że międzynarodowe organizacje będą mogły kupić wiele instrumentów i przekazywać je tam, gdzie są potrzebne.

Bez nakłuwania

Przez wiele lat pomiar poziomu glukozy w krwi był możliwy tylko w placówkach medycznych. Jednak w ciągu kilku ostatnich lat pojawiło się wiele domowych urządzeń analizujących spadek poziomu cukru u pacjenta. Wymaga to nakłuwania skóry w celu pobrania próbki krwi, niekiedy nawet kilka razy dziennie, co jest bardzo niewygodne dla chorych.

Najnowsze wynalazki powstające w rozwiniętych krajach dążą do wyeliminowania nakłuwania, ale pomiary wykonywane przy pomocy takich urządzeń są znacznie mniej precyzyjne niż w przypadku tradycyjnych instrumentów opartych na nakłuwaniu. Ponadto badanie przeprowadzone przez izraelski zespół pokazało, że urządzenia do pomiaru poziomu glukozy bez nakłuwania nie są łatwo dostępne, nawet w rozwiniętych krajach zachodnich. – Przyjęliśmy inny kierunek – wyjaśnia Omri. – Oferujemy rozwiązanie dla pacjentów, którzy nie mają alternatywnego sposobu pomiaru poziomu glukozy w krwi. Zapewnienie im nawet przybliżonego pomiaru oznacza znaczącą poprawę.

Jak to działa? Urządzenie emituje na palec pacjenta fale świetlne o różnej długości. Czujniki wrażliwe na różne częstotliwości światła mierzą, które długości fal są pochłaniane przez molekuły glukozy w krwi, a które fale powracają. Analiza wyników po przeprowadzeniu kalibracji i procesu uczenia pozwala użytkownikowi dowiedzieć się, czy poziom glukozy w krwi jest wyższy lub niższy od normy. W miarę wykonywania kolejnych prób instrument uczy się wartości glukozy i tworzy dokładniejszy profil pacjentów. Na późniejszym etapie można przypisać wartości liczbowe do wyników testów, aby zapewnić pacjentowi dobre wskazanie jego poziomu cukru w krwi. Urządzenie cechuje się nie tylko małymi rozmiarami i niskim poborem mocy. Wykorzystany w nim moduł Intel Edison umożliwia zaawansowane i szybkie przetwarzanie danych, dzięki czemu wyniki są dostępne w czasie niemal rzeczywistym.

– Zanim zajęliśmy się tym projektem, zapoznaliśmy się dokładanie z badaniami poświęconymi cukrzycy – mówi Jonathan. – Każdy z nas zna jakąś osobę chorą na cukrzycę i rozumiemy, jak trudne może być codzienne życie pacjenta.

IMG_7269y-1024x677

– Rozmawialiśmy z pacjentami i lekarzami, w tym z ekspertami z centrum medycznego Shaarey Zedek w Jerozolimie. Uświadomiliśmy sobie, że choroba ta jest bardzo rozpowszechniona, szczególnie w krajach trzeciego świata, gdzie leczenie pacjentów jest trudniejsze. Zdaliśmy sobie też sprawę, że cukrzyca to jedna z najtrudniejszych chorób do leczenia.  Postanowiliśmy spróbować stworzyć rozwiązanie dla najbiedniejszych pacjentów. Nasz wynalazek musiał być nie tylko niedrogi i energooszczędny, ale także łatwy w obsłudze. W praktyce musiał to być cały system.

– Lekarze, którzy oceniali nasze prace, przekazali nam pomysły na więcej zastosowań czujników wrażliwych na światło, które mogą pozwolić na uniknięcie nakłuwania w wielu różnych testach i procedurach medycznych – mówi Omri. – Lekarze, których poznaliśmy, byli bardzo podekscytowani możliwościami, jakie może przynieść ten pomysł. Również pacjenci uczestniczący w pracach rozwojowych byli wyjątkowo zainteresowani urządzeniem i pytali, kiedy trafi do użytku.

W konkursie firmy Intel uczestniczyło kilkadziesiąt zespołów z 13 krajów. Zwycięzcy z Izraela wezmą udział w kampanii crowdfundingowej i otrzymają wsparcie od ekspertów w dziedzinie projektowania produktów i marketingu. Ponadto zostanie przygotowany profesjonalny klip, który pomoże im w dalszym rozwoju wynalazku.

– Jesteśmy podekscytowani wygraną i zaczynamy marzyć o przyszłości – mówi Omri. – Jednak ciągle jesteśmy na początku drogi, a przed nami wiele pracy do wykonania. Jesteśmy czwórką przyjaciół, która lubi pracować ze sobą. Mamy nadzieję stworzyć jeszcze wiele innych rzeczy. Wszyscy jesteśmy inżynierami i chcemy pokazać światu, że nawet elektrycy mogą rozwiązać kilka problemów medycznych. Nie skupiamy się na końcowych zyskach ani korzyściach osobistych. Chcemy pomagać ludziom, zmieniając ich świat i życie. Teraz jest to znacznie ważniejsze.

Omri Soceanu, Yonathan Verker, Gal Braun i Lev Demyanenko

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Zdrowie

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story