Granice nowoczesnych możliwości

Jak najlepiej suszyć pranie? Ultradźwiękami

Suszenie w tradycyjnych suszarkach bębnowych trwa czasami nawet trzy godziny. Ayyoub Momen postanowił skrócić ten czas do niezbędnego minimum: z kilku godzin do kilku minut, a może nawet sekund.

– W niecałe 14 sekund udało mi się wysuszyć całkowicie mokrą tkaninę. Gdybym chciał ją wysuszyć za pomogą grzania, trwałoby to 20–40 minut – zdradził irański naukowiec. Opierając się na tych wskaźnikach, można policzyć, że wysuszenie pełnej pralki ubrań trwałoby zaledwie 15–20 minut.

Szybkie usuwanie wody z włókien tkaniny umożliwiają mikrowibracje

Naukowiec z laboratorium Oak Ridge National Laboratory w stanie Tennessee rozpoczął szukanie sposobu na superszybkie suszenie od zbadania technologii stosowanej w nawilżaczach. W pierwszej chwili może się to wydawać niezrozumiałe, bo przecież nawilżacze służą czemuś zupełnie przeciwnemu. Momen chce usunąć wilgoć z materiału, a nawilżacze zwiększają wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Sekret nowej technologii tkwi w wibracjach o wysokiej częstotliwości, za pomocą których nawilżacze rozbijają wodę na drobne kropelki. Momen opanował tę technikę, aby za pomocą tych samych mikrowibracji usuwać wodę z włókien tkaniny. Najpierw zamienił wilgoć w drobną mgiełkę, a następnie zebrał ją za pomocą układu ssącego.

Oprócz zaoszczędzonego czasu metoda ta przynosi jeszcze wiele innych korzyści. I tak, suszenie jest dużo delikatniejsze niż w tradycyjnej suszarce bębnowej, a dodatkowo nie trzeba czekać na ostygnięcie ubrań przed ich założeniem. Nowy system wydziela dużo mniej ciepła, dzięki czemu problem z kłaczeniem się ubrań praktycznie przechodzi do historii.

osoby

Nowa technologia suszenia ubrań redukuje zużycie energii o około 5–10% w każdym cyklu. Według wyliczeń Momena oznacza to, że rocznie całe Stany Zjednoczone mogłyby zaoszczędzić aż 117 mld kilowatogodzin.

Suszarki bębnowe uznaje się obecnie za najbardziej energochłonne urządzenia w domu. Zużywają tyle samo prądu co energooszczędne lodówka, pralka i zmywarka razem wzięte. Według danych Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska w USA wszystkie te urządzenia łącznie pochłaniają tyle energii co cały stan Massachusetts.

wykres

Technologię tę uznaje się za przełom

Oddział AGD firmy General Electric przygląda się już pilnie wynalazkowi Momena. Venkat Venkatakrishnan, kierownik działu badawczego firmy, uznał tę technologię za „wielki przełom”. Jednak rozwiązanie to jest jeszcze w powijakach – istniejący prototyp może wysuszyć mały, okrągły kawałek materiału (krótka demonstracja filmowa poniżej).

Momen ma jednak nadzieję, że do połowy 2016 roku uda mu się opracować model, który poradzi sobie z pełną pralką ubrań. Pierwsza ultradźwiękowa suszarka ma się pojawić na rynku za cztery lata.

Nowatorski produkt nie ma jeszcze ustalonej ceny detalicznej, ale niewątpliwie w chwili pojawienia się na rynku będzie droższy od suszarek tradycyjnych. Z drugiej jednak strony inwestycja w nowe rozwiązanie może się z czasem zwrócić dzięki niższym rachunkom za energię.

Pomijając kwestię kosztów, technologia ta ma jedną najważniejszą i niezaprzeczalną zaletę – kupując nową suszarkę, niewątpliwie kupimy sobie również więcej czasu.

Zdjęcie na okładce: Knoxville News Sentinel
Zdjęcie 1: ORNL — Ayyoub Momen
Zdjęcie 2: Biuro ds. energooszczędności i energii odnawialnej

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story