Nauka

Jak robot do piwa otworzył drzwi do biznesu

Siedem lat temu projekt EiMSA zespołu Marka Votroubka z Czech wygrał prestiżowy finał konkursu Intel ISEF (International Science & Engineering Fair) w Reno, USA. Dziś Marek jest właścicielem największej biblioteki zdjęć 3D na świecie i konstruktorem wyjątkowej kosiarki bębnowej EDWIN produkowanej przez firmę Swardman.

Autorka: Katerina Bousova

„Gdyby nie Intel ISEF, nadal robiłbym to samo, co teraz, ale miałbym jakieś pięć lat opóźnienia” — mówi Marek Votroubek, opowiadając o tym, jak największy na świecie konkurs dla młodych naukowców zmienił jego życie.

Od dziecka Marka interesowało, jak działają różne rzeczy, a zwłaszcza maszyny. Jego rodzice nigdy nie mieli problemu z wyborem prezentu pod choinkę — LEGO zawsze było strzałem w dziesiątkę. Marek nadal używa klocków w wysoce skomplikowanych budowlach, by sprawdzić, czy jego pomysły będą działać w taki sposób, jak sobie wyobraża. Woli LEGO od programów komputerowych.

P1310225

 

„Robot do piwa” — początek kariery konstruktora

Kiedy nauczycielka chemii i fizyki Martina Kunderová zasugerowała, że Marek Votroubek i jego współlokator Petr Bubeníček powinni wykorzystać swoje umiejętności techniczne w konkursie Intel ISEF, nie zastanawiali się ani chwili. Tak powstał robot EiMSA — urządzenie do wyszukiwania obiektów za pośrednictwem opatentowanego oprogramowania i manipulowania nimi zgodnie z potrzebami operatora.

Za pomocą cyfrowego aparatu robot przesyła zdjęcia do komputera, który następnie je przetwarza. Po znalezieniu wcześniej zdefiniowanego obiektu komputer przesyła polecenia do jednostek sterujących silników. W ruch wprawiają robota elektryczne silniki z wiertarek AKU, które przesuwają osiem kół i ramię przystosowane do chwytania różnych obiektów.

P1310170

Przydomek „robot do piwa” wziął się stąd, że zaprojektowane przez uczniów szkoły średniej urządzenie potrafi wykonywać tak precyzyjne ruchy, że jest w stanie otworzyć butelkę z piwem i przelać trunek do kufla. Podczas finału konkursu Intel ISEF w USA zespół pokonał ponad 320 projektów z 56 krajów. „W odróżnieniu od innych zespołów znaliśmy nasz projekt na wylot, bo spędziliśmy nad nim setki godzin. Z łatwością mogliśmy wyjaśnić jury, dlaczego określone części zostały wykorzystane w konstrukcji EiMSARa w taki, a nie inny sposób” — mówi Marek Votroubek.

 

Nie lubię próżnować

Chociaż Marek Votroubek ma dopiero 25 lat, oprócz zwycięstwa w konkursie Intel ISEF może pochwalić się wieloma innymi projektami. Odkąd skończył 13 lat, pracował dorywczo i był przekonany, że praca od 8.00 do 17.00 to nie jest coś, o czym marzy. Dwa lata temu założył razem z Petrem Bubeníčekem startup 3Doid, który obecnie stanowi największą na świecie bibliotekę zdjęć 3D. Zdjęcia z tego katalogu są wykorzystywane przez czołowe czeskie sklepy internetowe. Firma jest w stanie robić zdjęcia 3D szybciej niż inne przedsiębiorstwa na rynku. Plany na najbliższą przyszłość zakładają wykonanie zdjęć 3D wybranych obiektów z National Gallery. „Zwycięstwo w konkursie Intel ISEF otworzyło nam drzwi do świata prawdziwego biznesu, nie tylko dzięki rozgłosowi, ale również dzięki rezultatom naszej pracy i doświadczeniom, które umożliwiły nam zdobycie tej nagrody. Przejście od szkolnych projektów do prawdziwego biznesu było łatwiejsze niż w jakimkolwiek innym przypadku” — mówi Marek Votroubek.

DSC_4696

Marek Votroubek jest ponadto autorem oryginalnej koncepcji kosiarki bębnowej EDWIN marki Swardman. Innym projektem, nad którym pracuje obecnie — na razie teoretycznie — jest wózek inwalidzki, który mógłby poruszać się poza drogami. „Nasz robot — wózek inwalidzki przypomina samochód, ale ma osiem kół. Będzie w stanie pokonywać przeszkody, a dzięki hydraulicznym cylindrom wjedzie również na schody” — mówi Marek Votroubek.

Marek Votroubek dzieli swój czas między kilka miast — dwa dni w tygodniu spędza w Pradze, pracując nad kosiarką EDWIN. Przez pozostałą część tygodnia kursuje pomiędzy swoim rodzinnym miastem Litomyšlem, Brnem, gdzie znajduje się biuro firmy 3Doid, i Ostrawą, gdzie powstają wszystkie zdjęcia 3D. W odróżnieniu od współpracowników wydaje się, że taki intensywny styl życia mu odpowiada. Nigdy nie odkłada spraw na później. Jeśli ma coś zrobić, robi to od razu. „Pracuję na pełnych obrotach, dopóki starcza mi pomysłów. Mam nadzieję, że za pięć czy dziesięć lat będę mógł odpocząć i tylko doglądać moich projektów” — dodaje.

W tym roku w finale konkursu Intel ISEF szkołę Votroubka w Litomyšlu reprezentowała utalentowana chemiczka Kateřina Valentová, zajmująca się badaniem hialuronu, jednego z głównych składników macierzy zewnątrzkomórkowej o wielu ekscytujących biologicznych właściwościach.

 

Uwaga: Definicja Robota EiMSA pochodzi częściowo ze strony www.financnici.cz

Więcej informacji:  https://www.3doid.com/, http://swardman.com/cs/

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne Nauka

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story