Sport

Jak wybrać gadżety do ćwiczeń (II): rower

Z jakich technologii pomagających w treningu może korzystać rowerzysta?
– Na rynku jest dostępne wiele urządzeń wykorzystywanych w treningu rowerowym, począwszy od smartfonu z aplikacją na stronie internetowej (Strava), przez zegarki sportowe takie jak Garmin Forerunner 920XT, aż po dedykowane komputery rowerowe typu Polar CS600X z modułem GPS.

Flyfit, opaska zakładana na kostkę, śledzi ruch i aktywność. Stylowe, ale kosztowne okulary ReconJet (ilustracja na górze) to komputer rowerowy, który śledzi aktywność fizyczną i w czasie rzeczywistym wyświetla informacje na maleńkim ekranie. Okulary te wykonane są z imponujących podzespołów i robią spore wrażenie, ale nie każdego na nie stać.

Jakie informacje są najważniejsze dla kolarzy?
– Zawodowych kolarzy i gorliwych rowerzystów najbardziej interesuje moc. Do jej pomiaru używa się mierników mocy. Urządzenia te zdobyły popularność zaledwie dwa lata temu i można je zamontować w tylnej piaście, w pedałach lub innych częściach korby.

– Prędkość nie jest najważniejsza – uważa Ben Delaney z portalu BikeRadar – ponieważ wpływa na nią wiele czynników: pochylenie terenu, wiatr, ciąg powietrza od innych kolarzy itp. Szczególnie warto jednak mierzyć tętno, zwłaszcza w stosunku do generowanej mocy. Skuteczność treningu można poznać po tym, że powstaje ta sama moc co wcześniej, ale przy niższym tętnie.

– Kluczowe znaczenie mają tu stosunki mocy do wagi oraz mocy do siły napędowej. Drugi z nich przeznaczony jest tylko dla zawodowców, ponieważ jego pomiar odbywa się w tunelu aerodynamicznym. Mimo wszystko nowoczesne produkty konsumenckie umożliwiają już pomiar stosunku mocy do wagi.

Garmin Edge 1000
Garmin Edge 1000 – jeden z najbardziej zaawansowanych komputerów rowerowych, jakie można kupić.
garmin forerunner 920xt
Garmin Forerunner 920XT jest wyposażony w funkcje inteligentnych powiadomień oraz śledzenia lokalizacji w czasie rzeczywistym za pomocą aplikacji Garmin Connect Mobile.

– Urządzenia z modułem GPS w pełni zadowolą tych, którzy nie ścigają się zawodowo lub nie dbają o drugorzędne szczegóły. Pozwalają one mierzyć prędkość i pokonywany dystans (nie tak dokładnie jak tradycyjne liczniki z magnesem montowanym na kole, ale w stopniu wystarczającym dla 99,9% z nas), a przy tym zapisują pliki GPS przejechanej trasy, które można później przeglądać i udostępniać na portalach społecznościowych.

– Rozwiązanie to jest przeciwieństwem nawigacji samochodowej (mówiącej nam, jak dojechać stąd do naszego celu podróży), gdyż rowerowe systemy GPS przyjmują perspektywę wsteczną (odpowiadają na pytania: “Gdzie dzisiaj jeździłem?”, “Na jaką wysokość udało mi się wjechać?”) Trzeba nadmienić, że są też dobre urządzenia do śledzenia tras z modułem GPS. Garmin Edge 1000 jest pod tym względem najlepszym, jaki przetestowaliśmy.

Jakie jest najlepsze urządzenie do śledzenia jazdy?
– Wiele zależy od tego, do czego jest ono potrzebne – powiedział Delaney. – Jeżeli chcesz zbierać dane głównie po to, by ja analizować po zakończeniu jazdy, to z całą pewnością wystarczy zegarek sportowy z modułem GPS. Najlepszy do tego będzie Garmin Forerunner 920XT.

– Większość ludzi wybiera jednak komputer rowerowy, ponieważ znacznie łatwiej i bezpieczniej się na niego spogląda aniżeli na nadgarstek. Na rynku tego typu urządzeń na całym świecie liderem jest firma Garmin. Dużą popularnością wśród zawodowców cieszy się smukły Garmin Edge 510. Garmin Edge 810 zapewnia wiele funkcji nawigacji, ma duży ekran i duże cyfry, które docenią rekreacyjni rowerzyści. Ja używam jego starszej wersji – Edge 500.

Jakie jest najlepsze oprogramowanie do śledzenia jazdy?
– Strava. Jest najlepsza do przeanalizowania trasy i ustalenia podstawowych kwestii: na jaką wysokość udało mi się wjechać, ile dzisiaj przejechałem, jak wypadam w porównaniu ze znajomymi, ile kilometrów przejechałem w tym miesiącu. W przypadku przygotowań do konkretnych wyścigów polecam jednak TrainingPeaks. Dostarcza wielu informacji o przejechanej trasie, ale przede wszystkim umożliwia planowanie i śledzenie postępu codziennych treningów, które można dowolnie modyfikować i z łatwością wgrać na urządzenie.

– Stravy używam przez cały rok w celach czysto rozrywkowych, a TrainingPeaks w trakcie przygotowań do ważnych imprez sportowych, jak Ironman. Warto przy tym wspomnieć, że te strony internetowe są połączone. Wgrywa się dane na jedną, a one automatycznie są przekazywane do pozostałych.

Ben Delaney z portalu Bikeradar

Ben Delaney (ilustracja powyżej) od ponad 13 lat jest zawodowym dziennikarzem, kolarzem, a także redaktorem naczelnym portalu BikeRadar.com

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Sport

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story