Sport

Jak wybrać gadżety do ćwiczeń (III): pływanie

Czym jest technologia wspierania pływania?
Gadżety do pływania są wodoodporne i różnorodne – od zegarków do ćwiczeń aż po urządzenia przypominające pedometry, na tyle małe, że mieszczą się pod czepkiem, na palcu lub pod gumką od okularów pływackich.

Technologia przeznaczona do wspierania pływaków ma wyżej zawieszoną poprzeczkę niż w przypadku biegaczy czy kolarzy. Pomiar przebytego dystansu, tempa, tętna i spalonych kalorii to za mało. Urządzenia te rejestrują każdy najmniejszy ruch i powtórzenie, a niektóre rozpoznają style pływackie i ich odmiany. Pozwalają ocenić skuteczność treningu i przeanalizować szczegółowe dane.

Pływacy powiadamiani są wibracjami o przebytym dystansie, liczbie przepłyniętych długości lub czasie, dzięki czemu mogą skupić się na pływaniu, a nie liczeniu. Rosnącą popularnością cieszą się także technologie doskonalenia techniki pływania polegające na przekazywaniu uwag trenera bezpośrednio do ucha pływakowi oraz nagrywaniu obrazu w celu omówienia treningu po wyjściu z wody.

Jakie informacje są najważniejsze dla pływaków?
Częstotliwość powtórzeń, szybkość i przebyty dystans/długości basenu. Podstawowe wersje urządzeń śledzą liczbę wykonanych powtórzeń i narzucają tempo lub liczą liczbę pokonanych długości basenu na podstawie analizy ruchu rąk w wodzie lub odepchnięć nogami od ściany.

Pływanie na otwartej przestrzeni
Podczas pływania w akwenach praktycznie niemożliwe jest dokładne liczenie powtórzeń i mierzenie swoich wyników bez gadżetu do pływania.

Optymalna technika pływania uwzględnia maksimum skuteczności każdego ruchu przy minimalnej liczbie jego powtórzeń i osiąga się ją, wydłużając czas trwania pojedynczego powtórzenia. Liczenie 15 czy 20 powtórzeń na długości 25 m nie stanowi większego problemu. Inaczej jest przy długościach 50 i 100 m lub na otwartych wodach, gdzie staje się to praktycznie niemożliwe. W takich warunkach ustalanie celów poprawy swoich wyników jest niezmiernie trudne.

Podobnie trudne jest obliczenie liczby wykonanych powtórzeń na minutę (wyciągnięć ręki z wody) bez asystenta, który zrobi to za nas ze skraju basenu, brzegu jeziora lub łódki. Nowoczesne technologie lokalizacji za pomocą modułu GPS pozwalają na dokładne śledzenie szybkości i pokonanego dystansu na otwartych wodach, takich jak choćby Cieśnina Gibraltarska ukazana na ilustracji powyżej.

Co z przygotowaniami do triatlonu?
Niektóre z zegarków do pływania, takie jak Swimovate Pool Mate czy wszechstronny Garmin Forerunner 920XT, można także używać do biegania i jazdy na rowerze w celu śledzenia swojej wydolności i wyników, a zapewniane przez nie dane zadowolą fanów wielu dyscyplin sportowych, którym najbardziej zależy na pływaniu.

Jakie jest najlepsze urządzenie do śledzenia pływania?
Proste urządzenia, takie jak Finis Temp Trainer Pro czy Sportcount Chron, są małe, wytrzymałe i pomagają zachować stały rytm i prędkość pływania, sygnalizując dźwiękowo każdorazowe pokonanie długości lub wykonanie powtórzenia. Finis jest zdecydowanie popularniejszy, ale oba można nabyć w przystępnej cenie.

garmin forerunner 920xt swimming
Garmin Forerunner 920XT jest uniwersalnym zegarkiem używanym do śledzenia pływania, biegu i jazdy na rowerze.

Do bardziej zaawansowanych urządzeń należą narzędzia interdyscyplinarne, np. Garmin Forerunner 920XT, który automatycznie rozpoznaje style pływackie, oblicza wydajność ruchu w ich ramach (w oparciu o zestawienie SWOLF), tempo i szybkość. Co więcej, zebrane dane można przesłać bezprzewodowo na stronę Garmin Connect, gdzie będą one przechowywane, oraz przeanalizować za pomocą oprogramowania.

Jakie jest najlepsze oprogramowanie do śledzenia pływania?
Oprogramowanie jest zazwyczaj dołączane w zestawie do urządzeń do pływania ze średniej i wysokiej półki. Jeżeli nie chcesz kupić sprzętu, wciąż możliwe jest korzystanie z oprogramowania, a wtedy poszukiwania należy zacząć od sklepów z aplikacjami.

Jeżeli posiadasz kamerę Go Pro z obudową wodoodporną, oprogramowanie IShowU Pro HD i Objectus Video Recording Software mogą pomóc w analizie techniki pływania.

Ważne dla Polaków w Wielkiej Brytanii: aplikacja opracowana przez firmę Speedo – Speedo Fit – umożliwia zapisywanie i śledzenie postępów, podejmowanie wirtualnych wyzwań, zawiera plany treningu pływackiego oraz bazę i godziny otwarcia basenów w Wielkiej Brytanii, jak również opcję udostępniania swoich postępów.

.

 

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Sport

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story