Sport

Jak wybrać gadżety do ćwiczeń (IV): siłownia

Przyjrzeliśmy się już śledzącym aktywność fizyczną urządzeniom do noszenia, w tym monitorom aktywności oraz specjalistycznym technologiom opracowanym pod kątem biegania, jazdy na rowerze i pływania. Co jednak z osobami, które ćwiczą na siłowni? Czy jest coś, co pomaga zapamiętać wagę podnoszonych ciężarów lub liczbę zrobionych pompek?

Również i tu technologia przychodzi z pomocą.

Czy istnieje technologia śledzenia ćwiczeń na siłowni?
Oczywiście. Do takiego zastosowania można wybrać dowolne urządzenie z czujnikiem tętna (np. Basis Peak) lub nawet niedrogi monitor aktywności śledzący dystans, czas ćwiczeń i spalone kalorie.

O ile takie urządzenia są w stanie śledzić ruch, nie są wyposażone w nic, co pomoże zapamiętać liczbę powtórzeń wykonanych na sprzęcie w siłowni. I nie odróżnią wyciskania od robienia przysiadów.

Jakie informacje są najważniejsze dla miłośników ćwiczeń?
Ćwiczenia na siłowni wykonuje się, dążąc do osiągnięcia konkretnego celu: zbudowania muskulatury, utraty wagi, poprawy kondycji, wyrobienia tzw. sześciopaku itd. Typowy program treningu może obejmować pompki w podporze tyłem, brzuszki, wykroki, wyciskanie oraz uginanie ramion ze sztangą. Jedyny kłopot jest taki, że trzeba samodzielnie zapamiętywać serie i powtórzenia w ramach ćwiczeń oraz odpoczywać we właściwym czasie, by uzyskać prawidłowy przyrost mięśni zamiast kontuzji.

Jakie jest najlepsze urządzenie do śledzenia ćwiczeń na siłowni?
Na chwilę obecną wciąż mało jest urządzeń, które mogłyby automatycznie śledzić aktywność na siłowni. Znajdzie się jednak kilka niszowych gadżetów do ćwiczeń, które pomogą zmienić ten stan rzeczy. Jednym z nich jest opaska Atlas. Ma wbudowany czujnik tętna i potrafi rozpoznawać wiele różnych ćwiczeń, liczyć powtórzenia i informować o zakończonej serii. Jak zapewniają twórcy Atlasa, „opaska potrafi odróżnić pompki klasyczne od pompek trójkątnych, równoczesne uginanie obu ramion od naprzemiennego, a także przysiady od martwego ciągu”.

Opaska do ćwiczeń Atlas
Złożone algorytmy opaski Atlas śledzą ruch ciała w trzech wymiarach, dzięki czemu może ona rozróżniać poszczególne ćwiczenia i liczyć powtórzenia.

Amiigo także służy do śledzenia aktywności w ramach ćwiczeń: liczy powtórzenia, serie, mierzy czas trwania, szybkość oraz intensywność. Połączenie tych informacji z danymi dotyczącymi tętna, stężenia tlenu we krwi oraz odczytu temperatury skóry pozwala na właściwe, indywidualne dopasowanie planu ćwiczeń bez względu na to, czy jest to trening na maszynach, z ciężarkami czy CrossFit.

Amiigo nieco różni się od Atlasa, ponieważ składa się z dwóch urządzeń zamiast jednego. Jedną składową jest opaska przeznaczona na górną część ciała, a drugą klips do buta, który, podobnie jak w kolarstwie, śledzi dolne partie.

Dane z opaski do ćwiczeń Amiigo wyświetlone na smartfonie
Następna generacja monitorów aktywności będzie lepiej rozróżniać ćwiczenia i powtórzenia.

Jakie jest najlepsze oprogramowanie do śledzenia treningów?
Tak jak gadżetów do śledzenia treningów wciąż jeszcze nie ma wiele, tak na brak aplikacji nie ma powodu narzekać. Już w tej chwili można korzystać z programów: Reps & Sets, Gym Hero, JEFIT Workout, Yoga Studio oraz Fitocracy, służących do śledzenia ćwiczeń. Przydatne mogą się także okazać liczniki interwałów, ale jest też mnóstwo oprogramowania, które może je zastąpić. Równie dobrze można przecież posłużyć się aplikacją stopera/timera na smartfonie.

– Osobiście dużo korzystam z aplikacji MyFitnessPal – deklaruje Laura Hilton, trener osobisty z Somerset. – Jest bezpłatna, wpisuje się w niej wszystkie wykonywane ćwiczenia oraz to, co się jadło. W ten sposób pozwala zachować kontrolę i zarządzać wewnętrznym bilansem energetycznym. Dane można również wyświetlić na wykresie, aby wyświetlić postęp. A to potrafi zmotywować. Badania dowodzą, że prowadzenie dziennika spożytych posiłków pomaga lepiej przestrzegać programu ćwiczeń i osiągać zamierzone cele, takie jak utratę wagi, przyrost mięśni lub podniesienie ogólnej wydolności organizmu.

Prawa autorskie do ilustracji na górze strony: Syda Productions/Shutterstock

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Sport

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story