Sport

Jak wybrać gadżety do ćwiczeń (V): inne sporty

Monitory aktywności odmieniają sposób, w jaki ćwiczymy. Śledzą każdy nasz krok, liczą spalone kalorie, pokonane schody i dystanse, a nawet czas snu, po to, by później zdać szczegółowy raport. Istnieją już gadżety przeznaczone dla biegaczy, kolarzy i pływaków, ale co z innymi sportami uprawianymi na świeżym powietrzu, jak piłka nożna czy jazda na nartach?

Są już na rynku urządzenia, które umożliwiają śledzenie aktywności podczas jazdy na nartach lub snowboardzie. Wytrzymały i wszechstronny monitor aktywności sportowej Trace to mały dysk o średnicy dwóch cali, który można przypiąć do narty lub deski. Dzięki wbudowanemu modułowi GPS zbierane on dane, takie jak prędkość, spadek w pionie, dystans, liczba skoków, a nawet czas spędzony w powietrzu.

Czy może być lepiej? Tak. Połącz go z kamerą GoPro, a zbierane informacje będą automatycznie nanoszone w formie graficznej na nagrywany materiał w czasie rzeczywistym, tworząc niesamowity, pełen statystyk klip:

https://www.youtube.com/watch?v=jqxJpfGwKRM?rel=0

Co więcej, monitor Trace jest wodoodporny, można go zatem używać do surfowania, kajakarstwa oraz spływów. Trace można sparować z wodoodpornymi urządzeniami do noszenia, np. Misfit Shine lub innymi wyposażonymi w czujnik tętna, jak zegarek sportowy Polar V800 z modułem GPS, zyskując w ten sposób pełen obraz swoich wyczynów sportowych wraz z kompletnym zestawem danych.

Na potrzeby innych sportów, takich jak piłka nożna, koszykówka, golf, tenis czy squash, najpewniej wystarczy zwykła opaska fitness. Fitbit Charge śledzi każdy wykonany krok, pokonany dystans, spalone kalorie i czas aktywności, z których później sporządza raport z podsumowaniem rozgrywki. Monitor aktywności z wbudowanym czujnikiem tętna może dać nawet więcej informacji. Opaski Basis Peak, Fitbit Charge HR oraz Jawbone UP3 – wszystkie powinny zmieścić się w budżecie.

Jeśli natomiast na poważnie traktujesz sport i chcesz poprawić swoje wyniki, a nie tylko przeglądać dane, warto rozważyć kupno urządzenia o nieco większych możliwościach. Firma Garmin opracowała gadżet do wszystkiego: zegarek Approach S6. Dzięki  modułowi GPS śledzi pozycję na polu (a także odległość do dołka), jest ponadto wyposażony w akcelerometr analizujący siłę i moment zamachnięcia prowadzący do uderzenia piłeczki.

garmin approach s6
Zegarek Garmin Approach S6 ma wbudowany moduł GPS, który śledzi pozycję na polu, podczas gdy akcelerometr analizuje ruch wykonanego uderzenia.

Firma Zepp ma w sprzedaży czujnik przyczepiany do końca uchwytu rakiety tenisowej, umożliwiający śledzenie szybkości uderzonej piłki i szybkości ruchu rakiety. Urządzenie potrafi nawet zobrazować uderzenie, z możliwością obracania widoku pod kątem 360 stopni, co pozwala na szlifowanie techniki serwisu. Można go także użyć w innych sportach, takich jak baseball czy golf.

Wiele drużyn piłkarskich z Premier League posługuje się urządzeniami STATSports Viper Pod, które umożliwiają im zbieranie danych o zawodnikach (i przesyłanie ich w czasie rzeczywistym) podczas każdego treningu. Rozwiązanie to jest bardzo kosztowne, ale amatorskie drużyny piłkarskie mogą wybrać tańszą alternatywę. Już wkrótce trafi na rynek szwajcarskie urządzenie do noszenia FieldWiz z modułem GPS, które śledzi przebyty dystans, obszary poruszania się zawodnika, jego szybkość i przyspieszenie. Dane można zsynchronizować ze smartfonem i zyskać pełen obraz gry piłkarza.

Niezależnie od tego, jaki uprawiasz sport, znajdzie się do niego technologia do noszenia, pomocna w poprawianiu wyników.

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Sport

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story