Podróże

Jak wybrać gadżety do ćwiczeń (I): bieganie

Monitory aktywności są z reguły projektowane z myślą o osobach, które postanowiły zadbać o swoją kondycję fizyczną, natomiast zegarków sportowych używają te osoby, które już są w formie i chcą ją utrzymać.

Wiele nowoczesnych zegarków sportowych pozwala śledzić aktywność podczas pływania czy jazdy na rowerze, ale nie można zapominać o tym, że zostały zaprojektowane dla biegaczy. Jak wybrać właściwy zegarek do biegania? Należy zacząć od zadania właściwych pytań…

Co to jest zegarek do biegania?
Urządzenia takie jak TomTom Runner, Polar V800 czy z serii Garmin Forerunner są połączeniem modułu GPS, czujnika tętna oraz akcelerometru.

Dlaczego zegarki do biegania są lepsze od opasek fitness?
W przeciwieństwie do opasek fitness zegarków sportowych nie nosi się przez całą dobę. Moduł GPS służący do precyzyjnego określania lokalizacji i śledzenia ruchu bez przerwy zużywa sporo energii.

Opaski fitness są zaprojektowane do śledzenia ruchu i ogólnej aktywności fizycznej, podczas gdy zegarki do biegania zapewniają o wiele przydatniejsze funkcje, w tym opcje planowania ćwiczeń, zapisywania osobistych rekordów, interwałów/czasów okrążeń, które lepiej pomagają biegaczom pracować nad formą.

forerunner 620
Garmin Forerunner 620 mierzy tętno, rytm, czas styczności z podłożem, a nawet odchylenie pionowe.

Jak zegarek do biegania pomaga biegaczom?
Zaawansowane zegarki, takie jak Garmin Forerunner 620, zbierają nie tylko podstawowe dane dotyczące szybkości, tempa czy pokonanego dystansu, ale również mierzą tętno, rytm (liczbę kroków na minutę), czas styczności z ziemią (jak długo stopy dotykają podłoża) oraz odchylenie pionowe (wysokość odbicia w biegu).

Dzięki wszystkim tym informacjom biegacze mogą porównywać swoje dane z danymi innych i doskonalić swoją technikę biegu.

A to nie wszystkie możliwości tego zegarka. Podłączenie czujnika tętna do zegarka Garmin Forerunner 620 umożliwia oszacowanie pułapu tlenowego biegacza. Jest to maksymalna ilość tlenu wykorzystywanego w trakcie ćwiczeń i przyjmuje się ją jako wskaźnik ogólnej sprawności fizycznej oraz podstawę do obliczenia prawdopodobnych wyników. Funkcja pułapu tlenowego pozwala zegarkowi Forerunner 620 przewidywać czasy wyścigu na różnych dystansach. Informacje o tętnie umożliwiają także obliczenie czasu, jaki należy poświęcić na odpoczynek przed kolejnym treningiem.

bieganie2

Ile kosztuje zegarek do biegania?
Podobnie jak w przypadku opasek fitness i monitorów aktywności ceny zegarków sportowych są zależne od ich funkcji. Podstawowy model zegarka TomTom Runner można nabyć za ok. 130 euro (ok. 530 zł), ale wersja Garmin Forerunner 620 z pomiarem tętna to już wydatek prawie trzykrotnie większy.

Jaki jest najlepszy zegarek do biegania z modułem GPS?
Jeżeli cena nie gra roli, zawodowi sportowcy powinni wybierać spośród zegarków Garmin Forerunner 620 i Polar V800.

– Najlepszym zegarkiem, jaki miałem okazję przetestować, jest Garmin Forerunner 620 – powiedział Jonathan Beverly, redaktor naczelny portalu Running Times. – Ma niewielkie wymiary, dobrze wygląda i jest wyposażony we wszystkie funkcje, jakich oczekują biegacze: pomiar czasu, dystansu, tempa, planowanie ćwiczeń, śledzenie trasy i wysokości za pomocą modułu GPS, a poza tym dzięki czujnikowi tętna umożliwia pomiar tętna, stref pracy serca, czas odpoczynku i pułap tlenowy.

GarminForerunner620_1000x500

Amatorom biegania funkcje pomiaru rytmu, pułapu tlenowego czy odchylenia pionowego mogą być niepotrzebne, więc powinni się skłonić ku wyborowi prostszego zegarka z modułem GPS i pomiarem interwałów, takiego jak TomTom Runner czy Garmin Forerunner 10.

 

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Sport

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story