Granice nowoczesnych możliwości

Jak wygląda laptop przyszłości?

Dean Evans Technology Writer Twitter

Czy laptop przyszłości ma laserową klawiaturę, którą można wyświetlić na dowolnej powierzchni? Czy można go kontrolować głosem? Czy obsługuje rozszerzoną lub wirtualną rzeczywistość, umożliwiając pracę w całkowicie cyfrowym środowisku, z wyświetlaczem wielkości ekranu kinowego?

Niestety nie. Chociaż przestrzeń robocza obsługująca technologię HoloLens wygląda atrakcyjnie, naszym zdaniem laptop przyszłości będzie przypominał dzisiejsze urządzenia.

 

Szata czyni komputer

Forma i funkcjonalność dzisiejszych najnowszych komputerów 2w1 to wynik długiej podróży, która zaczęła się od subnotebooków i zakończyła na netbookach, ultrabookach, chromebookach i urządzeniach konwertowalnych.

Jak widać na poniższych przykładach, tradycyjne laptopy z klapką zostały zastąpione cienkimi i lekkimi urządzeniami 2w1, które można dostosowywać do zmieniających się potrzeb. Nie ma potrzeby kupowania osobnego tabletu, gdy maszyny takie jak Dell XPS 13 2w1 (na zdjęciu poniżej) bez problemu zmieniają się z tradycyjnego laptopa w pozbawione klawiatury i obsługujące rysiki tablety.

Nie twierdzimy jednak, że nic się nie zmieni. Producenci tacy jak Dell, Acer i HP stale poszukują innowacyjnych sposobów na przeprojektowanie laptopa, a nowe technologie poprawiają wydajność, żywotność baterii, rozdzielczość ekranu i użyteczność.

 

Zawsze podłączony, zawsze włączony

Laptopy przyszłości mogą na przykład być „zawsze podłączone” dzięki wbudowanej karcie SIM, która zapewni łączność 4G/5G. Mogą też być wyposażone w sterowanie za pomocą gestów, tak jak inteligentny telewizor Samsunga, albo funkcję śledzenia wzroku Tobii, jak zaawansowany Acer Predator 21X.

Jeśli chodzi o coś bardziej „nie z tego świata”, laptopy przyszłości mogą mieć nie jeden ekran 4K, ale trzy – tak jak ambitny projekt Valerie firmy Razer.

Po co jednak czekać? Już dziś na rynku jest wiele laptopów i urządzeń 2w1, które przesuwają granice możliwości komputerów przenośnych. Oto tylko kilka z nich:

 

Acer Switch 5

Switch 5 (na zdjęciu powyżej) to pierwsze urządzenie 2w1 firmy Acer wyposażone w procesor Intel Core siódmej generacji – Core i7 lub Core i5. Wykorzystuje również opatentowaną przez Acer technologię chłodzenia bez wentylatora LiquidLoop, dzięki czemu komputer pracuje bezszelestnie przy niezmniejszonej mocy i wydajności.

 

Urządzenie 2w1 Dell XPS 13

Dell XPS 13 należał do najlepszych laptopów na rynku w 2016 roku. Rok później firma Dell zmodernizowała swój nagradzany komputer przenośny. Teraz to bardzo zaawansowane urządzenie 2w1, cieńsze i lżejsze niż kiedykolwiek wcześniej, umożliwiające składanie wyświetlacza i przełączanie się między trybami laptopa, namiotu, podstawki i tabletu.

 

 

HP Spectre x360

Przenośny komputer HP o akrobatycznej konstrukcji obsługuje funkcję Windows Ink firmy Microsoft, pozwalającą korzystać z pióra. 360-stopniowe zawiasy umożliwiają składanie 13,3-calowego ekranu, co zmienia Spectre w tablet z systemem Windows 10. W tym trybie wyświetlacz staje się cyfrową tabliczką, doskonale nadającą się do robienia notatek, szkicowania i wprowadzania poprawek albo komentarzy na ekranie.

 

Laptop Microsoft Surface

Nowy Surface to skrzyżowanie urządzeń Surface Pro i Surface Book. Tak jak Surface Book, przypomina tradycyjnego notebooka z klapką. 13,5-calowy wyświetlacz obsługuje funkcję dotyku, ale nie można go odłączyć od urządzenia. Chociaż więc laptop Surface zachwyca imponującymi wykonaniem, wydajnością i zabezpieczeniami, nie można trzymać go w dłoni jak tabletu.

Laptopy przyszłości będą wyglądały tak jak te maszyny – interesująca kombinacja wysokiej wydajności, długiej żywotności baterii i niezrównanej elastyczności. Więcej informacji o najnowszych laptopach i urządzeniach 2w1 znajdziesz tutaj.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story