Podróże

Jak zwalczać stresy podróży

Podróżowanie potrafi być koszmarem

Dla niektórych ludzi podróżowanie to zakup masy czasopism na lotnisku i trzygodzinne oglądanie prymitywnych programów telewizyjnych, ale innym podróż samolotem nieodmiennie kojarzy się z lepkimi dłońmi, nerwowym zaciskaniem pięści, mdłościami i wzbierającym niepokojem. Tłumy spieszących się podróżnych, surowe przepisy bezpieczeństwa i możliwość turbulencji sprawiają, że część osób najchętniej nie odrywałaby stóp od ziemi. Oliwy do ognia dodają przygnębiające wiadomości rozpowszechniane przez media.

5-tech-solutions-to-ease-travel-fears_2

Według Andreasa Olssona, profesora nadzwyczajnego psychologii i kierownika laboratorium badań nad emocjami w Instytucie Karolinska w Szwecji, rozmaite technologie umożliwiają złagodzenie fobii, które utrudniają ludziom podróżowanie.

Masz dość problemów z oddychaniem? – Jest aplikacja, która może Ci pomóc

– Wyniki badań pokazują, że większość aplikacji skupiających uwagę użytkownika na czymś innym, może przynajmniej na jakiś czas złagodzić niepokój tego typu – mówi Olsson.

Wyszukiwanie „aplikacji redukujących stres” daje przytłaczająco wiele wyników. Jedną z najlepiej ocenianych jest bezpłatna aplikacja Breathe2Relax utworzona przez instytut National Center for Telehealth and Technology. Ta interaktywna aplikacja pomaga użytkownikom doskonalić umiejętność oddychania przeponą, co pozwala zmniejszyć stres związany z lataniem.

Martin Seif, nowojorski psycholog specjalizujący się w zaburzeniach na tle stresu, w tym także w leczeniu lęku przed lataniem, zauważył, że istnieją trzy ogólne typy zestresowanych podróżnych: osoby, które nie latały od ponad pięciu lat, osoby latające tylko wtedy, kiedy muszą, oraz podróżni, którzy odczuwają lęk, ale mimo to latają cały czas.

5-tech-solutions-to-ease-travel-fears_3

Trener osobisty, który pomoże poradzić sobie z tym problemem

Aplikacja SOAR została opracowana przez kapitana linii lotniczych i licencjonowanego terapeutę, Toma Bunna, w celu zapanowania nad lękiem przed lataniem, klaustrofobią oraz paniką. Jest bezpłatna i dostępna do pobrania w wersjach na iPhone’a, iPada i urządzenia z systemem Android. Pomaga radzić sobie z przeciążeniami, podaje prognozy dotyczące turbulencji i podstawowe wskazówki. Z poziomu aplikacji można kupić nagrania dźwiękowe i wideo z bardziej szczegółowymi informacjami. Seif twierdzi, że SOAR pozwala wyćwiczyć panowanie nad lękiem.

Flight App VALK to kolejna aplikacja oferująca ćwiczenia terapeutyczne. Opracowała ją holenderska fundacja zajmującą się łagodzeniem lęku przed lataniem w oparciu o wyniki badań naukowych. Kosztuje około 4 USD i działa zarówno na iPhonach, jak i w systemie operacyjnym Android.

– Wprawdzie wiem, co to są turbulencje, ale możliwość wielokrotnego przeczytania wyjaśnienia tego zjawiska okazała się dla mnie kojąca – napisał jeden z recenzentów aplikacji dla systemu Android. – Aplikacja pomogła mi lepiej wszystko zrozumieć.

5-tech-solutions-to-ease-travel-fears_4

Koniec z gubieniem bagażu?

Skoro mowa o lękach, odbiór bagażu często stanowi źródło stresu u podróżnych. Czujne obserwowanie krążącego taśmociągu, na którym wciąż nie widać wypatrywanej walizki, potrafi wzbudzić poważny niepokój. Na szczęście w końcu zaczęły pojawiać się urządzenia osobiste przeznaczone do śledzenia bagażu. Firma FastTrack we współpracy z liniami lotniczymi opracowuje obecnie rozwiązanie eTag & eTrack umożliwiające zabezpieczenie toreb przed kradzieżą oraz śledzenie ich lokalizacji. Pod koniec roku ma się pojawić na rynku limitowana seria tych urządzeń.

Kilkadziesiąt lat temu Seif sam bał się latać, ale pokonał ten lęk dzięki odpowiednim ćwiczeniom oraz przesiadywaniu z pilotami w symulatorze lotów na miejscowych lotnisku.

– Sądzę, że to świetne wykorzystanie możliwości technologicznych – mówi. – Najlepszym sposobem na pokonanie lęku jest stawienie mu czoła.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Zdrowie

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story