Granice nowoczesnych możliwości

Jednorożce za miliard dolarów – największe startupy technologiczne w Europie

Dean Evans Technology Writer Twitter

W świecie startupów „jednorożcem” nazywa się firmę wycenianą na kwotę powyżej miliarda dolarów. Zgodnie z wynikami sporządzonego niedawno raportu firmy GP Bullhound w Europie mamy ich całkiem sporą liczbę. Mowa dokładnie o 47 firmach o łącznej wartości 131 miliardów dolarów, które doskonalą swoje pomysły w rozmaitych dziedzinach życia – od strumieniowego przesyłania muzyki po rozwiązania wirtualnej rzeczywistości do zastosowań medycznych.

Jak wiele z nich znacie? Istnieje spora szansa, że korzystaliście już z usług jednej lub kilku z nich. Być może nawet niektóre z tych firm realnie wpłynęły na Wasze życie, zmieniając sposób dokonywania zakupów w sieci lub spędzania wolnego czasu.

Jak wynika z raportu, największym startupem technologicznym jest szwedzki właściciel usługi strumieniowego przesyłania muzyki Spotify, wyceniany na kwotę 8,5 mld dolarów. To bezpośredni rywal Skype’a (przejętego za 8,5 mld dolarów przez Microsoft), który stworzyli: Szwed Niklas Zennström, Duńczyk Janus Friis oraz Estończycy Ahti Heinla, Priit Kasesalu i Jaan Tallinn.

„Candy Crush” na iPadzie
Być może nie słyszeliście o firmie King Digital, ale z pewnością znacie jej największą produkcję: grę „Candy Crush”.

Trzecie miejsce na liście zajmuje niemiecki portal zakupowy Zalando (wyceniany na 8,1 mld dolarów), a tuż za nim plasuje się brytyjski dostawca usług finansowych Markit Group (6,2 mld dolarów). Być może nie słyszeliście o szwedzkiej firmie King Digital (wycenianej na 5,6 mld dolarów), jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że graliście w jedną z jej mobilnych produkcji, takich jak „Candy Crush”, „Farm Heroes” czy „Pet Rescue”.

Szóste miejsce w rankingu jednorożców GP Bullhound zajmuje brytyjski startup Rightmove. Ta cyfrowa agencja nieruchomości, znacząco zmieniająca sposób, w jaki poszukujemy domów, została wyceniona na zawrotną kwotę 5,6 mld dolarów. Fińska firma Supercell to z kolei drugi największy producent gier mobilnych obecny na liście. Dzięki sukcesowi gier „Boom Beach” i „Clash of Clans” firma jest dziś warta 5,3 mld dolarów.

„Clash of Clans” studia Supercell
Wartość Supercell poszybowała w górę po sukcesie gry „Boom Beach” i dzięki niezwykłej popularności „Clash of Clans”.

Ósme miejsce zajmuje rosyjska wyszukiwarka/firma internetowa Yandex (wyceniana na 4,9 mld dolarów), jednak po piętach depcze jej firma Pokerstars z Wyspy Man (również o wartości 4,9 mld dolarów) – największy na świecie serwis do gry w pokera. Pierwszą dziesiątkę zamyka niemiecki inkubator przedsiębiorczości Rocket Internet o szacunkowej wartości 4,7 mld dolarów.

Co ważne, Rocket Internet wniósł swój wkład w rozwój innych wielomiliardowych startupów obecnych na liście GP Bullhound – prowadzących działalność w branży dostaw żywności firm Delivery Hero (3,1 mld dolarów) i Hellofresh (2,9 mld dolarów) oraz internetowego sklepu odzieżowego Global Fashion Group (1,1 mld dolarów).

Posiłek Hellofresh
Aby ułatwić przyrządzanie potraw, Hellofresh łączy smaczne przepisy kulinarne z uprzednio odmierzonymi ilościami składników.

Raport „European Unicorns 2016: Survival of the fittest” nie skupia się jednak wyłącznie na najwyżej wycenianych startupach – obejmuje również firmy, których poczynania warto śledzić w przyszłości. Najnowsze projekty obecne na liście to m.in. aplikacja rozszerzonej rzeczywistości/badań wizualnych Blippar (1,5 mld dolarów), serwis sprzedaży używanych samochodów Auto 1 (1 mld dolarów) oraz szwajcarska firma Mindmaze (1 mld dolarów), pragnąca nieść pomoc ofiarom udarów przy użyciu wirtualnej rzeczywistości.

Istnieje także szerokie grono startupów, które rozwijają się w szybkim tempie i które mogą zapracować sobie na miano jednorożców już w 2017 roku. Wśród nich znajdziemy brytyjską usługę dostaw żywności Deliveroo, niemiecką platformę do udostępniania muzyki Soundcloud, szwedzką aplikację do blokowania uciążliwych połączeń Truecaller oraz duński serwis Trustpilot, gromadzący opinie użytkowników na temat firm internetowych.

Niektóre z tych odważnych startupów oraz wartych miliardy dolarów firm w rzeczywisty sposób wpływają na nasze życie – ułatwiają słuchanie muzyki, wyszukiwanie najlepszych ofert, kupowanie odzieży (czy nawet domów), zamawianie posiłków oraz wspólne podróżowanie. W jednym z kolejnych artykułów przyjrzymy się startupom takim jak Uber czy Airbnb, które w znaczącym stopniu kształtują przyszłość naszego społeczeństwa.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story