Granice nowoczesnych możliwości

Jeszcze o IFA 2015: Mówiące skutery, Tango w “Minecrafcie”

Internationale Funkausstellung (IFA) to jedne z największych na świecie targów elektroniki użytkowej, wypełniające co roku hale Messe Berlin nowoczesnymi telewizorami OLED, minikomputerami, chłodzonymi cieczą laptopami i niezliczoną liczbą niewielkich domowych gadżetów. To także swoisty pokaz obecnych i przyszłych możliwości całej branży.

Firma Intel zaprezentowała na targach IFA niektóre ze swoich najnowocześniejszych projektów i technologii. Od procesorów Intel Core szóstej generacji po Project Tango opracowany wspólnie z firmą Google – Intel nieustannie szuka nowych perspektyw i dąży do rozwiązywania istniejących problemów. Za przykład może tutaj posłużyć…

RealSense

Mieliśmy już okazję poznać rewolucyjną technologię wykrywania głębi, dostępną w laptopach, komputerach stacjonarnych czy choćby dronach. W ostatnim czasie technologię tę połączono z takimi aplikacjami jak True Key, udostępniając w ten sposób funkcję logowania do komputerów za pomocą jednego spojrzenia. Jak wiemy, systemy rozpoznawania odcisków palców nie przyjęły się nigdy na szerszą skalę. Może tym razem będzie inaczej?

Technologia RealSense to także szereg innych, zaskakujących zastosowań. Dzięki zdolności wykrywania głębi i skanowania obiektów trójwymiarowych kamera jest w stanie np. ocenić rozmiar stołu oglądanego w sklepie i porównać go z wymiarami bagażnika samochodowego. Może również podpowiedzieć, jak ułożyć kilka pudeł, aby w najlepszy sposób wykorzystać dostępną przestrzeń.

System skanowania bagażu oparty o technologię firmy Intel
Technologia wykrywania głębi wykorzystywana przez kamerę RealSense pozwala skanować obiekty – takie jak bagaż podręczny.

Kolejny praktyczny przykład zaprezentowany w czasie imprezy dotyczył ograniczeń rozmiaru bagażu podręcznego. Zamiast zgadywać, czy nasz bagaż spełni restrykcyjne wymogi linii lotniczych, z pomocą kamery RealSense możemy zeskanować go i zmierzyć w ciągu kilku sekund. Następnie otrzymamy informację, czy będziemy mogli zabrać go ze sobą na pokład samolotu czy też trafi ostatecznie do luku bagażowego.

Food Network

Co otrzymamy po umieszczeniu procesora Intel Core i7, ekranu dotykowego i kamery z technologią RealSense w ekspresie do kawy? Gadżet automatycznie wykrywający użytkowników i rozpoczynający parzenie kawy, gdy tylko ci podejdą w jego kierunku. W czasie prezentacji firmy digitalSTROM na targach IFA uczestnicy mogli zamówić kawę za pomocą… uśmiechu.

Intel podjął już wcześniej współpracę z firmą Food Network, dzięki której część z dostępnych w sieci przepisów kulinarnych zyskała nowe możliwości w połączeniu z kamerą RealSense. W efekcie możemy przewijać przepisy bez użycia rąk – za pomocą gestów i komend głosowych.

– Dzięki naturalnym, intuicyjnym metodom sterowania nasze ręce pozostają wolne przez cały czas – wyjaśnia Martin Vesper, CEO firmy digitalSTROM. – Łączność i cyfryzacja, połączone z nowoczesnym sprzętem AGD, już wkrótce pozwolą na zautomatyzowanie nawet najbardziej wymagających działań podejmowanych w kuchni.

Wystarczy wyobrazić sobie możliwości oferowane przez technologię osadzoną w naszych urządzeniach – lodówki otwierane za pomocą gestów, kuchenki reagujące na polecenia głosowe czy choćby ekspresy do kawy świadome preferencji każdego z domowników.

Project Tango

Firmy Intel i Google podjęły współpracę nad opracowaniem urządzeń przenośnych, które byłyby zdolne odbierać otoczenie w sposób analogiczny do nas samych – w prawdziwych trzech wymiarach. W czasie targów IFA 2015 zaprezentowano technologie śledzenia ruchu w trzech wymiarach, pomiaru głębi za pomocą kamery RealSense oraz mapowania lokacji – umieszczone we wnętrzu smartfonu zamontowanego na zabawkowym karabinie.

Tak skonstruowany system był w stanie śledzić pozycję gracza i kierunek patrzenia, zapewniając nowatorskie wrażenia wizualne w grach rozszerzonej rzeczywistości, w których będziemy mogli w rzeczywisty sposób poruszać się i walczyć z wirtualnymi przeciwnikami.

Karabin z telefonem Project Tango na targach IFA 2015
Wspólne dzieło firm Intel i Google o nazwie Project Tango posiada wiele niecodziennych zastosowań. Jednym z nich jest karabin rozszerzonej rzeczywistości zaprezentowany na targach IFA 2015.

Project Tango sprawdza się również w grze “Minecraft”. Gracz może umieszczać wirtualne obiekty na ziemi, poruszać się w przestrzeni, obracać i odchodzić, a system zadba o niezmienione położenie obiektów.

Gracze mogą również tworzyć swoje trójwymiarowe awatary, wykonując zdjęcie górnej części ciała za pomocą urządzenia. W ten sposób, wraz z poziomym ruchem kamery wokół postaci, Project Tango buduje cyfrowy obraz sylwetki. W przypadku wykonania niepełnego obrotu system jest nawet w stanie obliczyć brakujące dane i wypełnić puste przestrzenie.

Inteligentny skuter

Kask Intel Connected Helmet to owoc współpracy pomiędzy firmami Intel i BMW. System pracujący pod kontrolą płytki Intel Edison jest kompatybilny ze skuterem elektrycznym BMW C Evolution, dzięki czemu jest w stanie uzyskiwać dostęp do danych z jego komputera pokładowego i przekazywać je użytkownikowi.

Skuter elektryczny BMW połączony z siecią
Ten elektryczny skuter BMW można połączyć z płytką Intel Edison, aby uzyskać dostęp do najważniejszych informacji na temat całego systemu.

Użycie komendy uruchamiającej „Hello, smart bike” przygotowuje system do pracy. Użytkownik może zadawać pytania i uzyskiwać różnego rodzaju informacje, w tym na temat zasięgu (obliczanego w oparciu o stan naładowania akumulatora), prędkości, ciśnienia opon, pracy świateł, a nawet zaplanowanej trasy.

Jak to działa? Pytania są przetwarzane przez oprogramowanie do rozpoznawania mowy firmy Intel. Następnie użytkownik otrzymuje odpowiedzi za pośrednictwem systemu audio wbudowanego w kask, dzięki czemu nie musi korzystać z osobnego urządzenia ani odrywać wzroku od drogi. Pożądane informacje mogą być również wyświetlane na szybce kasku, jednak w tym przypadku mogą nieco odwracać uwagę użytkownika.

Kask Intel Connected Helmet na targach IFA 2015
Użytkownik kasku Intel Connected Helmet może zadawać pytania (np. o zasięg lub ciśnienie opon), a następnie otrzymywać odpowiedzi w postaci głosowej.

To jednak dopiero początek możliwości modułu Edison. Jego zastosowanie pozwala między innymi sterować wskazaniami kasku za pomocą komend głosowych, podnosić i opuszczać szybkę czy też sterować radiem. Dla zwiększenia bezpieczeństwa tylną powierzchnię kasku wyposażono w diody LED dublujące sygnały świetlne skutera. Twórcy mają nadzieję, że kask pozwoli zwiększyć widoczność skuterów wśród kierowców samochodów, a tym samym ograniczyć liczbę kolizji i wypadków.

VRX iRacing Simulator

Jednym z najbardziej zapierających dech w piersiach rozwiązań zaprezentowanych na stoisku Intela na targach IFA 2015 było urządzenie VRX iRacing Simulator. Rozwiązanie to stanowi połączenie niezwykle realistycznej gry iRacing, sprzętu VRX i technologii Intel RealSense.

Efekt? Niezwykle wciągająca platforma do gier, wyposażona w trzy ekrany wyświetlające rozgrywkę, siłowniki poruszające fotelem i przenoszące drgania na kierownicę oraz system śledzenia ruchu głowy w czasie rzeczywistym dzięki technologii RealSense. Poniżej możecie zobaczyć film prezentujący możliwości platformy.

Za pracę symulatora VRX odpowiada procesor Intel Core szóstej generacji, pozwalający osiągnąć nadzwyczajną wydajność i możliwości graficzne platformy. Co więcej, nowy procesor toruje także drogę zupełnie nowym konstrukcjom urządzeń – od najmniejszych, takich jak Compute Stick, poprzez stylowe urządzenia 2w1, aż po potężne systemy stacjonarne.

Jeśli zatem szukacie największego odkrycia tegorocznych targów IFA, nowe jednostki obliczeniowe z pewnością były jednym z nich.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story