Technologia w służbie oświaty

Już jesteśmy na ISEF!

To widok nie do zapomnienia: roześmiani, podekscytowani i dumni z tego, co już osiągnęli młodzi ludzie całego świata, w wieku od 10 do 20 lat. Tłumnie zebrani razem (około 1700 osób w jednym pomieszczeniu!), połączeni poczuciem duchowej wspólnoty mimo różnicy kultur, z których się wywodzą – często zresztą barwnie podkreślający ubiorem, z jakiego są kraju. Obok siebie, na równych prawach, nastolatki z Izraela i Palestyny, z Ukrainy i Rosji, z Tajwanu i Chin. Nawiązujący przyjaźnie, żartujący ze sobą, bez cienia animozji, które nierzadko dzielą ich rodziców. To piękny i budujący widok, bo przecież właśnie owa młodzież będzie kształtować przyszłość świata.

Jest chyba tylko jedna szansa w roku, by ujrzeć taką niezwykłą scenę. To Intel International Science and Engineering Fair – tego maja odbywający się Pittsburghu, w centrum konferencyjnym im. Davida L. Lawrence’a.

selfie
Nawiązanie przyjaźni z rówieśnikami z całego świata to świetna okazja, by zrobić sobie razem selfie!

Za nami już ceremonia otwarcia ISEF, jak zwykle ekscytująca i wzruszająca. Najbardziej w pamięci zostanie zapewne wystąpienie wieloletniej dyrektorki ISEF Wendy Hawkins z Fundacji Intela, która właśnie podczas tego wydarzenia ogłosiła ze sceny, że to już ostatnia edycja ISEF z jej udziałem – bo przechodzi na emeryturę.

Jej przemówienie, w którym zapowiedziała, z jakimi ludźmi nie będzie chciała spędzać czasu, gdy przestanie pracować przy ISEF, przyjęto owacją:

– Nie mam zamiaru na emeryturze przebywać z ludźmi, którzy uważają, że zmiany klimatyczne to wymysł. Którzy podważają istnienie ewolucji. Którzy utrzymują, że nauka nie jest dla dziewczyn – bo dziewczyny też chcą i mogą konstruować szałowe roboty! Z ludźmi, którzy utrzymują, że dzieciaki z biednych krajów, żyjące w ubóstwie, nie powinny sobie zawracać nauką głowy, bo są rzekomo bez szans. Chcę spędzać czas z młodzieżą, która wierzy w potęgę nauki i chce zmieniać świat!

Pożegnanie z Wendy Hawkins - i gorące podziękowania oklaskami od wszystkich.
Pożegnanie z Wendy Hawkins – i gorące podziękowania oklaskami od wszystkich.

To przemówienie daje nadzieję, że Wendy Hawkins nadal będzie dobrym duchem opiekuńczym utalentowanej, ambitnej młodzieży z całego świata. Trzymamy kciuki!

Inspiracją i przykładem dla przybyłych do Pittsburgha z najdalszych zakątków globu młodych naukowców i wynalazców były też z pewnością goszczące na scenie osoby, które dzięki swej pracy i talentowi odniosły w świecie nauki i nowych technologii spektakularny sukces. Największe wrażenie zrobiło wystąpienie Luisa Von Ahna – człowieka, który najpierw wymyślił CAPTCHA – test pozwalający odróżnić w internecie ludzi od podszywających się pod nas programów komputerowych – a obecnie doskonali rewolucyjny, bezpłatny program do nauki języków obcych Duolingo.

Najpierw stworzył CAPTCHA, teraz uczy języków obcych z Duolingo - Luis Von Ahn. Ilu z obecnych na widowni młodych uczestników ISEF osiągnie podobne sukcesy? Wierzymy, że wielu.
Najpierw stworzył CAPTCHA, teraz uczy języków obcych z Duolingo – Luis Von Ahn. Ilu z obecnych na widowni młodych uczestników ISEF osiągnie podobne sukcesy? Wierzymy, że wielu.

– Obecnie w USA dwukrotnie więcej osób uczy się języków dzięki Duolingo niż w szkołach i uczelniach – powiedział Von Ahn. – To bardzo skuteczna metoda, a najbardziej fantastyczne jest w niej to, że korzysta z niej, i to na takich samych zasadach, zarówno ubogie dziecko z Gwatemali, jak i najbogatszy człowiek świata Bill Gates!

To robi wrażenie. Nie bez powodu Duolingo zdobywa wiele prestiżowych wyróżnień, w tym tytuł najlepszej aplikacji roku w sklepie Apple’a App Store.

Jedną z atrakcji ISEF są spotkania młodzieży ze słynnymi naukowcami -  laureatami Nagrody Nobla. Podczas ceremonii otwarcia owacją powitano Johna Mathera z NASA Goddard Space Flight Center (Nobel z fizyki w 2006 r.), Martina Chalfie z Columbia University (Nobel z chemii w 2008 r.) i H. Roberta Horvitza z MIT (Nobel z medycyny w 2002 r.).
Jedną z atrakcji ISEF są spotkania młodzieży ze słynnymi naukowcami – laureatami Nagrody Nobla. Podczas ceremonii otwarcia owacją powitano Johna Mathera z NASA Goddard Space Flight Center (Nobel z fizyki w 2006 r.), Martina Chalfie z Columbia University (Nobel z chemii w 2008 r.) i H. Roberta Horvitza z MIT (Nobel z medycyny w 2002 r.).

 

Ceremonię otwarcia zwieńczyła prezentacja uczestników konkursu, wywoływanych na scenę krajami, zgodnie z alfabetem. Najpierw wyświetlano paszport z nazwą państwa, potem krótki film, w którym reprezentanci danego kraju witali się z widzami. Przypominamy, że Polskę w tym roku reprezentują Dalia Gala z Kielc, Magda Barańska ze Strykowa oraz Krzysztof Eder z Poznania – kadr z ich filmu powitalnego możecie dostrzec na poniższym zdjęciu.

team

Telebim pokazuje Magdę, Dalię i Krzyśka wbiegających na scenę.
Telebim pokazuje Magdę, Dalię i Krzyśka wbiegających na scenę.

Co ciekawe, to najwyraźniej nie są jedyni Polacy, którzy zakwalifikowali się do finału ISEF. Gdy na scenę wchodziła reprezentacja Norwegii, w wyświetlanym filmie powitalnym rozbrzmiał czystą polszczyzną dziewczęcy głos: „Pozdrowienia z Norwegii!”.

Nasze szanse na sukces zatem proporcjonalnie rosną. Przypominamy, że ogłoszenie zwycięzców konkursu Intel International Science and Engineering Fair już 15 maja.

arab

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Edukacja

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story