Technologia w służbie oświaty

Już jesteśmy na ISEF!

To widok nie do zapomnienia: roześmiani, podekscytowani i dumni z tego, co już osiągnęli młodzi ludzie całego świata, w wieku od 10 do 20 lat. Tłumnie zebrani razem (około 1700 osób w jednym pomieszczeniu!), połączeni poczuciem duchowej wspólnoty mimo różnicy kultur, z których się wywodzą – często zresztą barwnie podkreślający ubiorem, z jakiego są kraju. Obok siebie, na równych prawach, nastolatki z Izraela i Palestyny, z Ukrainy i Rosji, z Tajwanu i Chin. Nawiązujący przyjaźnie, żartujący ze sobą, bez cienia animozji, które nierzadko dzielą ich rodziców. To piękny i budujący widok, bo przecież właśnie owa młodzież będzie kształtować przyszłość świata.

Jest chyba tylko jedna szansa w roku, by ujrzeć taką niezwykłą scenę. To Intel International Science and Engineering Fair – tego maja odbywający się Pittsburghu, w centrum konferencyjnym im. Davida L. Lawrence’a.

selfie
Nawiązanie przyjaźni z rówieśnikami z całego świata to świetna okazja, by zrobić sobie razem selfie!

Za nami już ceremonia otwarcia ISEF, jak zwykle ekscytująca i wzruszająca. Najbardziej w pamięci zostanie zapewne wystąpienie wieloletniej dyrektorki ISEF Wendy Hawkins z Fundacji Intela, która właśnie podczas tego wydarzenia ogłosiła ze sceny, że to już ostatnia edycja ISEF z jej udziałem – bo przechodzi na emeryturę.

Jej przemówienie, w którym zapowiedziała, z jakimi ludźmi nie będzie chciała spędzać czasu, gdy przestanie pracować przy ISEF, przyjęto owacją:

– Nie mam zamiaru na emeryturze przebywać z ludźmi, którzy uważają, że zmiany klimatyczne to wymysł. Którzy podważają istnienie ewolucji. Którzy utrzymują, że nauka nie jest dla dziewczyn – bo dziewczyny też chcą i mogą konstruować szałowe roboty! Z ludźmi, którzy utrzymują, że dzieciaki z biednych krajów, żyjące w ubóstwie, nie powinny sobie zawracać nauką głowy, bo są rzekomo bez szans. Chcę spędzać czas z młodzieżą, która wierzy w potęgę nauki i chce zmieniać świat!

Pożegnanie z Wendy Hawkins - i gorące podziękowania oklaskami od wszystkich.
Pożegnanie z Wendy Hawkins – i gorące podziękowania oklaskami od wszystkich.

To przemówienie daje nadzieję, że Wendy Hawkins nadal będzie dobrym duchem opiekuńczym utalentowanej, ambitnej młodzieży z całego świata. Trzymamy kciuki!

Inspiracją i przykładem dla przybyłych do Pittsburgha z najdalszych zakątków globu młodych naukowców i wynalazców były też z pewnością goszczące na scenie osoby, które dzięki swej pracy i talentowi odniosły w świecie nauki i nowych technologii spektakularny sukces. Największe wrażenie zrobiło wystąpienie Luisa Von Ahna – człowieka, który najpierw wymyślił CAPTCHA – test pozwalający odróżnić w internecie ludzi od podszywających się pod nas programów komputerowych – a obecnie doskonali rewolucyjny, bezpłatny program do nauki języków obcych Duolingo.

Najpierw stworzył CAPTCHA, teraz uczy języków obcych z Duolingo - Luis Von Ahn. Ilu z obecnych na widowni młodych uczestników ISEF osiągnie podobne sukcesy? Wierzymy, że wielu.
Najpierw stworzył CAPTCHA, teraz uczy języków obcych z Duolingo – Luis Von Ahn. Ilu z obecnych na widowni młodych uczestników ISEF osiągnie podobne sukcesy? Wierzymy, że wielu.

– Obecnie w USA dwukrotnie więcej osób uczy się języków dzięki Duolingo niż w szkołach i uczelniach – powiedział Von Ahn. – To bardzo skuteczna metoda, a najbardziej fantastyczne jest w niej to, że korzysta z niej, i to na takich samych zasadach, zarówno ubogie dziecko z Gwatemali, jak i najbogatszy człowiek świata Bill Gates!

To robi wrażenie. Nie bez powodu Duolingo zdobywa wiele prestiżowych wyróżnień, w tym tytuł najlepszej aplikacji roku w sklepie Apple’a App Store.

Jedną z atrakcji ISEF są spotkania młodzieży ze słynnymi naukowcami -  laureatami Nagrody Nobla. Podczas ceremonii otwarcia owacją powitano Johna Mathera z NASA Goddard Space Flight Center (Nobel z fizyki w 2006 r.), Martina Chalfie z Columbia University (Nobel z chemii w 2008 r.) i H. Roberta Horvitza z MIT (Nobel z medycyny w 2002 r.).
Jedną z atrakcji ISEF są spotkania młodzieży ze słynnymi naukowcami – laureatami Nagrody Nobla. Podczas ceremonii otwarcia owacją powitano Johna Mathera z NASA Goddard Space Flight Center (Nobel z fizyki w 2006 r.), Martina Chalfie z Columbia University (Nobel z chemii w 2008 r.) i H. Roberta Horvitza z MIT (Nobel z medycyny w 2002 r.).

 

Ceremonię otwarcia zwieńczyła prezentacja uczestników konkursu, wywoływanych na scenę krajami, zgodnie z alfabetem. Najpierw wyświetlano paszport z nazwą państwa, potem krótki film, w którym reprezentanci danego kraju witali się z widzami. Przypominamy, że Polskę w tym roku reprezentują Dalia Gala z Kielc, Magda Barańska ze Strykowa oraz Krzysztof Eder z Poznania – kadr z ich filmu powitalnego możecie dostrzec na poniższym zdjęciu.

team

Telebim pokazuje Magdę, Dalię i Krzyśka wbiegających na scenę.
Telebim pokazuje Magdę, Dalię i Krzyśka wbiegających na scenę.

Co ciekawe, to najwyraźniej nie są jedyni Polacy, którzy zakwalifikowali się do finału ISEF. Gdy na scenę wchodziła reprezentacja Norwegii, w wyświetlanym filmie powitalnym rozbrzmiał czystą polszczyzną dziewczęcy głos: „Pozdrowienia z Norwegii!”.

Nasze szanse na sukces zatem proporcjonalnie rosną. Przypominamy, że ogłoszenie zwycięzców konkursu Intel International Science and Engineering Fair już 15 maja.

arab

Share This Article

Related Topics

Edukacja

Read This Next

Read Full Story