Duże zbiory danych kluczem do lepszego życia

Katy Perry i Usher – niebezpieczni cybercelebryci?

Writer

Dziewiąty rok z rzędu dział Intel Security za pomocą oprogramowania McAfee WebAdvisor szukał najsławniejszych gwiazd popkultury, aby sprawdzić, która z nich generuje najbardziej niebezpieczne wyniki wyszukiwania.

– W związku z wszechobecnym dziś pośpiechem oraz zapotrzebowaniem na aktualne informacje konsumenci często wchodzą na strony, na których szybko uzyskają wiadomości i rozrywkę. Nie zważają przy tym na bezpieczeństwo i konsekwencje z tym związane – mówi Stacey Conner, ekspert do spraw bezpieczeństwa online w dziale Intel Security. – Cyberprzestępcy wykorzystują tę potrzebę natychmiastowości, zachęcając ludzi do odwiedzania niebezpiecznych stron, które mogą wykradać prywatne dane.

Kim są zatem najgroźniejsi cybercelebryci 2015 roku? W ubiegłbym roku na szczycie listy znalazł się Jimmy Kimmel. W tym roku pojawiły się pewne nowe twarze. Nie powinien zaskakiwać fakt, że Armin van Buuren, najpopularniejszy DJ na świecie, awansował na szczyt rankingu z drugiej pozycji w 2014 r.

Poniżej przedstawiamy ranking celebrytów, którzy według badania stanowią największe zagrożenie dla bezpieczeństwa:

Ranking Gwiazda Procentowe ryzyko
1 Armin van Buuren 17,92 %
2 Luke Bryan 17,64 %
3 Usher 16,67 %
4 Britney Spears 16,39 %
5 Jay Z 15,83 %
6 Katy Perry 14,86 %
7 Amy Schumer 14,72 %
8 Betty White 14,03 %
9 Lorde 13,61 %
10 Nina Dobrev 13,19 %

Wśród osób, które niedawno znalazły się na topie, znajdują się gwiazda muzyki country Luke Bryan (2), Usher (3) i Britney Spears (4). Jeśli jesteś miłośnikiem muzyki, istnieje statystycznie większe prawdopodobieństwo, że klikniesz niebezpieczne łącze – siedem osób z dziesiątki najniebezpieczniejszych gwiazd 2015 roku to muzycy.

Jak niebezpieczne jest szukanie informacji o legendzie muzyki trance? Badanie sugeruje, że w przypadku Armina van Buurena prawdopodobieństwo natknięcia się na internetowe zagrożenie wynosi 17,92%, jeśli klikniesz wszystkie wyniki wyszukiwania. Innymi słowy, prawie jeden na pięć wyników wyszukiwania spowoduje przejście do witryny zawierającej złośliwe oprogramowanie.

MDC-2015_Infographic_EN-US_FINAL[1]

Dlaczego cyberprzestępcy skupiają się na muzykach? Główną przyczyną jest fakt, że nieświadomi fani muzyki często szukają w Internecie ulubionych utworów w celu bezpłatnego pobrania. To właśnie dlatego cyberprzestępcy używają słów kluczowych, takich jak „bezpłatne mp3” lub „torrent”, zachęcając do pobrania pozornie nieszkodliwych plików, które tak naprawdę zawierają złośliwe oprogramowanie.

W przypadku najniebezpieczniejszej gwiazdy z tegorocznej listy hakerzy często używali fraz typu „pobieranie HD” lub „torrent” w połączeniu z „Armin van Buuren”.

Cyberprzestępcy stale doskonalą swoje techniki, szukając nowych sposobów wykorzystania naszego zainteresowania kulturą masową, aby uzyskać dostęp do osobistych danych. To zagrożenie można zminimalizować, przestrzegając kilku prostych zasad:

  • Pobieraj pliki ze zweryfikowanych witryn. Nie pobieraj niczego ze strony, której nie ufasz bądź której nigdy nie odwiedzałeś(-aś). Pobieraj nową zawartość legalnie ze źródeł godnych zaufania, takich jak na przykład sklepy Apple Music i Google Play Music.
  • Zachowaj wyjątkową ostrożność podczas udostępniania prywatnych danych. Jeśli otrzymasz z nieznanej witryny wiadomość z prośbą o podanie danych logowania lub innych informacji osobistych bądź przesłanie zdjęcia twarzy, nie odpowiadaj. Cyberprzestępcy często przedstawiają się jako renomowane firmy i próbują wykraść poufne dane przez pocztę e-mail, wiadomości SMS lub inne metody komunikacji.
  • Wykorzystaj doradcę bezpieczeństwa online jako przewodnika. Jeśli nie masz pewności, czy witryna jest bezpieczna, możesz skorzystać z dostępnych narzędzi, takich jak McAfee WebAdvisor. Ostrzegają one o potencjalnie groźnych stronach przed ich wyświetleniem.
  • Stosuj wszechstronne zabezpieczenia. Niezależnie od tego, czy interesujesz się plotkami o gwiazdach, zawsze warto chronić swoje urządzenia przed potencjalnymi atakami. Wszechstronne rozwiązania zabezpieczające, takie jak McAfee LiveSafe, mogą zabezpieczyć Twoje urządzenia, uniemożliwiając pobieranie groźnych plików.

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story