STEM

Klimatyzator wielkości wieżowca!

The Creators Project Content Partner, Intel iQ

Od budynków absorbujących smog (w Mediolanie) po rurki piezoelektryczne (Sztokholm) – elewacje budynków coraz częściej stają się polem do popisu dla wynalazców pracujących w tej dziedzinie.

Czym jest BIOSKIN?

Jednym z takich dzieł jest właśnie tytułowy BIOSKIN – układ ceramicznych rur pochłaniających, a następnie odparowujących ciepło. Projekt ten został opracowany dwa lata temu przez japońskie biuro architektoniczne Nikken Sekkei, a następnie wcielony w życie na elewacji budynku NBF Osaki w Tokio. W ostatnim czasie BIOSKIN został również laureatem nagrody 2014 Tall Building Innovation Award wręczanej przez międzynarodową organizację Council on Tall Buildings and Urban Habitat (CTBUH).

the-bioskin-building-facade-is-a-skyscraper-sized-air-conditioner_2

Nowoczesność styka się z uchimizu

Autorów projektu BIOSKIN zainspirował japoński zwyczaj uchimizu, polegający na skrapianiu wodą ogrodów, świątyń i ulic w celu obniżenia temperatury otoczenia oraz poziomu pyłów unoszących się w powietrzu. Powłoka budynku składa się z wodoodpornych rur ceramicznych skrywających rdzenie wykonane z tłoczonego aluminium. W układzie tym woda deszczowa gromadzona jest na dachu budynku. Następnie przesyłana jest do podziemi i poddawana procesowi dezynfekcji, aby ostatecznie trafić do obiegu wewnątrz wyżej wspomnianych rur.

System BIOSKIN został zaprojektowany z myślą o balustradach balkonowych i japońskich roletach okiennych zwanych sudare. Gdy woda zgromadzona w rurach paruje, temperatura wewnątrz budynku spada nawet o 6°C.

the-bioskin-building-facade-is-a-skyscraper-sized-air-conditioner_3

Zdaniem części projektantów zastosowanie takiego rozwiązania na skalę miasta (tj. wyposażenie weń większości istniejących budynków) mogłoby nie tylko poprawić komfort życia jego mieszkańców, lecz także diametralnie ograniczyć negatywny wpływ metropolii na środowisko naturalne. Na obecnym etapie brak jest informacji na temat szerszego zainteresowania możliwościami tej nowej technologii. Mimo to możemy śmiało stwierdzić, że jej wdrożenie pozwoliłoby na osiągnięcie długo wyczekiwanego i jak dotąd nieosiągalnego celu – stworzenie w pełni klimatyzowanych miast, opartych o niedrogie i ekologiczne rozwiązanie.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story