Innowacje techniczne

Kolejka górska z technologią Intel Iris

Marek Hoffmann Autor, Hemd & Hoodie

Targi handlowe nie bez kozery są nazywane „targami”: wystawcy walczą, by przygotować najbardziej wystawne stoiska i najbardziej interesujące atrakcje, a także by pokazać najlepsze i najnowsze produkty i nowe technologie.  Ponieważ ostatnia wystawa IFA (od 5 do 10 września) stanowiła największe na świecie targi poświęcone konsumenckim urządzeniom elektronicznym, goście spodziewali się tylko tego, co najlepsze. I otrzymali to.

W tym roku firma Intel zaprezentowała „Kolejkę górską z Intel Iris” — pierwszą na świecie instalację rzeczywistości wirtualnej tego typu. Została ona zaprojektowana i stworzona specjalnie dla gości targów IFA. Odwiedzający mogli zasiąść w fotelach i wziąć udział w pełnej akcji przejażdżce kolejką górską, która prowadziła przez niewiarygodnie realistyczny świat 3D z niezliczoną liczbą pętli i zjazdów w dół — to z pewnością nie była atrakcja dla tchórzliwych osób. Kolejka była tak realistyczna, że podczas testów przeprowadzanych podczas przygotowań do targów niektórzy pasażerowie prosili o skrócenie przejażdżki.

Po prostu coś spoza naszego świata

Fantastyczne doznania 3D dzięki technologii Intel Iris Pro Graphics

Sercem tej szybko pędzącej kolejki górskiej była technologia Intel Iris Pro Graphics. W połączeniu z procesorem Intel Core czwartej generacji ta technologia zapewniła niesamowite, kolorowe wrażenia multimedialne, opracowane głównie pod kątem trójwymiarowych gier. Jest to to najnowszy i najbardziej wydajny układ graficzny zintegrowany bezpośrednio z procesorem, oferujący dwukrotnie wyższą wydajność w porównaniu z poprzednią generacją rozwiązań graficznych firmy Intel. W przypadku gier zoptymalizowanych pod kątem technologii Intel Iris Graphics gracze mogą liczyć na szybsze wyświetlanie obrazu 3D, bardziej złożone funkcje cieniowania i płynniejszy ruch.

irispro

Goście targów IFA 2014 z pewnością spełnili swoje oczekiwania, odbywając przejażdżkę kolejką górską Intela. Do jej stworzenia użyto przede wszystkim urządzenia Oculus Riftzestawu do obsługi rzeczywistości wirtualnej, który stanowi rewolucję w świecie gier 3D. Najnowsza wersja (v.2) tego urządzenia została wykorzystana do stworzenia symulacji kolejki górskiej — niesamowitej atrakcji, z której mogła skorzystać niewielka grupa osób na całym świecie.

Czy to jest rzeczywistość? A może po prostu rzeczywistość wirtualna?

Pierwsza światowa demonstracja Rift Coaster w rozdzielczości HD

Urządzenie cechuje się wyjątkowo dużym polem widzenia w zakresie 110 stopni w pionie i 90 stopni w poziomie. Ponadto zostało wyposażone w wyjątkowo szybkie czujniki ruchu. Obraz był wyświetlany w jakości Full HD (z rozdzielczością 1920 x 1080 pikseli). Dzięki technologii OLED urządzenie osiąga czas przełączania klatek wynoszący zaledwie 2-3 ms i częstotliwość odświeżania do 75 Hz.

intel-rollercoaster-0012

Nawet w przypadku szybkich ruchów głową uczestnicy nie doświadczali problemów z rozmyciami i smużeniem. Wrażenia 3D stały się jeszcze lepsze dzięki wykorzystaniu demonstracji Rift Coaster, która została użyta przez firmę Intel jako podstawa symulacji.

Rzeczywistość nie może być bardziej rzeczywista.

Wszyscy śmiałkowie, którzy odbyli oszałamiającą przejażdżkę kolejką górską, otrzymali „nagrodę”

Firma Intel poszła o krok dalej: wstrząsy i szarpnięcia podczas symulowanej przejażdżki starą kolejką górską zostały odwzorowane przy użyciu specjalnych układów hydraulicznych „wózka”, co zapewniło gościom targów IFA wyjątkowo realistyczne doznania. Z kolei zsynchronizowany symulator turbulencji dostosowywał przepływ świeżego powietrza do szybkości kolejki, przez co przejażdżka była naprawdę niezapomniana.

oculus

Wszyscy śmiałkowie, którzy odbyli oszałamiającą przejażdżkę kolejką górską, otrzymali zdjęcie upamiętniające tę przygodę.

intel-rollercoaster-0009

 

Zdjęcie główne: Flickr — Austin Kirk (CC BY 2.0)
Zdjęcie w środku: Flickr — Marc Dalmulder (CC BY 2.0)

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story