STEM

Komputery bliższe nam samym

W Stambule, jednej z europejskich kolebek innowacji i przedsiębiorczości, swoją siedzibę ma laboratorium Internet of Things Ignition Lab firmy Intel. To właśnie tutaj zespół Asli opracowuje nowoczesny sprzęt i oprogramowanie, sprawdza jego możliwości w kompleksowych warunkach Internetu przedmiotów oraz analizuje jego wartość biznesową. Zespół aktywnie angażuje się we współpracę z partnerami Intela. – Internet przedmiotów znacznie ułatwia życie konsumentów – mówi Asli. – Weźmy na przykład urządzenia śledzące naszą aktywność fizyczną i mierzące intensywność wykonywanych przez nas czynności. Urządzenia te nie tylko zwiększają efektywność naszych ćwiczeń, lecz także dodają do nich element zabawy i podnoszą towarzyszącą im satysfakcję dzięki możliwości dzielenia się swoimi wynikami z przyjaciółmi. Do tego dochodzą jeszcze funkcje monitorowania naszego stanu zdrowia, doskonale wpisujące się w zadanie, jakie mają spełniać nowoczesne technologie, tj. poprawiać jakość naszego życia. Właśnie dlatego w naszym laboratorium staramy się odkrywać nowe rozwiązania w tej dziedzinie, łącząc ze sobą ludzi i innowacyjne pomysły – dodaje.

 

Liczy się to, jak ludzie komunikują się z komputerami

Obecnie zespół Asli bada rozwiązania technologii percepcyjnej, tj. metod interakcji z komputerami za pomocą naturalnych interfejsów, takich jak gesty, mowa czy śledzenie twarzy. Celem prowadzonego projektu jest rozwinięcie tej technologii tak, aby z powodzeniem można było wykorzystać ją w rozwiązaniach edukacyjnych. Fascynacja Asli technologią percepcyjną rozpoczęła się od obejrzenia krótkiego filmu, którego bohaterka podejmowała decyzje dotyczące swojego ubioru w oparciu o najczęściej obserwowane przez widza elementy ekranu.  – Do dziś nie mogę wyjść z podziwu, gdy komputer faktycznie reaguje na mój ruch, gest lub nawet samo spojrzenie – wyznaje.

Fascynacja ta jest w nieodłączny sposób związana z wrodzoną ciekawością naszej rozmówczyni. Asli studiowała mikroelektronikę w Stambule i Edynburgu, gdzie poznała tajniki budowy najdrobniejszych komponentów różnych urządzeń. Dziś zdobytą wiedzę wykorzystuje w szerokim kontekście, spoglądając na technologię z perspektywy naszego życia i możliwości jego poprawy. Asli nieustannie przesuwa również bieżące granice. – Myślę, że kolejnym osiągnięciem w tej dziedzinie będzie rewolucja w dziedzinie interfejsów mózg-komputer – wyjaśnia. – Niezwykle ważny  jest bowiem rozwój samych metod interakcji z komputerami, a wykorzystywanie do tego celu samego ludzkiego mózgu wydaje się być naturalną koleją rzeczy.

Dziś każdy może wnieść swój wkład w proces kształtowania przyszłości

Tego typu rozwiązania pozwalają Asli i jej zespołowi z niesłabnącym zapałem wykonywać swoją pracę. Co ciekawe (i niezbyt często spotykane w tej branży), zespół Asli składa się w większości z kobiet. – Umiejętności najczęściej przypisywane kobietom związane są nieodłącznie z komunikacją, współpracą i wielozadaniowością, które odgrywają bardzo ważną rolę również w inżynierii – wyjaśnia Asli. – Myślę, że jednym z powodów, dla których kobiety niezbyt często decydują się na związanie swojej kariery z tą branżą, jest brak widocznego czynnika ludzkiego, z którym mogłyby się identyfikować – dodaje, stawiając wysoce prawdopodobną hipotezę na temat dotychczasowego rozkładu sił w tej dziedzinie.

Obecnie Asli dostrzega wielki potencjał branży, który może przyciągać coraz więcej kobiet. Zmiana sposobu postrzegania technologii wynikająca z rozwoju Internetu przedmiotów, technologii noszonej i podobnych rozwiązań sprawia, że dziedzina ta zaczyna coraz bardziej odbiegać od samych komputerów. Nastaje bowiem era technologii bliższej ludziom, której dalszy rozwój wymaga kreatywności i współpracy obu płci. W efekcie podjęcie pracy w branży technologicznej otwiera nowe możliwości wielu młodym kobietom. – Moja rada dla nich? Bądźcie cierpliwe i rozwijajcie swoje umiejętności. Dbajcie o to, aby technologia pozostawała waszą pasją. Bądźcie kreatywne i, co najważniejsze, zawsze bądźcie sobą, tak aby wykorzystywać swój kobiecy potencjał i wnosić swój własny wkład w tę dziedzinę – mówi Asli.

Technologia w coraz większym stopniu samoczynnie przełamuje swoje bariery. Dziś każdy może wnieść swój wkład w proces kształtowania przyszłości. Dzięki temu już wkrótce możemy być świadkami rozwoju inteligentnych komputerów, bliższych nam samym, oraz technologii, które w znaczący sposób wpłyną na nasze życie.

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story