Granice nowoczesnych możliwości

Komputery All-in-One przedłużeniem wirtualnego świata

Czy przyszłość należy do komputerów All-in-One, z całą elektroniką zgrabnie ukrytą w obudowie monitora?

Przez całe dekady na naszych biurkach – lub pod nimi – królowały klasyczne komputery stacjonarne, a ich konstrukcja niemal się nie zmieniała. Prawdziwa ewolucja zachodziła w komponentach sprzętowych i oprogramowaniu. Jednak na przestrzeni ostatnich kilku lat w branży zaszły istotne zmiany, ze szczególnym uwzględnieniem projektowania i tworzenia bardziej kompaktowych komputerów osobistych. Pierwsze skrzypce w nowych pomysłach gra konstrukcja. Wynikiem stałych ulepszeń są komputery All-in-One (Wszystko w jednym). Niektóre z nich stanowią zapowiedź przyszłości, w której nasze biurka są przedłużeniem wirtualnego świata, a sprzęt i oprogramowanie tworzą jedną całość, zapewniając użytkownikom rewolucyjne wrażenia.

Początki komputerów All-in-One sięgają lat 70. XX wieku, kiedy to producenci tacy jak Olivetti, HP i IBM zaprojektowali innowacyjne jak na tamte czasy urządzenia, umieszczając wyświetlacz i jednostkę centralną w jednej obudowie. Chociaż urządzenia były nieporęczne, ten historyczny moment stanowił ważny krok naprzód.

Do transformacji komputerów przyczynił się też oczywiście postęp technologiczny. Stale postępująca ewolucja przyniosła nam mniejsze i mocniejsze komponenty sprzętowe, nowe metody produkcji i ultracienkie wyświetlacze. To nie przypadek, że wiele osób uważa dziś tradycyjne obudowy komputerów z ich gęstwiną przewodów i licznymi podłączonymi urządzeniami za odległe wspomnienie.

 

Biurko — kreatywna przestrzeń cyfrowa

Komputery All-in-One stanowią nowy rozdział w historii informatyki. Dzięki wprowadzeniu zupełnie nowej technologii niektóre firmy odkryły wyjątkowe rozwiązania rewolucjonizujące interakcje między człowiekiem i maszyną. Przykładami tej ewolucji są Microsoft Surface Studio i HP Sprout Pro, komputery All-in-One wyposażone w procesory Intel Core szóstej generacji (z czasem zastąpią je konstrukcje oparte na procesorach Intel Core i7 siódmej generacji, jak nowy HP Sprout G2).

Microsoft Surface Studio wyprzedza konkurencję dzięki 28-calowemu ekranowi dotykowemu o grubości zaledwie 12,5 mm i zawiasowi Zero Gravity Hinge umożliwiającemu błyskawiczne przekształcenie komputera w narzędzie, które — z pomocą wyjątkowo pomysłowego dodatku, jakim jest Surface Dial — pozwala dać upust kreatywności.

Surface Dial to bezprzewodowe urządzenie, które umożliwia użytkownikowi korzystanie z zaawansowanego panelu sterowania oraz wbudowanego modułu dotykowego. Kręcąc pokrętłem Surface Dial, można szybko przewijać artykuły i strony internetowe, zmieniać głośność aplikacji zewnętrznych, uzyskiwać dostęp do linków i robić dużo więcej. W porównaniu z klasyczną kombinacją klawiatury i myszki harmonia między rysikiem, palcem i pokrętłem Surface Dial wydaje się wskazywać kierunek kolejnego kroku w ewolucji interakcji między człowiekiem i maszyną. Na tym polu potencjał Surface Dial jest nieograniczony.

HP Sprout Pro również ma dla użytkowników unikalną funkcję — HP Illuminator. Ten produkt jest wynikiem integracji wielu technologii. Zawieszony nad ekranem moduł zawiera 14-megapikselowy aparat, kamerę Intel RealSense 3D, diodę LED i wbudowany projektor z 20-punktowym panelem Touch Mat. Touch Mat to naturalne przedłużenie świata cyfrowego. Zwykłą podkładkę pod mysz zastąpiła wielofunkcyjna powierzchnia.

Wszystkie te komponenty zmieniają komputer HP Sprout Pro w urządzenie umożliwiające skanowanie obiektów w trójwymiarze. Dzięki wbudowanemu projektorowi komputer stacjonarny można przekształcić w drugi ekran obsługiwany za pomocą dołączonego rysika lub palca. 

 

Czysta forma, doskonała funkcjonalność i żadnych kabli

Microsoft Surface Studio i HP Sprout Pro to dwa najnowocześniejsze komputery na rynku. Ich główne atuty polegają na umożliwianiu bardziej naturalnych interakcji, a także rozszerzaniu wirtualnych przestrzeni na świat fizyczny.

Połączenie nowoczesnego wzornictwa i sprzętu z lepszą wydajnością w znacznie mniejszej obudowie oraz nowymi metodami i narzędziami do interakcji przyczynia się do zmiany postrzegania takich rozwiązań. Niezależnie od tego, jakiej klasy komputera All-in-One potrzebujemy, dostępny jest szeroki wybór modeli z procesorami Intel Core i3, i5 i i7. Można kupić też stacje robocze z procesorami Intel Xeon E3 v5, w których sprzęt mieści się w bardzo małej obudowie zasilanej pojedynczym kablem. 

 

Komputer All-in-One: nowy sposób interakcji z technologią

Ewolucja klasycznych komputerów do wersji All-in-One jest naturalnym procesem wynikającym z połączenia urządzeń mobilnych i świata komputerów stacjonarnych. Nie jest to żadnym zaskoczeniem, zwłaszcza że wiele osób korzysta na co dzień z ekranów dotykowych częściej niż z myszy. W rezultacie w ciągu ostatnich kilku lat zmieniły się metody interakcji między człowiekiem i technologią. Ten postęp przekłada się na świat komputerów stacjonarnych, a Microsoft Surface Studio i HP Sprout Pro są głównymi elementami tej rewolucji.

W niedalekiej przyszłości komputery All-in-One sprawią, że będziemy pracować z zachowaniem harmonii między światem rzeczywistym i wirtualnym. W obliczu tych zmian można spodziewać się, że przyszłość branży komputerowej będzie obfitowała w innowacje, a komputery All-in-One Intel Inside odegrają ważną rolę w tym procesie.

Autor: Alberto Marini

Zdjęcia:

Komputer All-in-One

Komputer All-in-One Microsoft Surface Studio

Microsoft Surface Dial

HP Sprout Pro

Interakcja z komputerem HP Sprout Pro

Konstrukcja komputera Microsoft Surface Studio

Udostępnij ten artykuł

Read Full Story