Nauka

Komunikacja kwantowa: podwodny przesył danych nie do zhakowania

Sabine Berger Autorin, Hemd & Hoodie

Komunikacja kwantowa jest uważana za najbezpieczniejszy sposób przesyłu informacji. Badacze odkryli właśnie, że jest możliwa nawet pod wodą.

Biorąc pod uwagę pokaźną liczbę ataków hakerskich w ostatnich latach, całkowite zabezpieczenie przesyłu danych wydaje się nierealne. Jednak możliwe, że uda się to osiągnąć dzięki mechanice kwantowej. Zespół naukowców z Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju przeprowadził udany transfer danych w wodzie z użyciem splątanych fotonów. Fizycy twierdzą, że metoda ta może być podstawą do utworzenia globalnej sieci komunikacji kwantowej, doskonale chronionej przed próbami hakowania.

Kwantowy przesył danych jest oparty na wyjątkowej właściwości sparowanych cząstek światła: zmiana stanu jednej z nich powoduje natychmiastową modyfikację drugiej. Mogą one być oddalone o milimetry lub tysiące kilometrów – odległość nie gra roli.

 

 Fotony odpierają każdy atak

Z tego powodu pary splątanych fotonów doskonale nadają się do kodowania danych. Gdyby cyberprzestępca chciał zdobyć informacje, musiałby zmierzyć jedną z cząstek. Jednak – zgodnie z prawami fizyki kwantowej – pozostawiłoby to ślady na drugim fotonie w parze, co błyskawicznie wywołałoby ostrzeżenie o próbie przechwycenia.

Ilustracja: Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju

Eksperymenty wykazały już, że możliwa jest teleportacja kwantowa w powietrzu. Za pomocą satelity udało się przeprowadzić ją na dystansie ponad tysiąca kilometrów. Wymaga to jednak nieprzesłoniętego widoku między nadajnikiem a odbiornikiem, co zazwyczaj jest nieosiągalne przy dużych odległościach na powierzchni Ziemi. Dlatego właśnie chińscy naukowcy mają nadzieję, że oceany będą przyszłością komunikacji kwantowej.

Podczas pierwszych testów udało im się przesłać stany kwantowe w trzymetrowym pojemniku ze słoną wodą. Ten dystans nie jest szczególnie imponujący w porównaniu ze wspomnianymi wcześniej, ale fizyk Xianmin Jin twierdzi, że w przyszłości możliwe będzie osiągnięcie odległości do 900 metrów pod wodą. Jeśli kolejne eksperymenty zakończą się powodzeniem, być może badacze stworzą podstawy podwodnej transmisji danych, która znacznie utrudni życie hakerów.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Nauka

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story