Makerzy

Kosmiczna ryba w uchu i roboty pająki

Writer

Kultura twórców to jedno z najbardziej fascynujących zjawisk dzisiejszej cywilizacji technicznej. Głównymi wydarzeniami w tym środowisku są imprezy z cyklu Maker Faire, wspierane przez firmę Intel. Tegoroczny Maker Faire w Singapurze był największym zlotem twórców w historii Azji Środkowo-Wschodniej. Jak dotąd Intel podarował pomysłowym konstruktorom z tysiąca wyższych uczelni na całym świecie 50 tysięcy samych tylko płyt Galileo, nie licząc innych rozwiązań Intela wykorzystywanych przy tworzeniu nowatorskich wynalazków. Efekty z miesiąca na miesiąc są coraz bardziej imponujące.

Oto niektóre z rozwiązań, które można było podziwiać na Maker Faire Singapore 2015:

GaBe II

W inteligentnym domu przyszłości będziemy mogli zdalnie kontrolować różne jego funkcje. Ale czy ta przyszłość musi być odległa? Zespół twórców z Malezji zaproponował rozwiązanie o nazwie GaBe II, pozwalające zdalnie wyłączać i włączać światła lub na przykład urządzenia kuchenne. Kontrolę nad prądem w gniazdach można sprawować za pośrednictwem telefonu lub tabletu. Na razie GaBe II istnieje tylko w formie prototypu, ale duże zainteresowanie publiczności daje nadzieję, że wynalazcy znajdą inwestora i rozpoczną masową produkcję. Czego serdecznie im życzymy.

GaBe II

Intel Hexapod

Te robocie pająki z odnóżami wytworzonymi w drukarce 3D i z układem Intel Edison w charakterze mózgu widzieliśmy po raz pierwszy na tegorocznym CES w Las Vegas, ale zawsze miło popatrzeć na ich taniec – w Singapurze również zrobiły furorę! Potrafią nie tylko tańczyć do muzyki, ale i reagować na ruchy dłoni.

BabelFish Project

Pamiętacie umieszczaną w uchu rybę Babel z powieści Douglasa Adamsa „Autostopem przez galaktykę”? Nie? To przypomnijmy ją sobie, bo właśnie owo dziwne stworzenie zainspirowało 21-letnią Illischę Ramachandran do skonstruowania translatora BabelFish Project:

„Ryba Babel – spokojnym głosem mówił przewodnik Autostopem przez Galaktykę – to mała, żółta, podobna do pijawki i najprawdopodobniej najdziwniejsza rzecz we wszechświecie. Żeruje na energii prądów mózgu, którą pochłania nie od swego nosiciela, ale istot go otaczających. Absorbuje wszystkie częstotliwości nieświadomego myślenia i żywi się nimi. Następnie wydziela do umysłu nosiciela telepatyczną macierz, składającą się z częstotliwości świadomego myślenia oraz sygnałów nerwowych wychwyconych z centrów mowy w mózgu żywiciela. Wynikająca z tego praktyczna korzyść jest taka, że z rybą Babel w uchu rozumie się natychmiast każde słowo mówione w jakimkolwiek języku.”

Proste, prawda? BabelFish Project to również konstrukcja stosunkowo prosta. Wykorzystuje Google Speech API i tłumaczy języki: mandaryński, malajski, francuski, niemiecki i angielski. Illischa Ramachandran wydała na podzespoły swojego prototypu mniej niż sto dolarów i obiecuje, że udoskonalona wersja będzie jeszcze tańsza, mniejsza i szybsza w działaniu. Jako że pomaga jej tata, inżynier z singapurskiego oddziału Intela, prawdopodobieństwo sukcesu jest spore.

Babel Fish

 

OmniRover

Dr. Mike McCool, były profesor uniwersytecki, został inżynierem Intela (obecnie rezyduje w Japonii), gdy Intel kupił jego wyspecjalizowaną w robotyce firmę RapidMind. Miłość do robotów została mu do dziś. Zaprezentowany w Singapurze trzykołowy OmniRover bada otoczenie wokół siebie laserowymi dalmierzami, w ruchu wykorzystuje także baterię sensorów. Nie potrafi co prawda dyskutować na temat geometrii nieeuklidesowej ani robić pizzy, ale całkiem zgrabnie krąży wokół stołu, omijając przeszkody. Dr. Mike McCool ma nadzieję, że to wystarczy, aby OmniRover zainspirował japońskie dzieci do nauki programowania.

OmniRover

Blue Ring Ring

W wielu miejscach, jak kino, teatr, restauracja czy sala gimnastyczna, dzwonek telefonu lub sygnał SMS-a jest niemile widziany – czy może raczej należałoby rzec: niemile słyszany. Co począć, gdy wymogi savoir-vivre’u każą nam wyciszyć głośnik smartfona, a nie możemy sobie pozwolić na komfort przegapienia pilnego połączenia lub komunikatu? Blue Ring Ring, wykorzystujący wyświetlacz OLED i układ Intel Edison, podtrzymuje połączenie z wyciszonym smartfonem w standardzie Bluetooth. Gdy ktoś próbuje się dodzwonić lub wysłał wiadomość, Blue Ring Ring poinformuje o tym na wyświetlaczu.

Blue Ring Ring

Soylent Green

Casey Kwan, jak wielu z nas, kocha rośliny. I, także jak wielu z nas, czasami zapomina o podlewaniu. Aby zatem lepiej zadbać o swoje domowe grządki, skonstruował Soylent Green, urządzenie, które je nawadnia – podlewa glebę i spryskuje liście. Urządzenie może działać zgodnie z wprowadzonym programem (Kwanowi napisanie oprogramowania zajęło jedynie godzinę), można jednak także uruchamiać je zdalne, smartfonem.

SoyLent Green

Miłośnikom roślin przypominamy, że niedawno przedstawialiśmy inny pomysł pomocny domowym ogrodnikom: Parrot Flower Power.

 

Asimov

Moc obliczeniowa układu Intel Edison jest wystarczająca, by Asimov, zbierając dane od sensorów i akcelerometrów, mógł sterować ruchem zasilonego silnikiem urządzenia – na przykład robotycznego ramienia. Asimovowi można wydawać polecenia za pośrednictwem Wi-Fi.

Asimov

 

LED Light Cube

Skonstruowana przez inżyniera Raphaela Hainneville’a ażurowa kostka LED Light Cube jest stelażem podtrzymującym aż 512 diod LED. Diody świecą tysiącami kolorów na kilkunastu poziomach jasności, tą feerią barw zarządza Intel Galileo. Można w ten sposób wyświetlać proste trójwymiarowe obrazy lub podkreślać pulsem kolorów rytm muzyki, przesyłanej na przykład z komputera przez złącze USB. Kostka, alarmowo pulsując krwistą czerwienią, może też – podłączona do czujników ruchu – alarmować o włamaniu.

LED2-Edit-Edit

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Makerzy

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story