Mania ruchu makerów

Smartwatch w służbie zdrowiu

Dwa lata temu dziadek Marka Novaka doznał poważnego udaru mózgu. Choć udało mu się przeżyć, skutki tego zdarzenia były nieodwracalne.

Podjęcie odpowiednich kroków ratunkowych w ciągu trzech godzin od wystąpienia udaru pozwala zminimalizować jego negatywne następstwa. Niestety starszy mężczyzna przebywał w tym czasie sam w swoim ogrodzie. Zanim otrzymał pomoc, w jego mózgu nastąpiły nieodwracalne zmiany, które pozbawiły go między innymi władzy we wszystkich kończynach.

Zmartwiony losem dziadka Marek Novak – uczeń czeskiego liceum i zapalony majsterkowicz – zdecydował się wykorzystać swój spryt, kreatywność i wiedzę techniczną, aby opracować system zdalnego monitorowania parametrów życia, zdolny uchronić innych od podobnego losu.

Jak to działa?

Novak postawił sobie za cel opracowanie i skonstruowanie „bezprzewodowej sieci obszarów ciała”, umożliwiającej śledzenie parametrów pracy organizmu ludzkiego.

Opracowany przez Novaka system o nazwie Artemis wykorzystuje szereg niskonapięciowych czujników przymocowanych do ciała lub elementów odzieży. W przeciwieństwie do innych podobnych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku – przeznaczonych do zastosowań sportowych i mierzących przede wszystkim ruch oraz tętno – Artemis kontroluje parametry związane z prawidłową pracą organizmu, takie jak tętno, poziom tlenu we krwi, temperatura ciała, ruchliwość i lokalizacja.

Pozyskane w ten sposób dane są następnie gromadzone przez inteligentny zegarek umieszczony na nadgarstku badanej osoby. Dane są przekazywane do zdalnej jednostki centralnej pracującej w oparciu o płytkę Intel Galileo. Jednostka ta dokonuje analizy pozyskanych informacji, przekazując wyniki odpowiednim osobom i podnosząc alarm w przypadku jakichkolwiek anomalii.

glimpse-of-the-future-the-healthcare-smartwatch_2

 

Dlaczego to rozwiązanie jest tak przełomowe?

Zasięg podobnych urządzeń wynosi zwykle od 3 do 9 metrów. Smartwatch opracowany przez Novaka zawiera natomiast wbudowany moduł GSM, dzięki czemu jego zasięg ograniczony jest wyłącznie przez możliwości samej sieci komórkowej. Bezprzewodowe łącze dalekiego zasięgu pozwala na przesył danych na odległość przekraczającą 90 metrów, z powodzeniem nawiązując łączność z jednostką wyposażoną w płytkę Intel Galileo.

glimpse-of-the-future-the-healthcare-smartwatch_3

 

– Zdecydowałem się na wybór płytki Galileo, ponieważ oferowała ona najbardziej zaawansowane technologie, a przy tym cechował ją niski pobór mocy oraz cena – wyjaśnia Novak, podkreślając, że to właśnie koszt urządzeń i poszczególnych ich komponentów był dla niego największą przeszkodą. Prototyp systemu powstał zresztą w zaciszu jego domu, a sam autor dysponował bardzo skromnym budżetem.

Jak targi ISEF pomogły Novakowi w osiągnięciu jego celu

Podczas targów Intel International Science and Engineering Fair (ISEF) 2014 Novak otrzymał za swoją pracę drugą nagrodę w kategorii „Inżynieria elektryczna i mechaniczna” oraz nagrody specjalne przyznane przez NASA i firmę United Technologies.

– Udział w targach Intel ISEF był jednym z najważniejszych momentów w moim życiu – mówi. – Pozytywne opinie jurorów pomogły mi zrozumieć, w jak znacznym stopniu moja praca może przysłużyć się ludziom na całym świecie. To niezwykle inspirujące doświadczenie – dodaje.

Novak wierzy ponadto, że to właśnie udział w targach Intel ISEF dał początek jego karierze.

glimpse-of-the-future-the-healthcare-smartwatch_4

 

– Stworzenie czegokolwiek wartościowego wymaga nie tylko wiedzy z wybranej dziedziny, lecz także znacznie bardziej wszechstronnych umiejętności – wyjaśnia (obecnie) 19-latek. – Pracując nad Artemisem musiałem być po części fizykiem, biologiem, chemikiem, specem od marketingu oraz, co zaskakujące, po części psychologiem, a nawet filozofem – mówi. – To właśnie dzięki targom Intel ISEF młodzi konstruktorzy mogą poszerzać swoje umiejętności oraz zdobywać dodatkową motywację, która pomimo niezobowiązującego charakteru całego przedsięwzięcia przygotowuje ich do życia zawodowego – dodaje.

W istocie, to właśnie głośna obecność Novaka na targach ISEF sprawiła, że czeska firma z branży elektronicznej TSE s.r.o. zdecydowała się przyznać młodemu konstruktorowi pokaźne stypendium naukowe oraz zaoferowała mu pracę. Dzięki temu Novak studiuje obecnie inżynierię biomedyczną na Politechnice Czeskiej w Pradze, pracując jednocześnie dla TSE s.r.o. nad nowymi rozwiązaniami z dziedziny opieki zdrowotnej nad dziećmi, w tym nad czujnikami przeznaczonymi dla inkubatorów oraz urządzeniami pomocnymi w leczeniu żółtaczki.

glimpse-of-the-future-the-healthcare-smartwatch_5

 

Marzenie Novaka już się spełniło.

– Uważam inżynierię biomedyczną za jedną z najciekawszych i najważniejszych dziedzin inżynierii – podkreśla. – To właśnie dzięki niej możemy opracowywać rozwiązania zwiększające długość i jakość życia innych. Temu zadaniu chciałbym poświęcić całe swoje życie.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Zdrowie

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story