Granice nowoczesnych możliwości

Luna EMG – robot na ratunek mięśniom

Wszystko zaczęło się od egzoszkieletu ramienia – imponującej konstrukcji, którą młody inżynier z Gliwic Michał Mikulski zaprojektował w ramach pracy dyplomowej. Rolą egzoszkieletu jest obdarzenie użytkownika dodatkową siłą, stąd zwykle kojarzymy go z futurystycznymi projektami żołnierza przyszłości, nad którymi od lat pracują wojskowe agencje badawczo-rozwojowe, m.in. słynna amerykańska DARPA. Egzoszkielety jednak mogą być bardzo pomocne także w rehabilitacji zdrowotnej, i taka właśnie idea przyświecała Michałowi Mikulskiemu. Chciał pomóc chorym, których mięśnie są zbyt słabe, by samodzielnie choćby podnieść szklankę do ust.

egzotech_egzoszkielet1
Michał Mikulski prezentuje egzoszkielet własnej konstrukcji.

Pierwszy na świecie robot pomagający osobom cierpiącym na schorzenia nerwowo-mięśniowe.

Egzoszkielet okazał się tak udany, że wynalazca postanowił założyć firmę, by dalej rozwijać projekt. EGZOTech zdobył jako startup wiele wyróżnień, doktorant Politechniki Śląskiej w Gliwicach wzbudził nim zainteresowanie m.in. w Japonii i w Dolinie Krzemowej. Po egzoszkielecie ramienia przyszedł czas na egzoszkielet nogi.

Zdobyte doświadczenie pozwoliło Michałowi Mikulskiemu rozpocząć pracę nad najbardziej zaawansowanym projektem w historii firmy EGZOTech: robotem rehabilitacyjnym Luna EMG. Pierwsza, niekomercyjna wersja tego urządzenia była zarazem pierwszym na świecie robotem pomagającym osobom cierpiącym na schorzenia nerwowo-mięśniowe. Maszyna wykonywała diagnostykę elektromiograficzną (EMG) i pozwalała ćwiczyć także osobom z zaawansowanym zanikiem mięśni.

Robot Luna EMG to technologiczny majstersztyk.

Zanik mięśni to bardzo niebezpieczne schorzenie. W dystrofii mięśniowej Duchenne’a z czasem może nie tylko uniemożliwić poruszanie się, ale także doprowadzić do śmierci, zazwyczaj z powodu niewydolności oddechowej lub układu krążenia. Ćwiczenia wykonywane z wykorzystaniem Luny EMG pozwalają spowolnić proces zanikania mięśni i dłużej utrzymać sprawność.

Luna EMG będzie także bardzo pomocna w powrocie do zdrowia ofiarom wypadków, u których nastąpił zanik mięśni, jak i pacjentom neurologicznym, borykającym się z zanikami, wiotkością mięśni czy niedowładami kończyn.

Robot Luna EMG to technologiczny majstersztyk. Jest naszpikowana czujnikami siły, ma też sześciokanałowy elektromiograf śledzący aktywność mięśni, jego pracę kontroluje kilkanaście mikroprocesorów. Wspomaga rehabilitację stawów: barkowego, łokciowego, nadgarstkowego, biodrowego, kolanowego oraz skokowego. Wśród kilkunastu wymiennych końcówek jest na przykład „kierownica”, zaprojektowana z myślą o rehabilitacji kierowców.

Extensions-4

Powrót do zdrowia ułatwią i umilą – zwłaszcza w przypadku pacjentów najmłodszych – ćwiczenia w formie rehabilitacyjnych gier komputerowych, polegające na przykład na omijaniu statkiem kosmicznym asteroidów lub układaniu kulek w rzędy.

– Ten robot umożliwi fizjoterapeucie objęcie skuteczną opieką dużej liczby pacjentów – przekonuje Mikulski, przypominając, że obecnie największym dla chorych utrudnieniem w dostępie do terapii jest niedobór wykwalifikowanych rehabilitantów.

Luna EMG
Finalna wersja robota rehabilitacyjnego Luna EMG.

Niedawno Michał Mikulski za pracę nad Luną EMG otrzymał wyróżnienie w prestiżowym konkursie Innovators Under 35 organizowanym przez MIT Technology Review. Decyzją międzynarodowego jury nie tylko zakwalifikował się do grona dziesięciorga finalistów, ale i został uhonorowany tytułem Innowatora Społecznego 2015.

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Zdrowie

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story