Mania ruchu makerów

Macarena zagrana na… drukarce

The Creators Project Content Partner, Intel iQ

Macarena

Być może już wkrótce otrzymamy masę zaproszeń na latynoskie imprezy taneczne kręcące się wokół dość oczywistego gwoździa programu, jednak w międzyczasie udało nam się znaleźć coś, co być może będzie w stanie ostudzić zapał maniaków „nostalgicznej gorączki”. To… utwór Macarena zagrany na drukarce igłowej, zdolnej – jak się okazuje – odtwarzać utwory MIDI.

Haker-amator MIDIDesaster już od ponad roku zajmuje się tworzeniem dźwięków za pomocą drukarek igłowych. Niedawno umieścił w sieci trzy ciekawe utwory nagrane z wykorzystaniem tych zapomnianych urządzeń. Te utwory to właśnie Macarena, a ponadto Toccata i fuga d-moll Jana Sebastiana Bacha oraz Undisclosed Desires brytyjskiej grupy Muse.

J.S. Bach – Toccata i fuga d-moll

Muse – Undisclosed Desires

Urządzenie, z którego korzysta MIDIDesaster, zdolne jest odtworzyć do 21 różnych dźwięków jednocześnie, przesyłając je do drukarki igłowej za pośrednictwem odpowiednio przystosowanych układów (więcej informacji tutaj). Zakres dźwięków osiągalnych za pomocą tej niezwykłej konstrukcji jest imponujący, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę, że sama drukarka została wynaleziona w latach 70. ubiegłego wieku, na długo przed powstaniem choćby tytułowej Macareny.

Igłowa wersja hiszpańskiego hitu przywodzi na myśl sławną swego czasu symfonię starych komputerów oraz dzieła dyskowego instrumentalisty Arganaltha, który tworzy swoje prace już od wielu miesięcy. Co jednak zaskakuje w przypadku drukarki, to fakt, że pojedyncze urządzenie było w stanie odtworzyć wszystkie te utwory wyłącznie po otrzymaniu odpowiednich poleceń. W przypadku grających dysków mieliśmy do czynienia z wieloma połączonymi ze sobą jednostkami, które w efekcie utworzyły zupełnie nowy „instrument”. Tu wszystkie dźwięki wydobywają się z jednej drukarki, ujawniając jej ukryty potencjał.

Survivor – Eye of the Tiger

Musimy przyznać, że kilkukrotnie zdarzyło nam się odtańczyć Macarenę od czasów, gdy podbijała stacje radiowe na całym świecie. Jednak teraz, gdy znajome dźwięki dochodzą spod obudowy tuningowanej drukarki rodem z minionej epoki, skutki mogą być opłakane – część z nas już próbuje przypomnieć sobie stare kroki.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Makerzy

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story