STEM

Opaska „wszystkomająca”

Próba nadążenia za technologią przypomina nieco próbę dogonienia Usaina Bolta. To nie jest trudne – to niemożliwe. Oczywiście wspaniale jest żyć w czasach nieustannych innowacji, ale trzeba pogodzić się z tym, że nigdy nie będziemy z nimi na bieżąco.

Kiedy tylko wydaje się, że zaczynasz nadążać, rozwój technologiczny nagle nabiera ogromnego tempa i rusza w zupełnie nowym kierunku.

W pogoni za najnowszą technologią rezygnujemy ze smartfonów, porzucamy tablety i zapominamy o zegarkach. Tutaj właśnie pojawia się BLOCKS.  To system modułowy: wystarczy, kierując się preferowanymi funkcjami i wyglądem, wybrać poszczególne „bloki” – czyli wyspecjalizowane w jakimś zadaniu segmenty – i połączyć je, tworząc własną opaskę. Każdy blok to moduł sprzętowy – na przykład ekran, czujnik lub bateria. Jeśli potrzebujesz czegoś innego, nie musisz kupować nowego zestawu. Wystarczy, że uzupełnisz go o nowy, wyspecjalizowany blok, aby odpowiadał Twoim potrzebom i stylowi życia.

Urządzenie zaspokajające wszystkie potrzeby

Jeśli na przykład planujesz intensywne treningi, możesz wybrać blok z miernikiem pracy serca, monitorem aktywności rejestrującym ruch oraz liczbę spalonych kalorii, z prostym ekranem LED do wyświetlania informacji. Jeśli wybierasz się na wyprawę, przyda Ci się blok GPS ułatwiający nawigację, energooszczędny wyświetlacz z e-atramentem oraz duży ekran dotykowy ułatwiający obsługę i odczytywanie powiadomień w terenie. Możesz też wybrać oba te bloki i połączyć je. Po dołączeniu do nich bloku mikrofonu możesz nagrywać wiadomości głosowe na siłowni lub na szczycie góry. Wszystkie moduły można obsługiwać za pomocą gestów.

BLOCKS to dzieło trójki przyjaciół ze słynnej na całym świecie publicznej uczelni zajmującej się badaniami naukowymi – Imperial College London. Informatyk Serge Vasylechko, inżynier ds. mechaniki Omer Al Fakir i grafik Hakeem Javaid na początku chcieli utworzyć własny inteligentny zegarek, ale szybko podnieśli sobie poprzeczkę.

Hakeem (20 lat), który ostatnio zrezygnował z dalszej nauki, aby w pełnym wymiarze skupić się na pracy nad projektem, wyjaśnia: – Na początku chcieliśmy stworzyć inteligentny zegarek, ale nie mogliśmy zdecydować się na funkcje, które należy uwzględnić, więc zaczęliśmy myśleć o rozwiązaniu modułowym. Widzieliśmy już telefony modułowe, ale chcieliśmy pójść krok dalej. Każdy blok jest inny – można wybrać, co dokładnie ma mierzyć, rejestrować lub pokazywać. Wystarczy połączyć go z innymi blokami, aby utworzyć opaskę na nadgarstek lub urządzenie do zamocowania przy innej części ciała.

Stwórz własne urządzenie doskonałe

– Wiemy, że na rynku są już inteligentne zegarki i monitory aktywności. Naszym celem nie jest stworzenie uniwersalnego urządzenia doskonałego, tylko udostępnienie ludziom środków umożliwiających im stworzenie własnego urządzenia, idealnego dla nich. Dlatego też nasze motto brzmi: „Twoje urządzenie. Po Twojemu”. Uruchomiliśmy sklep z blokami, w którym można wybrać moduły o odpowiednich funkcjach i wyglądzie – wystarczy pobrać aplikację i gotowe.

– Zależy nam na zainteresowaniu firm i coraz więcej firm się do nas zgłasza. Na przykład firma Barclays właśnie utworzyła blok do płatności bezdotykowych, który powinien cieszyć się dużym powodzeniem.

Bloki są wykonane z materiału hybrydowego: dolna część pokryta jest gumą, a górna może być zrobiona z metalu, gumy lub drewna (do wyboru). Można też wybrać różne kolory. To połączenie mody i funkcjonalności – urządzenie robi to, co chcesz, i wygląda tak, jak chcesz.

Twórcy mają nadzieję, że produkt będzie gotowy do sprzedaży do października 2015 r.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.chooseblocks.com.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story