Mania ruchu makerów

Make It Wearable – Inteligentne kombinezony robocze

Alexandros Christopoulos opracował rozwiązanie, które określa mianem „żywego systemu śledzenia GPS”. Dzięki wykorzystaniu technologii sensorycznych używanych do nawiązywania połączeń pomiędzy pracownikami, rozwiązanie to może całkowicie odmienić sposób pracy systemów zabezpieczeń i komunikacji na placach budów, w rafineriach, kopalniach i na lotniskach całego świata.

EWU 2

 

W swojej pracy Christopoulos nieustannie ma do czynienia z wieloma potencjalnie niebezpiecznymi środowiskami. Z tego powodu zaczął rozważać możliwości, jakie oferują nam nowoczesne technologie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

– Pracownicy przebywający na budowach i w rafineriach muszą być dziś wyposażeni w wiele urządzeń mających zapewnić im bezpieczeństwo i wzajemną komunikację – wyjaśnia. – Przykładowo: pracownicy rafinerii noszą ze sobą przenośne mierniki stężenia siarkowodoru, przytwierdzone zwykle do pasów na narzędzia i znacznie obniżające komfort pracy. Widząc podobne rozwiązania w wielu zakładach, zaczęliśmy się zastanawiać, czy istnieje lepszy sposób na osiągnięcie pożądanego celu. Wtedy właśnie wpadliśmy na pomysł rozwiązania o nazwie Electric Work Uniform [Zasilany elektrycznie kombinezon roboczy – dop. tłum.].

EWU 5

 

Wykrywanie gazów lub materiałów wybuchowych

– Pomysł sam w sobie jest prosty – kontynuuje Christopoulos. – Łącząc wszystkich pracowników za pomocą niewielkich czujników wbudowanych w kombinezony robocze, możemy stworzyć kompleksowy system wczesnego ostrzegania lub urządzenie ewakuacyjne wykorzystujące technologię GPS. Czujniki te, w formie miniaturowych płytek obwodów drukowanych wszytych w odzież roboczą lub umieszczonych w jej wewnętrznych warstwach, pozwoliłyby na wykrywanie niebezpiecznych gazów lub materiałów wybuchowych i kierowanie pracowników do najbliższych bezpiecznych wyjść z zagrożonego miejsca.

EWU 3

 

Technologia ta pozwala na precyzyjne i wczesne wykrywanie zagrożeń, umożliwiając jednocześnie sprawne przeprowadzenie ewakuacji za pomocą wibracji odzieży, wskazującej właściwą drogę ucieczki.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

 

Jak na ironię, miłośnik nowoczesnych technologii oraz uczestnik stypendium MBA w dziedzinie innowacji i przedsiębiorczości Ateńskiego Uniwersytetu Ekonomii i Biznesu (AUEB) chce przesunąć technologię na drugi plan. – Ważne jest, aby usunąć nowoczesne rozwiązania z naszego pola widzenia – wyjaśnia. – Opracowanie niewidocznych gołym okiem rozwiązań pozwoli pracownikom na całym świecie skupić się na swoich zadaniach. Nie będą już zmuszeni dźwigać ciężkiego i niewygodnego wyposażenia, które jest dziś nieodzownym elementem pracy na wielu stanowiskach. Do tego też sprowadza się prawdziwa potęga technologii. Ma ona bowiem za zadanie uwolnić nas od naszych problemów i umożliwić nam wykonywanie wielu innych czynności.

EWU 1

Alexandros jest współzałożycielem firmy Human Electric – start-upu specjalizującego się w opracowywaniu niewidocznych rozwiązań, mających na celu ułatwianie życia użytkownikom.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat konkursu „Make It Wearable” Intela? Kliknij tutaj!

http://youtu.be/iwSpn7H7vKg

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Makerzy

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story