Pościg za wydajnością

Małe jest piękne. I przydatne

Writer

Intel SFF

Przyzwyczajenie bywa zwodnicze. Trwanie przy starych nawykach i przekonaniach, mimo że w świecie dzisiejszych technologii są już tak naprawdę trudnymi do usprawiedliwienia anachronizmami, może nas dużo kosztować. I to dosłownie, w przeliczeniu na złotówki.

Zanim wydasz pieniądze, dobrze się zastanów, do czego ten nowy, tradycyjny komputer Ci się przyda. A nawet więcej: zastanów się, czego tak naprawdę oczekujesz – bo być może twoim oczekiwaniom może sprostać tylko zupełnie inne urządzenie. W dodatku tańsze.

Rozważmy dwa warianty:

 

Komputer do pracy

Załóżmy, że masz firmę. Obecne komputery są przestarzałe, musisz je wymienić na nowe. No więc zakładasz odruchowo, że skoro stare monitory wciąż działają bez zarzutu, to tylko wymienisz te pudełka pod biurkami – lub na nich – na nowe, z lepszymi podzespołami.

Mamy dla Ciebie lepszą propozycję. Zapomnij o tych blaszanych skrzynkach, które albo zajmują miejsce na blacie, albo pod nogami. Dziś są już w sprzedaży komputery nieporównywalnie mniejsze, a przy tym o wiele bardziej wydajne niż stacje robocze sprzed paru lat. Intel NUC jest tak mały, że zmieści się na dłoni, możesz go nawet przymocować do tylnej ścianki monitora, by nie rzucał się w oczy (w zestawie jest specjalny element montażowy) – i gwarantujemy, że ze swoich zadań wywiąże się bezbłędnie. Czy wiesz, że w tak maleńkiej obudowie może się skrywać nawet potężny Intel Core i7?

DSC_2373

Intel NUC płynnie obsłuży wszystkie najnowsze programy biurowe, także te najbardziej obciążające podzespoły, służące do przygotowywania graficznych prezentacji. Będzie działał stabilnie i niezawodnie pod dużym obciążeniem. A przy tym ma zalety, którymi wygrywa z tradycyjnym komputerem, który być może planowałeś nabyć:

– nie zajmuje miejsca,
– jest bardzo cichy,
– niski pobór energii gwarantuje niższe opłaty za prąd,
– prawie na pewno jest tańszy niż tradycyjny komputer stacjonarny o podobnych możliwościach.

Powyższe atuty są tak istotne, że mogą przeważyć o wymianie sprzętu nawet w sytuacji, gdy dotychczasowy komputer jeszcze jakoś sobie daje radę. Przykładowo, pobierający przeciętnie 10 W nowy Intel NUC zużywa około 6,5 raza mniej prądu niż czteroletni komputer desktopowy. W skali roku to czyni istotną różnicę.

W pracy może też świetnie się sprawdzić Intel Compute Stick – komputer tak mały, że można go omyłkowo wziąć za dużego pendrive’a. Ten kieszonkowy komputer podłącza się do monitora lub telewizora przez HDMI – i to wystarczy, by zamienić ów monitor lub telewizor w komputer. Do obsługi wystarczy bezprzewodowa klawiatura, a nawet smartfon.

Pomyśl, jakie to daje możliwości. Gdziekolwiek jesteś, możesz dosłownie przejąć kontrolę nad dowolnym wyświetlaczem, w kilka sekund zamieniając go w swój osobisty komputer, z zapisanymi twoimi ustawieniami i z twoimi danymi. W hotelu, w innym oddziale przedsiębiorstwa lub w obcej firmie, by przedstawić zebranym przygotowaną prezentację – uruchomioną w sali konferencyjnej na cudzym telewizorze, ale na własnym komputerze, który na koniec po prostu schowasz do kieszeni. Voilà !

DSC_2400

 

Komputer do domu

Także we własnych czterech ścianach taki mikroskopijny komputer okazuje się świetnym rozwiązaniem. Intel NUC to nie tylko fajny pierwszy komputer dla dziecka lub dla lepszej połowy, która ceni elegancję, za to nie cierpi zwisających z biurka kabli.

To także fajny komputer dla Ciebie.

Czy naprawdę wymagasz dziś od peceta hiperwydajności? Jeśli tak – super, znajdziesz coś dla siebie w ofercie mocarnych desktopów. Ale być może po prostu wolisz przeglądać strony w sieci, obejrzeć jakiś film online, zagrać z kumplami w „Counter-Strike’a” lub nawet w którąś z bardziej wymagających gier, choć niekoniecznie tych wymagających „naj”… Do tego wszystkiego Intel NUC nadaje się doskonale.

A jeśli przy tym nie masz zbyt wiele powierzchni życiowej lub często zmieniasz miejsce zamieszkania, małe wymiary i waga tego malucha okażą się decydującymi argumentami za właśnie takim wyborem.

Intel NUC może się też świetnie sprawdzić jako drugi komputer, kupiony specjalnie z myślą o stałej współpracy z telewizorem. Pozwoli komfortowo przeglądać na dużym ekranie internet (nawet najdroższe telewizory wciąż fatalnie sobie z tym radzą bez pomocy komputera), oglądać filmy z YouTube’a, seriale i filmy z sieciowych serwisów VOD.

Miłośnicy kina domowego lub słuchania muzyki przez podłączony do telewizora sprzęt nagłaśniający w konfiguracji wielokanałowej docenią Intel NUC jako archiwum plików dźwiękowych, a także muzycznych nagrań wideo, na przykład koncertów. W Intel NUC można też zapisywać pobrane z internetu filmy, aby mieć gwarancję, że podczas oglądania będą odtwarzane płynnie, bez problemów związanych z jakością transmisji.

Także Intel Compute Stick może się przydać w domu. Teoretycznie pozwala na strumieniowanie gier uruchomionych na potężniejszej maszynie, by móc na przykład kontynuować zabawę na tablecie w sypialni. Gdy rodzinka przejmie abordażem większy ekran w salonie, bo akurat leci serial o jakiejś tureckiej księżniczce, Intel Compute Stick może w ten sposób uratować nam dzień.

 

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O:

rcf-nuc-cut
Intel NUC

– Wysoka wydajność (procesory do Intel Core i7) przy miniaturowym rozmiarze (11×11 cm)
– Możliwość konfiguracji (rodzaj i pojemność pamięci RAM, dysk twardy)
– Bardzo cichy – praktycznie niesłyszalny
– Pełen zestaw portów, w tym najnowszych interfejsów USB 3.0, Display Port i HDMI
– Wymienne górne elementy obudowy – można np. zainstalować panel ładowania bezprzewodowego
– W komplecie wieszak VESA do montażu za monitorem/telewizorem
– Dostępna wersja z Intel vPro (zdalne zarządzanie sprzętem)

 

intel-compute-stick-dimension-large

Intel Compute Stick

– Pełnowartościowy komputer wielkości pendrive’a
– Dwie wersje do wyboru: z Windows 8.1 i Linuksem
– Możliwość rozszerzenia pamięci dzięki kartom microSD (do 128 GB), dwa porty USB
– Bardzo cichy
– Ekstremalnie niski pobór energii (ok. 2W)

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story