Nauka

Wyścig projektantów kapsuł Hyperloop

Kapsuły w Hyperloop – nowym rodzaju transportu według pomysłu Elona Muska – będą osiągały prędkość nawet 1200 km/h, co teoretycznie pozwoliłoby odbyć podróż między Gdańskiem a Krakowem w niespełna pół godziny. Kto je zaprojektuje? Obecnie w wyścigu prowadzi zespół konstruktorów słynnej uczelni technicznej MIT.

Jesteśmy urodzonymi marzycielami. Im większe marzenia, tym lepsze! Tak naprawdę w czasach wynalazków, w jakich żyjemy, wszystko wydaje się możliwe – drukowanie trójwymiarowych domów, tłumaczenie w czasie rzeczywistym, wioski na Księżycu, a nawet drapacze chmur wysokie na ponad kilometr.

Oczywiście nie każde marzenie można dziś zrealizować. Kiedy więc Elon Musk ujawnił swój projekt nowego typu pociągu – Hyperloop – w 2013 roku, wiele osób myślało, że trafi on na listę projektów „kiedyś/może” obok kosmicznych wind, lokajów robotów i latających samochodów. Zwłaszcza że Musk i SpaceX wcale nie planują go zbudować.

Koncepcja Hyperloop opiera się po części na poduszce magnetycznej, cymbergaju i armacie. Zgodnie z oryginalną dokumentacją Hyperloop Alpha składa się z „rury niskiego ciśnienia z kapsułami, które poruszają się… na poduszkach powietrznych i są unoszone siłami aerodynamicznymi. Kapsuły przyspieszają za sprawą magnetycznych silników umieszczonych w różnych punktach rury niskiego ciśnienia. W każdej kapsule znajduje się wirnik”.

Kapsuły byłyby dosłownie „wystrzeliwane” od stacji do stacji z prędkością sięgającą 1200 km/h, a podróż z Gdańska do Krakowa trwałaby niespełna pół godziny.

hyperloop_alpha-066

To brzmi jak science fiction. Jednak Musk wcale nie żartował. Podszedł do projektu wystarczająco poważnie, aby udostępnić koncepcję, zachęcić prywatne firmy do jej rozpracowania i namówić uniwersytet A&M w Teksasie do organizacji weekendowego „Konkursu na projekt kapsuły SpaceX Hyperloop”, który zgromadził 124 zespoły studentów reprezentujących 27 stanów USA i 20 krajów.

Kilka zespołów, między innymi z Imperial College w Londynie, MIT, Stanford i Delft University of Technology (Holandia), zostało wybranych przez SpaceX do zaprezentowania swoich pomysłów na przyszłe kapsuły Hyperloop. Zwycięzcy będą mogli zbudować i przetestować swoje prototypy na torze testowym Hyperloop o długości 1,6 km w skali 1:2, który powstanie obok siedziby firmy SpaceX w Hawthorne w Kalifornii.

MIT (Massachusetts Institute of Technology) zdobył najwyższą nagrodę podczas Design Weekend, prezentując: „model elektrodynamicznego zawieszenia, które opiera się na potężnych magnesach umieszczonych nad płytą przewodzącą, którą w tym przypadku jest aluminiowy tor budowany przez SpaceX”. Magnesy unoszą ważącą 250 kg kapsułę testową, umożliwiając jej osiągnięcie prędkości 110 metrów na sekundę.

Ostatni etap konkursu Hyperloop odbędzie się latem 2016 r.

Hyperloop to tylko jeden z licznych futurystycznych projektów transportowych, które mogą zmienić sposób podróżowania w nadchodzących latach. Wśród innych warto wymienić latające samochody, takie jak AeroMobil Flying Roadster 3.0; ścigacze – drony, jak MA Hover Bike; odrzutowe plecaki i autonomiczne Tesle. Niektóre z tych marzeń już dziś są rzeczywistością – Dean Evans (@evansdp)

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Nauka

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story