Granice nowoczesnych możliwości

Moda + hi-tech = łaaał!

Kiedy myślimy o urządzeniach do noszenia, zwykle przychodzą nam do głowy opaski fitness, takie jak Jawbone UP3, i inteligentne zegarki, jak na przykład Basis Peak. Jednak w tej kategorii można znaleźć także odważne i eksperymentalne gadżety — inteligentne pierścionki Bluetooth i przywieszki do śledzenia aktywności, okulary w stylu Google Glass i słuchawki do monitorowania serca.

To dopiero początek rewolucji

Niektóre z tych urządzeń są naprawdę dobre, ale tak naprawdę stanowią dopiero początek rewolucji w dziedzinie technologii, którą można nosić. Osiągnęliśmy punkt zwrotny na rynku urządzeń do noszenia. Firmy technologiczne próbują nadążać za modą. Z drugiej strony, niektórzy projektanci mody zaczynają stosować technologię w futurystycznych „inteligentnych ubraniach”.

– Technologie do noszenia nie bez powodu zyskują coraz większe zainteresowanie – mówi Matt Drinkwater, dyrektor Fashion Innovation Agency na uczelni London College of Fashion. – Zaangażowanie świata mody w tej dziedzinie będzie niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Niedawno czytałem badanie, według którego nawet co trzecia osoba uważa, że urządzenia do noszenia wyglądają absurdalnie. Oznacza to, że mamy przed sobą jeszcze długą drogę.

CuteCircuit K-Dress
Sukienka CuteCircuit K-Dress stanowi subtelne połączenie wyrafinowanej mody i zaawansowanej technologii — jedwabnego szyfonu, tafty i setek wbudowanych diod LED.

– Dzięki premierze zegarka Apple Watch w dużym stopniu udało się rozwiązać ten problem – dodaje Drinkwater. – To wydarzenie miało ogromne znaczenie dla przyszłości urządzeń do noszenia. Wszyscy wiemy, że owe urządzenia znajdują się na bardzo wczesnym etapie, ale stoimy u progu rewolucji. Marki, projektanci, sprzedawcy, programiści i inżynierowie mają ogromne możliwości, a cały świat patrzy w napięciu, czy uda się je wykorzystać.

Czas ekscytujących eksperymentów

Innowatorzy eksperymentują z formą tych urządzeń i ich funkcjonalnością, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć kilka intrygujących projektów. Na przykład kosztująca 2500 funtów sukienka K-Dress firmy CuteCircuit została wykonana z ręcznie plisowanego szyfonu, w którym umieszczono setki miniaturowych diod LED. Z kolei firma feetz.com ma nadzieję zmienić branże obuwniczą, oferując wydrukowane trójwymiarowo buty dopasowane do stóp klientów.

Nie można też zapomnieć o sukience Spider Dress

Ta sukienka powstała w wyniku współpracy projektantki Anouk Wipprecht, pionierki w dziedzinie „modnej technologii”, oraz Philipa H. Wilcka z firmy Studio Palermo i działu New Devices Group firmy Intel. Sukienka Spider Dress ma sześć animatronicznych odnóży, wyginających się automatycznie w zależności od bliskości innych osób.

– Kiedy zbliżasz się w agresywnym tempie, system reaguje w trybie ataku terytorialnego – mówi Wipprecht o sukience, która wykorzystuje moduł Intel Edison i została zainspirowana grą wideo. – Jednak gdy podchodzisz do sukienki w ostrożniejszy, przyjaźniejszy, symbiotyczny sposób, sukienka zaprasza cię do zbliżenia, tak jakby chciała zatańczyć z tobą.

Ta holenderska projektantka jest dobrze znana z tworzenia odważnych kombinacji wyrafinowanej mody i zaawansowanej technologii. Sławę przyniosły jej sukienka Synapse do monitorowania fal mózgowych, dymiąca sukienka Smoke Dress i drukowane kostiumy 3D dla cyrku Cirque du Soleil.

– Często można natknąć się na modę elektroniczną, która tylko wydaje dziwne odgłosy i miga – mówi Wipprecht. – Chciałabym tworzyć konstrukty sztucznej inteligencji, które żyją z nami, na granicy ekstremum, w nadziei na znalezienie nowych sposobów interakcji ze światem.

Sukienka Synapse autorstwa Anouk Wipprecht
Oparta na module Intel Edison, wydrukowana na drukarce trójwymiarowej sukienka Synapse Anouk Wipprecht wyświetla wzorce świetlne w zależności od nastroju osoby, która ją nosi.
Sukienka Tinkerbell autorstwa Richarda Nicolla i Studio XO
Projektant Richard Nicoll stworzył tę wykorzystującą światłowody sukienkę Tinkerbell we współpracy z londyńską firmą specjalizującą się w modzie Studio XO. Autor: Fashion Innovation Agency.

– Sukienka Spider Dress wzbudziła ogromne zainteresowanie, a opinie na jej temat będą zawsze podzielone – uważa Matt Drinkwater. Choć przyznaje, że był pod ogromnym wrażeniem dzieła Wipprecht, jest przekonany, że przyszła moda elektroniczna będzie w znacznie mniejszym stopniu rzucała się w oczy.

– Przyjrzymy się sukience Tinkerbell autorstwa Richarda Nicolla i Studio XO, przy której pracowałem – mówi Drinkwater. – Pokazuje ona branży mody, jak można wykorzystać technologię w celu stworzenia czegoś naprawdę pięknego.

Zapakować czy drukujemy?

Istnieją dwa podstawowe podejścia do technologii w branży mody. Po pierwsze, urządzenia są umieszczane w odzieży — diody LED, panele słoneczne (do ładowania telefonu komórkowego), czujniki, monitory aktywności i przyciski Bluetooth (np. wszyte w rękaw, pozwalające sterować odtwarzaniem muzyki).

Firmy takie jak OMsignal i Hexoskin już teraz tworzą materiały wykorzystujące technologię komputerową. Po co nosić opaskę fitness, skoro wystarczy założyć inteligentną koszulę, która może monitorować aktywność/kondycję i przesyłać bezprzewodowo dane do powiązanej aplikacji?

Biometryczna odzież inteligentna OMsignal
Biometryczna odzież inteligentna OMsignal sprawia, że czujniki w koszuli mogą monitorować tętno i oddech, mierzyć aktywność i zliczać spalone kalorie.

Drugim podejściem jest użycie technologii do produkowania odzieży. Dostępność drukarek i kamer 3D (takich jak system RealSense firmy Intel) umożliwia samodzielne wykonywanie pomiarów cyfrowych i skanowanie, przez co sklepy będą mogły oferować ubrania dostosowane i spersonalizowane dla każdego klienta.

Także ta koncepcja nie jest aż tak futurystyczna, jak mogłoby się wydawać.

– Jesienią ubiegłego roku firma United Nude zaoferowała czasowo możliwość drukowania trójwymiarowego w sklepie – pisze Marley Kaplan w artykule 3D Printed Clothing Moves from Novelty to Mainstream Fashion (Trójwymiarowy druk odzieży trafia do świata mody). – Firmy 3D i United Nude utworzyły wspólnie but Float. W jego powstawaniu bierze udział klient, który korzysta z interaktywnego ekranu dotykowego podłączonego do czterech drukarek Cube 3D.

Wydrukowany trójwymiarowo but Float firmy United Nude
Firma United Nude stworzyła but Float, który można dopasować, spersonalizować i wydrukować trójwymiarowo w sklepie.

Jaka przyszłość czeka technologię w branży mody? Czy wybiegi dla modelek będą pełne krzykliwych sukienek z diodami LED, a technologia druku trójwymiarowego i przędza przewodząca zdefiniują nową erę modnych urządzeń do noszenia?

– Oba te trendy mają przyszłość – mówi Matt Drinkwater. – Pracujemy nad projektami wykorzystującymi inteligentne materiały. Będą to ubrania z osadzoną, a raczej wszytą technologią, zupełnie niewidoczną. Klienci w pewnym momencie zaczną oczekiwać znacznie więcej od swoich ubrań, a kiedy to się stanie, przestaniemy mówić o urządzeniach do noszenia. Obecność technologii w odzieży stanie się normą.

Zgadza się z tym Anouk Wipprecht. – Rola technologii w naszym społeczeństwie — polegająca na zadowalaniu nas — stanie się bardziej intymna. W miarę jak technologia zacznie zbliżać się coraz bardziej do skóry, będziemy musieli przemyśleć i odtworzyć na nowo nasze z nią relacje.

Nie możemy się doczekać, co Anouk Wipprecht wymyśli następnym razem. — Dean Evans (@evansdp)

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Moda

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story