Podróże

Moda z nutką technologii

Writer

Redakcja Intel iQ: Jest Pan jednym z najwyżej cenionych polskich projektantów. Ubierają się u Pana między innymi Anja Rubik, Kinga Rusin, Alicja Bachleda-Curuś, jak i Tomasz Stańko, Piotr Adamczyk czy Michał Żebrowski. Kiedy Pan zrozumiał, że chce poświęcić się modzie? Czy był to impuls, czy dojrzewał Pan do tego latami?

Łukasz Jemioł: Przygodę z projektowaniem zacząłem jeszcze w dzieciństwie, choć na małą skalę. Wtedy głównie ograniczałem się artystycznie do „poprawiania” ubrań mojej starszej siostry, co często kończyło się awanturami. [red. śmiech] W liceum wiedziałem już, że chciałbym zająć się modą zawodowo i wybrałem studia na łódzkiej ASP. W 2005 roku wziąłem udział w konkursie dla projektantów Złota Nitka. To była dobra decyzja, dzięki wygranej zdobyłem pieniądze na przygotowanie pierwszej kolekcji. Później wydarzenia potoczyły się lawinowo. Z perspektywy czasu jestem przekonany, że to był bardzo przemyślany krok, absolutnie nie ma mowy o przypadku czy działaniu pod wpływem impulsu. Obecnie co roku prezentuję dwie linie: Basic i Premium. W sierpniu swoją premierę miała także kolekcja Łukasz Jemioł Kids. W związku z rozwojem firmy są już kolejne plany, które mam nadzieję będą realizowane zgodnie z założeniami jeszcze w ciągu następnej dekady.

80_press_+üukaszJemio+éSS15_011214_FilipOkopny_Maly

Zdobył Pan wiele prestiżowych nagród, między innymi w takich konkursach, jak wspomniana Złota Nitka, Oskary Fashion de Lux Prêt-à-porter, Moda Folk. Czy tym, co Pana wyróżnia w oczach jury, jest osobny styl, czy może o uznaniu decydują inne walory pańskich projektów?

Ubrania z metką Łukasz Jemioł to kompromis sportowej elegancji i miejskiego luzu. Basic jest codzienny, niezobowiązujący, fani marki wybierają głównie koszulki, jeansy, kurtki – Basic to szafa osoby pewnej siebie, świadomej modowo, która ceni sobie dobry wygląd, a przy tym komfort noszenia. Premium to z kolei historia opowiedziana najwyższej jakości materiałami, niecodziennymi, odważnymi połączeniami. Dotychczas kolekcja Premium była tworzona dla dojrzałych, eleganckich kobiet. Na najbliższym pokazie niespodzianką będzie pierwsza propozycja Premium także dla panów. Tkaniny do kolekcji zostały sprowadzone z Włoch, Hiszpanii oraz Indii, natomiast inspiracje do tworzenia kolekcji od zawsze czerpię z otaczającego świata, szczególnie za sprawą licznych podróży. Zdecydowanie nie zaliczam się do grona osób, które biernie obserwują rozwój wypadków, zawsze biorę sprawy w swoje ręce i nie marnuję przydarzających się okazji.

hi_FWP-DA-Lukasz-Jemiol-Basic_0385

Pańskie projekty często inspirowane są różnymi obliczami współczesnej kultury. Przykładowo, ostatnia, wiosenno-letnia kolekcja Premium 2015 nawiązuje do stylu artystycznej bohemy i renesansu estetyki hippisowskiej, a kolekcja Basic – co sugeruje już nazwa FORCES – do stylistyki militarnej. Czy inspiracją bywają dla Pana także nowoczesne technologie, odgrywające przecież coraz ważniejszą rolę w naszym życiu?

Tak, to jest właśnie kolejne modowe wyzwanie w tym roku z okazji 10-lecia. Właściwie ciągle jestem w pracy, zawsze w biegu, między butikami i kolejnymi spotkaniami. Moje podstawowe narzędzia pracy to ołówek, kartka i komputer. Projekty ze szkicownika są przenoszone do programu komputerowego, później trafiają do produkcji. Z okazji 10-lecia połączyliśmy siły z firmą DELL, a efektem tej współpracy są dwa wzory gustownej, eleganckiej torebki, która w nieoczywisty sposób pełni jednocześnie funkcję etui na urządzenie 2w1 XPS 13 DELL.  Podobne urządzenie 2w1 firmy DELL, model Inspiron 13 towarzyszy mi w podróżach i pracy, stąd inspiracja do opakowania 2w1 w skórzaną torbę najwyższej jakości, zaspokajającą oczekiwania właśnie takich zapracowanych osób, ceniących sobie jakość i estetykę rzeczy. Torebka powstała głównie z myślą o kobietach, ponieważ to dla nich w większości projektuję. Kobiety, które spotykam w pracy, redakcjach, butiku są dla mnie inspiracją.

Dobrą wiadomość mam także dla panów, którzy na pewno docenią etui na laptopa – można je łatwo przypiąć i odpiąć od torebki. Nowoczesne technologie i funkcjonalne rozwiązania, aby ułatwiać codzienną pracę, są mi zdecydowanie bliskie! Nareszcie technologia, którą wykorzystuję na co dzień, łączy się także z modą.

 

Jaką rolę odgrywają urządzenia hi-tech w Pańskim życiu?

Żyję dynamicznie, a hi-tech ułatwia i skraca czas prawie wszystkich wykonywanych zadań. Ściśle współpracuję z mediami, korzystam z technologii słuchając muzyki, oglądając filmy, projektując, na sesjach zdjęciowych…  Chyba nikt z nas nie jest w pełni świadomy jak dużą część naszego życia wypełnia technologia. Dopiero gdyby zniknęły sieci Wi-Fi, telefony, laboratoria, nowoczesny sprzęt medyczny i wszelkie przedmioty wykorzystujące nowoczesną technologię, moglibyśmy poczuć, jak bardzo świat zatonął w hi-tech. Sam nie zdaję sobie sprawy, że hi-tech jest w moim życiu na każdym kroku. Nie mam nic przeciwko, ponieważ cenię komfort życia i nie bronię się przed tym.

https://www.youtube.com/watch?v=LIfAbrqa48w?rel=0&showinfo=0

Jak wykorzystuje Pan urządzenie 2w1 firmy Dell,  Inspiron 13 z serii 7000, w pracy zawodowej?

Przede wszystkim towarzyszy mi cały czas w pracy. Inspiron ma tę zaletę, że może pełnić funkcję zarówno laptopa, jak i tabletu. To jest rozwiązanie, które pokochały moje klientki. W elegancki i prosty sposób wyświetlam na tablecie zdjęcia kolekcji, packshoty, rysuję projekty ubrań, jeśli są to inne zamówienia, na przykład suknia wieczorowa lub ślubna. Kreacja, o której rozmawiamy, jest od razu przenoszona do programu i możemy ją dowolnie modyfikować, obejrzeć w formie 3D.  Dotykowy ekran jest funkcjonalny, a w związku z tym, że jest także ładny, doskonale pasuje do modowego wnętrza butiku. Klientki doceniają nowoczesną technologię, z której mogą skorzystać na zakupach.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czy to urządzenie, ze względu na swą uniwersalność, zapewnia Panu jakieś szczególne, unikalne korzyści? Dlaczego wybrał Pan właśnie 2w1, a nie tradycyjny komputer lub tablet?

Najważniejszą ideą, która przyświeca kolekcji Basic, jest „modna wygoda”. Podobnie jest w życiu – przedmioty, którymi się otaczam, muszą być ładne i proste w użyciu. Komfort odgrywa dla mnie ważną rolę. Lubię otaczać się rzeczami funkcjonalnymi i zawsze podążam za najnowszymi trendami. Połączenie tabletu z laptopem jest świetnym rozwiązaniem w pracy projektanta. Dlaczego? Laptop doskonale spisuje się, kiedy pracuję przy biurku, ale w warunkach sesji zdjęciowej lub pokazu, gdzie sprzęt potrzebny jest na backstage’u, korzystam z Inspirona-tabletu. 2w1 firmy DELL to urządzenie, które za mną nadąża.

 

Czy w czasie wolnym Inspiron 13 jest równie przydatny?

W czasie wolnym staram się jednak odciąć od technologii. Nie oglądam telewizji, rzadziej sprawdzam telefon i otwieram komputer. Forma spędzania wolnego czasu, do jakiej wykorzystuję Inspirona, to oglądanie pokazów mody ulubionych marek. Duży ekran zapewnia wysoką jakość. Inna historia to podróże, których odbywam od kilku do kilkunastu w ciągu roku – tu laptop jest niezbędny, aby wyszukać ciekawe miejsca w okolicy. Inspironem zachwyciły się już moja mama i siostra, najpewniej w najbliższym czasie kolejne sztuki trafią do naszego domu.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Moda

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story