Innowacje techniczne

25 tys. GB na dysku wielkości monety

Hans-Martin Durst Autor, Hemd & Hoodie

Dzięki schłodzeniu cząsteczek do -213°C badacze stworzyli prototyp molekularnego dysku twardego, który zrewolucjonizuje przechowywanie danych.

Zapotrzebowanie na pamięć masową gwałtownie rośnie za sprawą usług w chmurze i wyszukiwarek. Tradycyjna technologia przechowywania danych już nie wystarcza. Naukowcy z University of Manchester wykonali decydujący krok w stronę rozwoju molekularnego dysku twardego. Koduje on ogromne ilości danych, wykorzystując pojedyncze cząstki. Ma wielkość monety i może pomieścić 25 tysięcy GB. Tak maleńki nośnik zmieści na przykład około 5300 filmów.

Podstawą do stworzenia molekularnego dysku twardego było umożliwienie cząstkom utrzymania ładunku magnetycznego. Dyski twarde przechowują dane dzięki polaryzacji cząstek magnetycznych w jednym z dwóch kierunków, co przekłada się na cyfrowe zera i jedynki. W przeciwieństwie do cząsteczek w tradycyjnych nośnikach danych tracą one polaryzację po usunięciu pola magnetycznego. Aby osiągnąć wymaganą stabilność, badacze musieli schłodzić je do -213°C.

 

Molekularne dyski twarde powstały dzięki procesowi chłodzenia

To olbrzymi krok naprzód w porównaniu z poprzednimi próbami. Jak dotąd działało tylko chłodzenie do -259°C. Jednak takie dyski byłyby niepraktyczne – obniżenie temperatury do tego poziomu wymaga kosztownego chłodzenia ciekłym helem. Jednak wykorzystanie ciekłego azotu, który jest znacznie bardziej opłacalny, pozwala uzyskać temperaturę -196°C. Naukowcy są pewni, że osiągną ten pułap w ciągu kilku lat.

Chłodzenie ciekłym azotem uczyniłoby molekularne dyski twarde ekonomicznie opłacalnymi.
Chłodzenie ciekłym azotem uczyniłoby molekularne dyski twarde ekonomicznie opłacalnymi.

Dzięki temu molekularne dyski twarde weszłyby do użytku w centrach przetwarzania danych, które mogłyby przechowywać coraz więcej informacji. Sama firma Google wykorzystuje około 37,5 miliona serwerów. Analiza wykazała, że odpowiadają one za blisko 2 procent światowej emisji CO2. Technologia molekularna jest znacznie wydajniejsza energetycznie od obecnych dysków twardych – wykorzystanie jej nie tylko rozwiązałoby kwestię przestrzeni dyskowej, ale również uczyniłoby centra przetwarzania danych przyjaźniejszymi dla środowiska.

Zdjęcie główne: Flickr – Surreal Name Given (CC BY 2.0) – (montaż)

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne Nauka

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story