Internet przedmiotów: inteligentna planeta połączona w jedną sieć

MWC 2017: Powrót Blackberry i „Węża”, 5G coraz bliżej

Dean Evans Technology Writer Twitter

Czas na nowy telefon? Na targach telekomunikacyjnych Mobile World Congress 2017 zaprezentowano aparaty LG G6, Sony Xperia XZ Premium i Huawei P10. Wróciła też firma Blackberry ze swoim KeyOne, a Nokia wskrzesiła (i unowocześniła) klasyczną Nokię 3310 razem z kultową grą „Wąż”.

Aparaty te wyposażono w kluczowe technologie tego roku —wyświetlacze 4K (XZ firmy Sony ma 5,5-calowy ekran o rozdzielczości 3840 × 2160 pikseli), 4 GB pamięci, HDR, ekran wykonany z Gorilla Glass 5 i funkcję szybkiego ładowania. I choć Nokia 3310 nawiązuje do czasów, kiedy nie trzeba było codziennie ładować telefonów, ciągły rozwój 5G wyznacza kierunek, w którym zmierza przyszłość.

Międzynarodowy Związek Komunikacyjny (International Telecommunication Union, ITU) opracował ostatnio raport, w którym podano minimalne wymagania dla interfejsów radiowych 5G (IMT-2020). Wśród wymagań tych znalazły się zwiększona niezawodność i jakość usług (nawet przy dużej szybkości) i szczytowa prędkość pobierania danych wynosząca 20 GB/s (10 GB/s dla przesyłania danych).

Oczywiście faktyczne prędkości 5G będą zdecydowanie mniejsze — raport określa „obserwowane przez użytkowników” prędkości pobierania danych równe 100 MB/s i przesyłania danych wynoszące 50 MB/s. Jednak należy pamiętać, że są to prędkości „minimalne”. Faktyczna szybkość może (i powinna) być większa.

Jeśli porównać te wartości z obecną najnowocześniejszą siecią 4G/LTE, wyraźnie widać, że 5G przyniesie kolosalną zmianę. Według raportu „State of Mobile Networks” firmy OpenSignal (Wielka Brytania – październik 2016 r.) sieć EE „odnotowała średnią prędkość pobierania rzędu 28 MB/s, o 3 MB/s większą niż sieć 3 i dużo większą niż prędkość pobierania w sieciach O2 i Vodafone”.

Sieć 5G nie jest jednak przeznaczona tylko dla przyszłych smartfonów. Połączenie wyższej przepustowości danych, większej prędkości i mniejszych opóźnień czyni z niej idealne narzędzie dla czujników i komputerów w inteligentnych miastach i samochodach autonomicznych, nie wspominając nawet o technologii wirtualnej/połączonej rzeczywistości i wszelkich urządzeniach Internetu rzeczy. Bez tego rewolucja Internetu rzeczy nie może się tak naprawdę zacząć.

Testy technologii 5G już trwają. Globalni operatorzy telekomunikacyjni pracują już na prototypowych urządzeniach z prędkościami nawet 10 GB/s, korzystając z platformy Intel Mobile Trial Platform trzeciej generacji.

AT&T wykorzysta ten rok na wprowadzenie usługi transmisji strumieniowej DIRECTV NOW dla mieszkańców Austin w Teksasie oraz małych i średnich firm. Zapewni klientom też dostęp do rozrywki nowej generacji i rozbudowanych usług szerokopasmowych.

Wyścig do 5G już się zaczął. W związku z tym firma Intel dołączyła do firm AT&T, NTT DOCOMO INC., Vodafone, Ericsson, British Telecom, KDDI, LG Electronics, Swisscom, Huawei, Sprint i wielu innych, które zobowiązały się przyjąć harmonogram standaryzacji technologii 5G New Radio (NR). W wyniku tej inicjatywy już na początku 2019 roku może dojść do zakrojonych na szeroką skalę testów i wdrożeń sieci 5G.

Nokia 3310 MWC 2017
Nokia zaprezentowała na targach MWC 2017 swój klasyczny aparat 3310, razem z grą „Wąż”.

Nowe telefony zaprezentowane na MWC 2017 są niewątpliwie imponujące. LG G6 jest wyposażony w 5,7-calowy ekran 18:9 HDR, quad HD+ i wbudowanego Asystenta Google. Blackberry KeyOne łączy system Android Nougat z elegancką klawiaturą QWERTY, a ZTE Gigabit zapewnia gigabitowe prędkości pobierania dzięki zastosowaniu technologii Pre5G.

Jednak technologia 5G to nie tylko szybsze przeglądanie stron internetowych.

„Rewolucja 5G nie jest rewolucją technologiczną. To remont kapitalny” —mówi Aicha Evans, starsza wiceprezes i główny menedżer w Communication and Devices Group firmy Intel. „Wprowadzi zamieszanie w wielu branżach, stworzy nowe kategorie i modele biznesowe, zmieniając na lepsze nasz sposób odbierania świata i prowadzenia działalności”.

Więcej informacji na temat technologii 5G i jej możliwości znajdziesz w naszym omówieniu technologii 5G.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story