Styl życia

Na Kilimandżaro z technologiami Intela

Z tej okazji mamy do Was pytanie: ile czasu, Waszym zdaniem, potrzebuje zawodowy alpinista, aby wspiąć się na wysokość 5895 m n.p.m. oraz powrócić do podnóża góry?

Trzy dni? Tydzień?

Prawidłowa odpowiedź brzmi: 6 godzin, 56 minut i 24 sekundy. Tyle wynosi obecny rekord świata w wejściu na szczyt Kilimandżaro – najwyższego samotnego masywu górskiego w Afryce – i zejściu z niego. Rekord ten ustanowił w 2014 r. Karl Egloff, obywatel Szwajcarii i Ekwadoru.

Jednak Julio Ludago, zawodowy alpinista z Tanzanii, planuje pobić ten rekord, realizując swoje życiowe marzenie i wpisując się na karty historii całego kontynentu.

W osiągnięciu tego celu pomogą mu technologie Intela.

 

Basis PeakTM

Basis Peak

Lokalne przewodniki zalecają przeciętnym wspinaczom poświęcenie od 7 do 9 dni na wejście na szczyt Kilimandżaro. Przy tym tempie mamy największą szansę na powodzenie, a ryzyko wystąpienia choroby wysokościowej jest najmniejsze.

Jak łatwo się zatem domyślić, pokonanie góry w obie strony w ciągu siedmiu godzin wymaga ponadprzeciętnych możliwości fizycznych.

Aby śledzić swoją kondycję, stan zdrowia i optymalne tempo wspinaczki, Julio wykorzystuje inteligentny zegarek Basis Peak™, w który wyposażył go Intel. Ten niewielki gadżet, rejestrujący ruch użytkownika, pozwala także bezustannie śledzić takie parametry pracy organizmu jak tętno, pocenie czy też temperatura skóry. Jest również wodoszczelny (na wypadek mżawki lub mgły) oraz posiada baterię zdolną pracować nawet przez cztery dni (choć z tego Julio raczej nie skorzysta).

 

Urządzenie 2w1

Urządzenie 2w1Julio otrzymał również urządzenie ASUS Transformer Book T300 Chi wyposażone w procesor Intel® Core™ M. Pomimo jego wyjątkowo małej wagi (720 g), symbolicznej grubości (7,6 mm) oraz zdolności do pracy w niskich temperaturach i przy niskim ciśnieniu powietrza Julio nie weźmie go ze sobą na szczyt góry. Urządzenie to służy mu natomiast w czasie przygotowań do próby bicia rekordu. Dzięki niemu Julio śledzi warunki pogodowe, dokumentuje cały proces przygotowań za pomocą zdjęć i filmów, ustala harmonogramy treningów i mierzy swoje postępy.

Kilimandżaro, widok od strony Moshi w Tanzanii (fot. Muhammad Mahdi Karim, Wikimedia Commons).
Kilimandżaro, widok od strony Moshi w Tanzanii (fot. Muhammad Mahdi Karim, Wikimedia Commons).

 

#TheClimbAfrica: Julio i jego wspinaczka

Skoro znacie już zaplecze technologiczne wyprawy, pora zobaczyć je w akcji. Jeśli chcecie kibicować Juliowi w jego próbie, możecie śledzić go w mediach społecznościowych.

Począwszy od 27 września śledźcie profile: @JulioLudago, @IntelEastAfrica, @Intel_Africa i @IntelWestAfrica oraz korzystajcie z hasztagu #TheClimbAfrica.

Możecie także obserwować strony Intel Kenya, Intel South Africa oraz Intel Nigeria na Facebooku. Od 21 września możecie też typować wynik, jaki osiągnie Julio, a przy okazji stanąć przed szansą wygrania własnego urządzenia 2w1.

Powodzenia, Julio! Intel wspiera Twoje przedsięwzięcie zarówno duchem, jak i technologią.

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story