Edukacja

Nadzieje po Intel International Science and Engineering Fair

Jak wielki rozmach ma ta impreza, najlepiej obrazuje umieszczona poniżej infografika. Miliony uczestników co roku, miliony dolarów nagród, setki zgłoszonych patentów. Ale też, co najważniejsze, i czego nie sposób ująć w liczbach – o znaczeniu Intel ISEF przekonująco zaświadcza korzystny wpływ ma losy wielu ludzi. Zarówno samych uczestników konkursu, udziałem w nim zmobilizowanych do dalszego zajmowania się nauką, jak też – i tych beneficjentów jest najwięcej – zwykłych ludzi, których życie zmieniło się na lepsze dzięki pomysłom nastoletnich wynalazców.

Infografika Intel ISEF

Odchodząca w tym roku na emeryturę wieloletnia szefowa fundacji Intela organizującej ISEF, Wendy Hawkins, chętnie podkreśla znaczenie tak prostych, zdawałoby się, projektów, jak tanie i skuteczne filtry do wody, dzięki którym w biednych, ubogich także w czystą wodę pitną krajach, jak Bangladesz, istotnie zmniejsza się liczba zachorowań. To znaczące, że także w tym roku najwyższe laury zdobyli ci finaliści, którzy przedstawili praktyczne pomysły mogące pozytywnie wpłynąć na nasze życie.

Nagrodę im. Gordona E. Moore’a – jednego ze współzałożycieli Intela – i 75 tys. USD dostał 17-letni Raymond Wang z Kanady, za opracowanie taniego i łatwego w montażu systemu filtracji powietrza na pokładach samolotów minimalizującego ryzyko przenoszenia zarazków.

Intel ISEF winners
Karan Jerath, Nicole Ticea i Raymond Wang – najwięksi triumfatorzy Intel ISEF 2015.

Z kolei 16-letnia Nicole Ticea otrzymała jedną z dwóch nagród Intel Foundation Young Scientist Award (50 tys. USD) za projekt bardzo taniego urządzenia do wykrywania wirusa HIV, gwarantującego wynik przed upływem godziny. Druga równorzędna nagroda Intel FYSA przypadła 18-letniemu Karanowi Jerathowi. Amerykanin pracuje nad urządzeniem do łatania wycieków ropy naftowej i gazu ziemnego spowodowanych wybuchami na platformach wiertniczych.

Wśród ponad tysiąca siedmiuset finalistów Intel ISEF 2015 w Pittsburghu było też troje utalentowanych Polaków: Magda Barańska, Dalia Gala i Krzysztof Eder, którzy o swoich projektach konkursowych mówią tutaj. To, że nie znaleźli się w puli nagród, nie jest najważniejsze. Ważne jest to, że dzięki zakwalifikowaniu się do finału tak prestiżowej, gigantycznej imprezy, udowodnili są przynależność do intelektualnej elity swojego pokolenia. Z wartości finalistów Intel ISEF świetnie zdają sobie sprawę łowcy głów najlepszych światowych uczelni i przedsiębiorstw, którzy przybywają na te imprezy tłumnie, właśnie po to, by pozyskać tę młodzież dla siebie. Wierzymy, że Dalia, Magda i Krzysztof dzięki udziałowi w finale Intel ISEF również znajdą godnych ich talentu protektorów. Z pewnością zasługują na wsparcie.

P1020189
W czasie wolnym finaliści grali w szachy…

Jeśli jesteście jeszcze w wieku szkolnym, serdecznie zachęcamy Was do wzięcia udziału w lokalnych konkursach naukowych, dzięki którym można się zakwalifikować do finału Intel ISEF 2016. W Polsce prostą ścieżką do Intel International Science and Engineering Fair jest Festiwal Naukowy E(x)plory.

P1020218
…zwiedzali trójwymiarową wirtualną rzeczywistość w goglach VR Oculus Rift

Sukces może okazać się łatwiejszy, niż myślicie. A za nim idą nagrody, a także stypendia i szansa na studia na renomowanych światowych uczelniach wyższych, chętnie przyjmujących zdolną młodzież z Intel ISEF.

P1020254
…grali na wirtualnym, wyświetlanym na stole instrumencie klawiszowym

Już sam udział w konkursie jest wielką przygodą. A jeśli przejdziecie przez eliminacje, na koniec czeka Was ponadto szansa na nawiązanie przyjaźni z młodzieżą z całego świata (z 75 krajów!) oraz świetna zabawa, jak widać na załączonych zdjęciach.

P1020269
…i bawili się grami wykorzystującymi technologię skanowania przestrzeni Intel RealSense.

Serdecznie zachęcamy do przygody z nauką i udziału w konkursach E(x)plory!

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Edukacja

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story