Duże zbiory danych kluczem do lepszego życia

Najwybitniejsi polscy innowatorzy według MIT Technology Review (1)

MIT Technology Review to medialne ramię najsłynniejszej i najwyżej cenionej uczelni technicznej na świecie: The Massachusetts Institute of Technology z siedzibą w Cambridge. Redakcja tego magazynu od 1999 roku przyznaje słynne wyróżnienia dla najbardziej błyskotliwych naukowców i wynalazców w wieku do 35 lat. W tym roku po raz pierwszy konkurs Innovators Under 35 Europe objął Polskę. Jury wybrało ze 120 kandydatów z naszego kraju 10 zwycięzców. Dziś przedstawiamy pięcioro z nich, w tym laureatkę głównego wyróżnienia: Innovator of The Year 2015 – Olgę Malinkiewicz.

MT1

 

Olga Malinkiewicz – Innovator of The Year 2015

Wyobraźmy sobie wydajne ogniwa słoneczne wydrukowane na folii tak cienkiej, elastycznej, lekkiej i przezroczystej, że można nią dyskretnie pokrywać dachy, elewacje domów, a nawet szyby okienne, kosztem zaledwie nieznacznego ich przyciemnienia. Albo naklejone na smartfonach lub komputerach, by nieustannie doładowywały je energią. Brzmi to jak baśń, ale takie ogniwa są już niemal w zasięgu ręki. Olga Malinkiewicz zdobyła główne wyróżnienie polskiej edycji konkursu Innovators Under 35 właśnie za opracowanie nowej technologii produkcji ogniw słonecznych na bazie perowskitów – taniej i prostej, bo w przeciwieństwie do procesu produkcji ogniw krzemowych, nie wymagana jest obróbka w wysokiej temperaturze. Dzięki temu można nanosić ogniwa perowskitowe na takie materiały, jak zwykła plastikowa folia, papier czy tekstylia.

Olga Malinkiewicz
Olga Malinkiewicz

Doskonaleniem procesu produkcji ogniw perowskitowych Olga Malinkiewicz zajmuje się obecnie w założonej przez siebie wraz z polskimi partnerami biznesowymi firmie Saule Technologies. Jeśli ogniwa perowskitowe spełnią pokładane w nich nadzieje, ludzkość będzie mogła uniezależnić się od paliw kopalnych, jak ropa, węgiel i gaz.

Prezentacja Olgi Malinkiewicz podczas finału konkursu Innovators Under 35, zorganizowanego w ramach festiwalu Bitspiration w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki:


Aleksandra Orchowska

Cukrzyca jest drugą najczęstszą chorobą przewlekłą u dzieci. Aleksandra Orchowska opracowała Project Anatomia – edukacyjną grę wideo, w której wirtualny robot uczy dzieci, jak radzić sobie z chorobą i jak działać w kierunku walki z cukrzycą.

MIT2
Aleksandra Orchowska

 

Kamila Staryga

Każdego roku 498 milionów ludzi w wieku od 15 do 49 lat cierpi na choroby przenoszone drogą płciową. Kamila Staryga opracowała Besense, inteligentną podpaskę umożliwiającą wykrywanie infekcji dróg płciowych dzięki chipowi umiejscowionemu w dolnej warstwie standardowej dużej podpaski. Wykrywa on infekcję oraz jej źródła dzięki zastosowaniu badającego krew menstruacyjną testu typu ELISA, a następnie wysyła wyniki badań do smartfona.

 

 Kamila Staryga
Kamila Staryga

Katarzyna Nawrotek

Dzięki wykonanej w odpowiednim momencie interwencji chirurgicznej można uniknąć tak skrajnych konsekwencji uszkodzenia nerwów, jak utrata czucia, a nawet sparaliżowanie uszkodzonej części ciała. Katarzyna Nawrotek opracowała technologię produkcji tanich, spersonalizowanych i biowchłanialnych implantów pomagających w regeneracji uszkodzonych tkanek i zapobiegających konieczności przeprowadzenia kolejnej interwencji.

Katarzyna Nawrotek
Katarzyna Nawrotek

Maciej Machulak

Prywatność oraz bezpieczeństwo danych to priorytety każdego internauty. Maciej Machulak stworzył system zarządzania autoryzacją, który zapewnia użytkownikom większą kontrolę nad ich danymi osobistymi, a także ustanawia zasady kontroli prywatności i dostępu oraz stosuje je podczas korzystania z Internetu.

 

Maciej Machulak
Maciej Machulak

Sylwetki pozostałych laureatów konkursu prezentujemy tutaj.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story